REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spammerzy robią co chcą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spam to każda informacja przesłaną drogą elektroniczną, której treść i kontekst są niezależne od tożsamości internauty, a odbiorca nie wyraził wcześniej zgody na otrzymanie takiej wiadomości.

Do skrzynki poczty elektronicznej mogą być wysyłane tylko mejle zamówione przez konsumenta (np. prenumerata czasopism, aktualne oferty ze sklepów internetowych). Zwyczajnie mówiąc, spamem jest niechciana korespondencja pojawiająca się na poczcie elektronicznej, telefonie komórkowym, faksie czy komunikatorze internetowym (np. ICQ, Gadu Gadu).

Spośród działań, które najczęściej pociągają za sobą ataki spammerów, można wymienić: przesyłanie wiadomości do grup dyskusyjnych, podawanie adresu e-mail w sklepach internetowych, korzystanie usług internetowych, które wymagają podania adresu e-mail czy przesyłanie mejli w celu usunięcia z listy dystrybucyjnej spamu. Na otrzymywanie spamu narażają nas również rozmowy online na czatach i umieszczanie adresów e-mail na witrynach www (są one automatycznie analizowane przez urządzenia szukające ciągów znaków zawierających @). Spammerzy mogą również kupować listy mejlingowe, których uczestnicy nie wyrazili zgody na otrzymywanie wiadomości reklamowych, czy losowo generować adresy e-mail z wykorzystaniem popularnych słów i imion (np. info, biuro czy robert).

Zakaz ciągle łamany

Mimo że niezamówionych ofert handlowych nie wolno przesyłać elektronicznie, zakaz ten jest nagminnie łamany. O skali zjawiska świadczą najnowsze statystyki - Polska jest dziewiątym z kolei największym spammerem na świecie (to i tak poprawa, bo jeszcze na początku tego roku byliśmy na trzecim miejscu).

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej, skierowanej do oznaczonego odbiorcy, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej. Działanie takie jest uważane w świetle polskiego prawa za czyn nieuczciwej konkurencji (nawiasem mówiąc: nasze przepisy, które mają zapobiegać spammingowi, pozostawiają wiele do życzenia). Osoby, które wysyłają spam, są narażone na odpowiedzialność karną, ale de facto pozostają nietykalne.

Z danych dotyczących liczby postępowań wszczętych przeciwko nadawcom spamu wynika, że ani sami internauci, ani organy ścigania nie angażowały się w walkę ze spammingiem. W latach 2003-2006 policja wszczęła tylko 71 takich postępowań. W 53 przypadkach zakończyły się one złożeniem wniosku o ukaranie sprawcy do sądów grodzkich, w dwóch przypadkach sprawców ukarano mandatami. W 16 przypadkach odstąpiono od wniesienia wniosku o ukaranie z powodu niewykrycia sprawcy lub odmowy złożenia zeznań przez pokrzywdzonego.

Będą surowsze regulacje

Trwają właśnie prace nad zmianą przepisów prawa telekomunikacyjnego. Rząd przyjął już nawet kilka miesięcy temu odpowiedni projekt nowelizacji ustawy, jednak do tej pory nie pochylono się nad nim w Sejmie. Dzięki zmienionym przepisom, w polskim prawie po raz pierwszy znajdą się obszerne regulacje antyspamowe. Nowe przepisy mają wprowadzić skuteczne i szybkie metody zwalczania spamu. Poza tym rozszerzony zostanie katalog podmiotów odpowiedzialnych za rozsyłanie tego typu korespondencji. Oprócz samych nadawców spamu ścigane będą również osoby, które zlecają jego rozsyłanie i podmioty, które odnoszą korzyści z nielegalnego procederu. W przypadku zlokalizowania sprawcy masowego przesyłu spamu, dostawca usług będzie musiał wyeliminować przypadki naruszeń (czyli złamanie zakazu przesyłania niezamówionych informacji). Atak spammerów może przecież dotknąć nieświadomych użytkowników końcowych, którzy przez niedostateczne zabezpieczenie urządzeń umożliwili przejęcie i kontrolowanie ich komputerów przez osoby trzecie. Dlatego operator będzie zobowiązany do blokowania przesyłania spamu. W razie wykrycia naruszenia, dostawca usług telekomunikacyjnych będzie musiał poinformować o tym fakcie odbiorcę usługi oraz dostarczyć lub udostępnić oprogramowanie, służące do usunięcia przyczyn naruszenia.

100 tys. zł kary dla spammera

Zmieni się też kwalifikacja czynu przesyłania spamu - z wykroczenia na czyn zagrożony karą administracyjną. Jeżeli dojdzie do przesyłania treści, które przez odbiorców nie były zamówione, wówczas prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie z urzędu wszczynał postępowanie w celu nałożenia kary finansowej. Poza tym dostawcy usług telekomunikacyjnych będą zobowiązani utworzyć punkty przyjęć zgłoszeń incydentów naruszenia bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.

Znacznie zaostrzone zostaną też kary za rozsyłanie spamu. Na podmioty, które to robią, będzie można nałożyć 100 tys. zł kary (obecnie - co najwyżej grzywnę w wysokości 5 tys. zł). Karę wymierzy prezes UKE w wysokości uzależnionej od charakteru i skali konkretnego naruszenia. Mają być również wprowadzone kary dla dostawców usług telekomunikacyjnych, którzy nie wywiązują się z obowiązku utworzenia i prowadzenia punktów przyjęć skarg na naruszenia bezpieczeństwa w sieci.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spam - niechciana poczta internetowa jest groźna dla internautów na całym świecie

Prawo

W Polsce zakazane jest przesyłanie spamu (reklamy, której nie zamawialiśmy). Przedsiębiorca, który to robi, może zostać ukarany grzywną do 5 tys. zł).

Podstawa prawna

• Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

400 mld dolarów

wyniósł ogólny koszt przestępczości komputerowej w 2004 roku (do dziś rośnie)

75 proc.

mejli jest spamem

27proc.

małych i średnich przedsiębiorstw nie korzysta z produktów do zwalczania aplikacji typu spyware

Źródło: McAfee

 

Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Security: Spam jest poważnym zagrożeniem. Pamiętajmy - wykorzystywany jest jako nośnik niepożądanej informacji lub niebezpiecznego kodu.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

OPINIA

Nikt nie może czuć się bezpiecznie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Żelazo, dyrektor generalny McAfee Polska (producenta oprogramowania antywirusowego)

dyrektor generalny McAfee Polska (producenta oprogramowania antywirusowego)

Powiedzmy to jeszcze raz: większość spamu jest rozpoznawalna nawet bez otwierania korespondencji. Ze spamem mamy do czynienia wówczas, kiedy wiadomość pochodzi od nieznanego nadawcy i zawiera treść, której się nie spodziewamy - na przykład ofertę łatwego uzyskania stopnia naukowego, możliwości zakupu leków bez recepty lub możliwości przystąpienia do programu, dzięki któremu można szybko się wzbogacić.

Najlepszym sposobem obrony przed tego typu korespondencją jest instalacja oprogramowania antyspamowego albo zmiana adresu e-mail. Jeżeli raz dostaniemy się na listę mejlingową spammerów, liczba niechcianych wiadomości będzie ciągle rosła.

Trzeba mieć świadomość, że cyberprzestępcy nie ograniczają się już tylko do kradzieży danych. Wiedzą, jak skutecznie przejąć władzę nad cudzymi komputerami, które organizują w sieci tzw. botów lub zombie. Wykorzystują je później do rozsyłania spamu lub ataków na inne, większe cele, oczywiście skutecznie paraliżując przy tym działanie firmy i tym samym powodując znaczące straty finansowe. Dlatego w obecnych czasach nikt nie jest na tyle mały, aby mógł się czuć bezpiecznie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA