Nie wszystkie umowy w formie aktu notarialnego

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Umowa darowizny nieruchomości zawsze powinna być sporządzana w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Natomiast inne rzeczy ruchome obdarowany może otrzymać umową darowizny bez zachowania tej formy.


Obdarowany może otrzymać od darczyńcy nieruchomość albo ruchomości. Darowizna ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści i wzbogacenie go kosztem majątku darczyńcy.

Aby darowizna doszła do skutku, darczyńca i obdarowany zawierają umowę. Darczyńca zobowiązuje się w niej do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku, natomiast obdarowany składa oświadczenie o przyjęciu darowizny. Oświadczenia obu stron nie muszą zostać złożone równocześnie.

Przedmiotem darowizny może być zarówno nieruchomość, jak rzeczy ruchome lub prawa majątkowe. Umowa dochodzi do skutku, gdy następuje wydanie przedmiotu darowizny i przeniesienie jego własności na obdarowanego.

Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to wówczas umowę musi sporządzić notariusz. Sporządzona w innej formie nie będzie ważna. Natomiast przy umowach darowizny, których przedmiotem jest inna rzecz, wymaga się tylko, aby oświadczenie darczyńcy o bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego było złożone w formie aktu notarialnego. Natomiast taki wymóg nie jest konieczny dla świadczenia obdarowanego o tym, że przyjmuje darowiznę. Gdyby jednak w takim przypadku umowa darowizny została zawarta bez zachowania tej formy, to będzie ważna pod warunkiem, że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, tzn. gdy nastąpiło wydanie przedmiotu darowizny. Natomiast dla ważności umowy nie ma żadnego znaczenia, kiedy dojdzie do spełnienia świadczenia: jednocześnie ze złożeniem przez strony oświadczeń czy znacznie później.

Częścią umowy darowizny może być polecenie. Darczyńca może obciążyć obdarowanego obowiązkiem wykonania go. Polecenie może polegać na obowiązku oznaczonego działania lub zaniechania, na przykład obowiązku opiekowania się grobem darczyńcy po jego śmierci, albo zobowiązanie obdarowanego do tego, aby rozpoczął leczenie albo zaopiekował się pewną osobą trzecią, chorą albo niedołężną. Natomiast już po zawarciu umowy darowizny albo po wykonaniu jej, darczyńca może wprawdzie obciążyć obdarowanego obowiązkiem wykonania polecenia, ale tylko za jego zgodą. Zażądać wykonania polecenia można dopiero wówczas, gdy darczyńca wykona swoje zobowiązanie wynikające z umowy darowizny.

Gdyby umowa darowizny została uznana za nieważną, bo na przykład darczyńca w momencie zawierania jej był całkowicie ubezwłasnowolniony, to wówczas polecenie stanowiące jej integralną część też nie będzie ważne.

Nieważne będzie również polecenie sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego - np. polecenie namawiające obdarowanego do popełnienia przestępstwa.

Nawet w razie śmierci darczyńcy jego spadkobiercy (ustanowi albo testamentowi) mogą domagać się, aby polecenie zostało wypełnione przez obdarowanego. Natomiast nawet najbliższa dla darczyńcy osoba, ale niepowołana do dziedziczenia po nim (np. dziecko pominięte w testamencie), nie może domagać się wykonania polecenia. Gdyby zaś polecenie miało na względzie interes społeczny, to wówczas wypełnienia go ma prawo żądać nawet organ państwowy.

Natomiast jeszcze za życia darczyńcy tylko on sam może domagać się wykonania polecenia. Uprawnień do żądania wypełnienia polecenia nie ma też osoba trzecia, na rzecz której to postanowienie zostało ustanowione. Przedmiot darowizny musieliby wskazać darczyńcy na piśmie.

Obdarowany, który nie chce wypełnić polecenia, może zwolnić się z tego obowiązku, zwracając przedmiot darowizny. Gdy umową darowizny otrzymał rzecz ruchomą (np. samochód, meble) lub określoną kwotę, to wówczas oddaje te rzeczy darczyńcy lub jego spadkobiercy w takim stanie, w jakim znajduje się on w chwili wypełnienia polecenia.

W przypadku niektórych z tych rzeczy (np. samochodu) musi jeszcze dopełnić formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Sprawa komplikuje się bardziej, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość lub inne prawo rzeczowe (np. użytkowanie wieczyste). Nie wystarczy wówczas zrezygnować z korzystania z nieruchomości i oddać ją, lecz trzeba przenieść prawa do tej nieruchomości w formie aktu notarialnego na darczyńcę.

Na zwrot przedmiotu darowizny powinien wyrazić zgodę darczyńca albo jego spadkobiercy.

Ważne!

Zawarcie między darczyńcą a obdarowanym porozumienia odnośnie do polecenia nie musi być dokonane w formie aktu notarialnego. Wystarczy forma pisemna do celów dowodowych

DARCZYŃCA ODBIERA NIERUCHOMOŚĆ

Darczyńca może odwołać nawet już wykonaną darowiznę, jeżeli obdarowany dopuścił się w stosunku do niego rażącej niewdzięczności, na przykład popełnił przestępstwo przeciwko zdrowiu, życiu, czci lub mieniu darczyńcy, odmówił udzielenia mu pomocy w czasie choroby, mimo że miał możliwość to uczynić, znęcał się psychicznie lub fizycznie nad psychicznie chorym albo kalekim dzieckiem lub małżonkiem darczyńcy, względnie nad samym darczyńcą. Jeśli do momentu odwołania darowizny jej przedmiot nie przeszedł na osobę trzecią, obdarowany ma obowiązek wydać go darczyńcy lub spadkobiercy darczyńcy i przenieść jego własność. Odnośnie do nieruchomości będącej przedmiotem darowizny obdarowany ma obowiązek zawrzeć umowę notarialną przenoszącą własność nieruchomości na darczyńcę. Gdyby obdarowany odmówił, darczyńca powinien wytoczyć powództwo o stwierdzenie obowiązku złożenia przez obdarowanego oświadczenia woli co do przeniesienia własności z powrotem na darczyńcę (art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c.).


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...