REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszystkie umowy w formie aktu notarialnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Umowa darowizny nieruchomości zawsze powinna być sporządzana w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Natomiast inne rzeczy ruchome obdarowany może otrzymać umową darowizny bez zachowania tej formy.


Obdarowany może otrzymać od darczyńcy nieruchomość albo ruchomości. Darowizna ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści i wzbogacenie go kosztem majątku darczyńcy.

Aby darowizna doszła do skutku, darczyńca i obdarowany zawierają umowę. Darczyńca zobowiązuje się w niej do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku, natomiast obdarowany składa oświadczenie o przyjęciu darowizny. Oświadczenia obu stron nie muszą zostać złożone równocześnie.

Przedmiotem darowizny może być zarówno nieruchomość, jak rzeczy ruchome lub prawa majątkowe. Umowa dochodzi do skutku, gdy następuje wydanie przedmiotu darowizny i przeniesienie jego własności na obdarowanego.

Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to wówczas umowę musi sporządzić notariusz. Sporządzona w innej formie nie będzie ważna. Natomiast przy umowach darowizny, których przedmiotem jest inna rzecz, wymaga się tylko, aby oświadczenie darczyńcy o bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego było złożone w formie aktu notarialnego. Natomiast taki wymóg nie jest konieczny dla świadczenia obdarowanego o tym, że przyjmuje darowiznę. Gdyby jednak w takim przypadku umowa darowizny została zawarta bez zachowania tej formy, to będzie ważna pod warunkiem, że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, tzn. gdy nastąpiło wydanie przedmiotu darowizny. Natomiast dla ważności umowy nie ma żadnego znaczenia, kiedy dojdzie do spełnienia świadczenia: jednocześnie ze złożeniem przez strony oświadczeń czy znacznie później.

Częścią umowy darowizny może być polecenie. Darczyńca może obciążyć obdarowanego obowiązkiem wykonania go. Polecenie może polegać na obowiązku oznaczonego działania lub zaniechania, na przykład obowiązku opiekowania się grobem darczyńcy po jego śmierci, albo zobowiązanie obdarowanego do tego, aby rozpoczął leczenie albo zaopiekował się pewną osobą trzecią, chorą albo niedołężną. Natomiast już po zawarciu umowy darowizny albo po wykonaniu jej, darczyńca może wprawdzie obciążyć obdarowanego obowiązkiem wykonania polecenia, ale tylko za jego zgodą. Zażądać wykonania polecenia można dopiero wówczas, gdy darczyńca wykona swoje zobowiązanie wynikające z umowy darowizny.

Gdyby umowa darowizny została uznana za nieważną, bo na przykład darczyńca w momencie zawierania jej był całkowicie ubezwłasnowolniony, to wówczas polecenie stanowiące jej integralną część też nie będzie ważne.

Nieważne będzie również polecenie sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego - np. polecenie namawiające obdarowanego do popełnienia przestępstwa.

Nawet w razie śmierci darczyńcy jego spadkobiercy (ustanowi albo testamentowi) mogą domagać się, aby polecenie zostało wypełnione przez obdarowanego. Natomiast nawet najbliższa dla darczyńcy osoba, ale niepowołana do dziedziczenia po nim (np. dziecko pominięte w testamencie), nie może domagać się wykonania polecenia. Gdyby zaś polecenie miało na względzie interes społeczny, to wówczas wypełnienia go ma prawo żądać nawet organ państwowy.

Natomiast jeszcze za życia darczyńcy tylko on sam może domagać się wykonania polecenia. Uprawnień do żądania wypełnienia polecenia nie ma też osoba trzecia, na rzecz której to postanowienie zostało ustanowione. Przedmiot darowizny musieliby wskazać darczyńcy na piśmie.

Obdarowany, który nie chce wypełnić polecenia, może zwolnić się z tego obowiązku, zwracając przedmiot darowizny. Gdy umową darowizny otrzymał rzecz ruchomą (np. samochód, meble) lub określoną kwotę, to wówczas oddaje te rzeczy darczyńcy lub jego spadkobiercy w takim stanie, w jakim znajduje się on w chwili wypełnienia polecenia.

W przypadku niektórych z tych rzeczy (np. samochodu) musi jeszcze dopełnić formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Sprawa komplikuje się bardziej, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość lub inne prawo rzeczowe (np. użytkowanie wieczyste). Nie wystarczy wówczas zrezygnować z korzystania z nieruchomości i oddać ją, lecz trzeba przenieść prawa do tej nieruchomości w formie aktu notarialnego na darczyńcę.

Na zwrot przedmiotu darowizny powinien wyrazić zgodę darczyńca albo jego spadkobiercy.

Ważne!

Zawarcie między darczyńcą a obdarowanym porozumienia odnośnie do polecenia nie musi być dokonane w formie aktu notarialnego. Wystarczy forma pisemna do celów dowodowych

DARCZYŃCA ODBIERA NIERUCHOMOŚĆ

Darczyńca może odwołać nawet już wykonaną darowiznę, jeżeli obdarowany dopuścił się w stosunku do niego rażącej niewdzięczności, na przykład popełnił przestępstwo przeciwko zdrowiu, życiu, czci lub mieniu darczyńcy, odmówił udzielenia mu pomocy w czasie choroby, mimo że miał możliwość to uczynić, znęcał się psychicznie lub fizycznie nad psychicznie chorym albo kalekim dzieckiem lub małżonkiem darczyńcy, względnie nad samym darczyńcą. Jeśli do momentu odwołania darowizny jej przedmiot nie przeszedł na osobę trzecią, obdarowany ma obowiązek wydać go darczyńcy lub spadkobiercy darczyńcy i przenieść jego własność. Odnośnie do nieruchomości będącej przedmiotem darowizny obdarowany ma obowiązek zawrzeć umowę notarialną przenoszącą własność nieruchomości na darczyńcę. Gdyby obdarowany odmówił, darczyńca powinien wytoczyć powództwo o stwierdzenie obowiązku złożenia przez obdarowanego oświadczenia woli co do przeniesienia własności z powrotem na darczyńcę (art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c.).


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA