REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spammerzy robią co chcą

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spam to każda informacja przesłaną drogą elektroniczną, której treść i kontekst są niezależne od tożsamości internauty, a odbiorca nie wyraził wcześniej zgody na otrzymanie takiej wiadomości.

Do skrzynki poczty elektronicznej mogą być wysyłane tylko mejle zamówione przez konsumenta (np. prenumerata czasopism, aktualne oferty ze sklepów internetowych). Zwyczajnie mówiąc, spamem jest niechciana korespondencja pojawiająca się na poczcie elektronicznej, telefonie komórkowym, faksie czy komunikatorze internetowym (np. ICQ, Gadu Gadu).

Spośród działań, które najczęściej pociągają za sobą ataki spammerów, można wymienić: przesyłanie wiadomości do grup dyskusyjnych, podawanie adresu e-mail w sklepach internetowych, korzystanie usług internetowych, które wymagają podania adresu e-mail czy przesyłanie mejli w celu usunięcia z listy dystrybucyjnej spamu. Na otrzymywanie spamu narażają nas również rozmowy online na czatach i umieszczanie adresów e-mail na witrynach www (są one automatycznie analizowane przez urządzenia szukające ciągów znaków zawierających @). Spammerzy mogą również kupować listy mejlingowe, których uczestnicy nie wyrazili zgody na otrzymywanie wiadomości reklamowych, czy losowo generować adresy e-mail z wykorzystaniem popularnych słów i imion (np. info, biuro czy robert).

Zakaz ciągle łamany

Mimo że niezamówionych ofert handlowych nie wolno przesyłać elektronicznie, zakaz ten jest nagminnie łamany. O skali zjawiska świadczą najnowsze statystyki - Polska jest dziewiątym z kolei największym spammerem na świecie (to i tak poprawa, bo jeszcze na początku tego roku byliśmy na trzecim miejscu).

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej, skierowanej do oznaczonego odbiorcy, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej. Działanie takie jest uważane w świetle polskiego prawa za czyn nieuczciwej konkurencji (nawiasem mówiąc: nasze przepisy, które mają zapobiegać spammingowi, pozostawiają wiele do życzenia). Osoby, które wysyłają spam, są narażone na odpowiedzialność karną, ale de facto pozostają nietykalne.

Z danych dotyczących liczby postępowań wszczętych przeciwko nadawcom spamu wynika, że ani sami internauci, ani organy ścigania nie angażowały się w walkę ze spammingiem. W latach 2003-2006 policja wszczęła tylko 71 takich postępowań. W 53 przypadkach zakończyły się one złożeniem wniosku o ukaranie sprawcy do sądów grodzkich, w dwóch przypadkach sprawców ukarano mandatami. W 16 przypadkach odstąpiono od wniesienia wniosku o ukaranie z powodu niewykrycia sprawcy lub odmowy złożenia zeznań przez pokrzywdzonego.

Będą surowsze regulacje

Trwają właśnie prace nad zmianą przepisów prawa telekomunikacyjnego. Rząd przyjął już nawet kilka miesięcy temu odpowiedni projekt nowelizacji ustawy, jednak do tej pory nie pochylono się nad nim w Sejmie. Dzięki zmienionym przepisom, w polskim prawie po raz pierwszy znajdą się obszerne regulacje antyspamowe. Nowe przepisy mają wprowadzić skuteczne i szybkie metody zwalczania spamu. Poza tym rozszerzony zostanie katalog podmiotów odpowiedzialnych za rozsyłanie tego typu korespondencji. Oprócz samych nadawców spamu ścigane będą również osoby, które zlecają jego rozsyłanie i podmioty, które odnoszą korzyści z nielegalnego procederu. W przypadku zlokalizowania sprawcy masowego przesyłu spamu, dostawca usług będzie musiał wyeliminować przypadki naruszeń (czyli złamanie zakazu przesyłania niezamówionych informacji). Atak spammerów może przecież dotknąć nieświadomych użytkowników końcowych, którzy przez niedostateczne zabezpieczenie urządzeń umożliwili przejęcie i kontrolowanie ich komputerów przez osoby trzecie. Dlatego operator będzie zobowiązany do blokowania przesyłania spamu. W razie wykrycia naruszenia, dostawca usług telekomunikacyjnych będzie musiał poinformować o tym fakcie odbiorcę usługi oraz dostarczyć lub udostępnić oprogramowanie, służące do usunięcia przyczyn naruszenia.

100 tys. zł kary dla spammera

Zmieni się też kwalifikacja czynu przesyłania spamu - z wykroczenia na czyn zagrożony karą administracyjną. Jeżeli dojdzie do przesyłania treści, które przez odbiorców nie były zamówione, wówczas prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie z urzędu wszczynał postępowanie w celu nałożenia kary finansowej. Poza tym dostawcy usług telekomunikacyjnych będą zobowiązani utworzyć punkty przyjęć zgłoszeń incydentów naruszenia bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.

Znacznie zaostrzone zostaną też kary za rozsyłanie spamu. Na podmioty, które to robią, będzie można nałożyć 100 tys. zł kary (obecnie - co najwyżej grzywnę w wysokości 5 tys. zł). Karę wymierzy prezes UKE w wysokości uzależnionej od charakteru i skali konkretnego naruszenia. Mają być również wprowadzone kary dla dostawców usług telekomunikacyjnych, którzy nie wywiązują się z obowiązku utworzenia i prowadzenia punktów przyjęć skarg na naruszenia bezpieczeństwa w sieci.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spam - niechciana poczta internetowa jest groźna dla internautów na całym świecie

Prawo

W Polsce zakazane jest przesyłanie spamu (reklamy, której nie zamawialiśmy). Przedsiębiorca, który to robi, może zostać ukarany grzywną do 5 tys. zł).

Podstawa prawna

• Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

400 mld dolarów

wyniósł ogólny koszt przestępczości komputerowej w 2004 roku (do dziś rośnie)

75 proc.

mejli jest spamem

27proc.

małych i średnich przedsiębiorstw nie korzysta z produktów do zwalczania aplikacji typu spyware

Źródło: McAfee

 

Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Security: Spam jest poważnym zagrożeniem. Pamiętajmy - wykorzystywany jest jako nośnik niepożądanej informacji lub niebezpiecznego kodu.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

OPINIA

Nikt nie może czuć się bezpiecznie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Żelazo, dyrektor generalny McAfee Polska (producenta oprogramowania antywirusowego)

dyrektor generalny McAfee Polska (producenta oprogramowania antywirusowego)

Powiedzmy to jeszcze raz: większość spamu jest rozpoznawalna nawet bez otwierania korespondencji. Ze spamem mamy do czynienia wówczas, kiedy wiadomość pochodzi od nieznanego nadawcy i zawiera treść, której się nie spodziewamy - na przykład ofertę łatwego uzyskania stopnia naukowego, możliwości zakupu leków bez recepty lub możliwości przystąpienia do programu, dzięki któremu można szybko się wzbogacić.

Najlepszym sposobem obrony przed tego typu korespondencją jest instalacja oprogramowania antyspamowego albo zmiana adresu e-mail. Jeżeli raz dostaniemy się na listę mejlingową spammerów, liczba niechcianych wiadomości będzie ciągle rosła.

Trzeba mieć świadomość, że cyberprzestępcy nie ograniczają się już tylko do kradzieży danych. Wiedzą, jak skutecznie przejąć władzę nad cudzymi komputerami, które organizują w sieci tzw. botów lub zombie. Wykorzystują je później do rozsyłania spamu lub ataków na inne, większe cele, oczywiście skutecznie paraliżując przy tym działanie firmy i tym samym powodując znaczące straty finansowe. Dlatego w obecnych czasach nikt nie jest na tyle mały, aby mógł się czuć bezpiecznie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA