REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód a unieważnienie małżeństwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Supera
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czym się różni rozwód od unieważnienia małżeństwa? Jakie są powody unieważnienia małżeństwa? Jak unieważnienie wpływa na sytuację rodzinną i materialną?


Czym różni się rozwód od unieważnienia małżeństwa?

 

Rozwód jest sposobem rozwiązania małżeństwa, które zostało właściwie zawarte. Natomiast unieważnione może zostać małżeństwo, które zostało zawarte z jakiś powodów w sposób nieprawidłowy. O nieważności małżeństwa orzeka sąd. Oznacza to, że do czasu wydania orzeczenia, małżeństwo jest w świetle prawa w pełni ważne.

 

Z jakich powodów może zostać unieważnione małżeństwo?

 

REKLAMA

Pierwszą grupę przyczyn unieważnienia małżeństwa stanowią tzw. przeszkody małżeńskie. W grę wchodzą tu takie okoliczności jak np. fakt, iż małżonek w dniu ślubu był ubezwłasnowolniony całkowicie (art. 11 § 1 KRO). Jednak w przypadku, gdy ubezwłasnowolnienie zostało uchylone, niedopuszczalne jest już domaganie się unieważnienia małżeństwa.

Jeżeli w dniu ślubu jedno z małżonków dotknięte było chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, może stanowić to podstawę unieważnienia małżeństwa (art. 12 KRO). Jednak unieważnienie nie będzie wchodzić w grę w sytuacji, gdy choroba psychiczna małżonka ustanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna grupa przyczyn, które mogą skutkować unieważnieniem małżeństwa, to tzw. wady oświadczenia woli. Przykładowo: małżonek wyrażając w dniu ślubu chęć zawarcia małżeństwa znajdował się z jakiś powodów w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli.

Wreszcie małżeństwo może być unieważnione w przypadku, gdy w sposób nieprawidłowy zostało udzielone pełnomocnictwo do jego zawarcia. Może to jednak dotyczyć bardzo rzadkich sytuacji, gdy ślub nie jest zawierany osobiście, ale przez pełnomocnika.

 

Jak unieważnienie małżeństwa wpływa na sytuację dzieci małżonków?

 

W przypadku unieważnienia małżeństwo traktowane jest tak, jakby nigdy nie zostało zawarte. Nie dotyczy to jednak sytuacji dzieci, które traktowane są jak dzieci pochodzące z małżeństwa. Jest to istotne np. w odniesieniu do domniemania ojcostwa. Zgodnie z prawem dzieci pochodzące z małżeństwa uważa się za dzieci męża matki. Domniemanie to może być obalone tylko w drodze sądowego zaprzeczenia ojcostwa.

Czy orzekając o nieważności małżeństwa sąd stwierdza winę któregokolwiek z małżonków?


Orzekając unieważnienie małżeństwa sąd stwierdza, który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze (art. 20 § 1 KRO). Za będącego w złej wierze uważa się małżonka, który w chwili zawarcia małżeństwa wiedział o okolicznościach stanowiących podstawę do jego unieważnienia.

W dniu zawarcia małżeństwa kobieta nie miała ukończonych 18 lat. W dwa miesiące po ślubie żona zaszła w ciąże. Czy może dojść do unieważnienia małżeństwa i na czyje żądanie?


Zgodnie z KRO wiekiem wymaganym do zawarcia związku małżeńskiego jest 18 lat. W wyjątkowych sytuacjach kobieta może, za zgodą sądu, zawrzeć związek małżeński po ukończeniu lat 16. Brak zgody stanowi podstawę do unieważnienia małżeństwa, którego mogłoby żądać każde z małżonków. Jeżeli jednak żona zaszła w ciążę, mąż nie może domagać się unieważnienia małżeństwa. W podanym przykładzie jedynie żona mogłaby domagać się zatem unieważnienia małżeństwa. Należy jednak pamiętać, iż żadne z małżonków nie może żądać unieważnienia w sytuacji, gdy żona osiągnie już wiek 18 lat.

Doszło do unieważnienia małżeństwa z powodu zbyt młodego wieku żony (nie ukończone 18 lat i brak zgody sądu). Czy po uprawomocnieniu się orzeczenia żona wraca do swojego poprzedniego nazwiska?


Małżeństwo unieważnione uważa się za niezawarte. Orzeczenie wywiera również skutek wstecz. W rezultacie żona wraca do swojego poprzedniego nazwiska.

Adw. Małgorzata Supera

malgorzata.supera@imfib.com

Kancelaria Adwokacka M.Supera

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA