Trzeba rozsądnie podchodzić do każdego mejla

Toch
rozwiń więcej
inforCMS
Spam - każdy znajduje go w swojej poczcie elektronicznej. Chociaż możemy kupić coraz skuteczniejsze oprogramowanie, przed tą plagą trudno się obronić. Spammerzy są podstępni i próbują uśpić naszą czujność.

 

Jakie szkody może wyrządzić spam?

- Zarówno administratorzy sieci, jak i zwykli użytkownicy komputerów i internetu powinni uświadomić sobie, że spam jest poważnym zagrożeniem. Pamiętajmy - spam wykorzystywany jest jako nośnik niepożądanej informacji lub niebezpiecznego kodu. Wiadomości tego typu są bardzo często zainfekowane złośliwym oprogramowaniem - dotyczy to zarówno treści mejla, jak i załączników. Gdy otwieramy tego rodzaju korespondencję, ryzykujemy, że nasz komputer zostanie zainfekowany robakami, trojanami albo zainstalowane zostanie oprogramowanie szpiegujące, dzięki którym cyberprzestępcy będą śledzić naszą aktywność w sieci albo wykradać hasła dostępu czy przesyłane przez nas dane. Oprócz tego spam zawiera często linki do fałszywych stron internetowych, gdzie - w przekonaniu, że odwiedzamy autentyczną witrynę (np. banku) zostawiamy nasze dane. Możemy zostać także przekierowani do stron, z których ściągamy pliki muzyczne lub filmy, a w rzeczywistości złośliwe kody. Spam może być przyczyną awarii sprzętu, ale także przestępstw internetowych.

Jak często spam jest używany do przestępstw internetowych?

- Z danych zgromadzonych przez firmę Panda Security wynika, że prawie dziewięć na dziesięć wiadomości e-mail otrzymanych przez firmy to spam. Trudno jednak oszacować, ile spośród tych dziewięciu mejli to tylko irytujące śmieci, a ile ma na celu oszukanie adresata wiadomości. O skali zjawiska może jednak świadczyć to, że jeden z najpopularniejszych złośliwych kodów ukrytych w spamie - robak Netsky.P, był dołączany nawet do co drugiego niechcianego mejla. Netsky.P rozprzestrzenia się za pomocą wiadomości e-mail (uruchamia się w komputerach z systemem operacyjnym Windows 95, 98, ME, NT, 2000 lub XP), a do infekcji dochodzi w momencie otwarcia załącznika, a także przez kopiowanie w sieci p2p. Pliki, które robak zapisuje na dysku po uaktywnieniu się, nazwane są nazwiskami znanych osób lub bohaterów literackich (Britney Spears, Eminem, Harry Potter). Po zainfekowaniu komputera Netsky.P dodaje do rejestru wpisy, które uruchamiają wirusa przy każdym starcie systemu Windows. Robak potrafić również kasować wybrane wpisy rejestru.

Co robić z mejlami od znajomych z tzw. łańcuszkami szczęścia czy dowcipnymi prezentacjami?

- Przede wszystkim zalecane jest rozsądne podejście do korespondencji - nawet od osób zaufanych. Nie mamy przecież stuprocentowej pewności, że nasz znajomy, rozsyłający tego typu wiadomości, sam nie padł ofiarą ataku. Każda wiadomość z załącznikiem niesie potencjalne niebezpieczeństwo. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w stosunku do plików wykonywalnych (o rozszerzeniach:.exe,.bat,.com) i plików spakowanych (.zip,.rar). Przed otwarciem każdego podejrzanego załącznika powinniśmy upewnić się, czy nasz system ochrony antymalware jest aktywny i zaktualizowany. Pamiętać należy także, że dla niektórych osób wiadomości zawierające prezentacje multimedialne, filmy lub żarty to spam, więc przed dodaniem nowego adresu do listy mejlingowej najlepiej zapytać, czy odbiorca chce otrzymywać tego rodzaju korespondencję.


Notował: TOCH

PIOTR WALAS

dyrektor techniczny Panda Security (producenta oprogramowania antywirusowego)

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...