REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisy z salonu lepsze od standardowych

Marcin Jaworski

REKLAMA

Kupując auto w salonie dostajemy tam zwykle propozycję ubezpieczenia pojazdu. Wiele osób z niej korzysta, bo rzeczywiście dla większości klientów będzie to dobra oferta. I to nie tylko z uwagi na cenę, ale także zakres takiej polisy. Coraz częściej też dealerzy stosują ubezpieczenie jako dodatkowy, gratisowy bonus dla klienta.


Pakiety sprzedawane w salonach zawierają zwykle zapis przewidujący, że auto będzie naprawiane w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) i przy użyciu oryginalnych części wskazanych przez warsztat. W standardowych polisach, szczególnie tańszych wersjach, to już rzadko spotykana możliwość. Dlaczego? Bo rachunki za naprawę w ASO są dwa razy wyższe niż w sieci warsztatów współpracujących z towarzystwami. Tam niższe są ceny roboczogodziny oraz stosowane są tańsze części.

Obopólny interes

Towarzystwa z bólem, ale jednak, zgadzają się na taki dyktat sprzedawców aut. Konkurencja między towarzystwami jest ostra, pojawia się coraz więcej nowych graczy na rynku. W tym roku dealerzy sprzedadzą około 300 tys. aut, co przekłada się na tylu pozyskanych klientów, którzy zostaną w firmie przynajmniej jeszcze kilka lat, dopóki nie skończy im się tzw. pakiet dealerski. Mało tego, muszą to robić i oferować dobre warunki, bo dealerzy odchodzą od modnej jeszcze kilka lat temu wyłączności, która powodowała, że w salonie można było kupić tylko polisę np. PZU. Teraz można tam też znaleźć oferty Allianz, Ergo Hestii, Benefii czy Generali. Widać więc, że jest w czym wybierać. A jak pokazuje nasze zestawienie, również między pakietami dealerskimi są istotne różnice. Na przykład w bardzo dobrych pakietach dealerskich nie stosuje się tzw. konsumpcji sumy ubezpieczenia, czyli jej pomniejszenia o każde wypłacone odszkodowanie. Jest ona o tyle dotkliwa, że przy jej zastosowaniu trzeba opłacać dodatkową składkę, żeby suma ubezpieczenia wróciła do pierwotnej wysokości. Innym plusem takich dobrych pakietów jest możliwość wynajmu pojazdu zastępczego na cały okres, gdy auto jest rozbite. Standardowo umowy nie dość, że rzadko zawierają opcję pojazdu zastępczego, to jeszcze przewidują, że będzie on dostępny tylko przez okres technologicznej naprawy. Oznacza to, że przez czas oględzin, czekania na części itp. nie mamy prawa do auta zastępczego, a tylko na 2-4 dni, kiedy auto fizycznie jest naprawiane. Na pocieszenie można dodać, że same warsztaty kuszą klientów autem zastępczym od dnia pozostawienia rozbitego egzemplarza u nich, więc korzystanie z takiej polisy nie zawsze jest konieczne.

W bardzo dobrych

pakietach dealerskich nie stosuje się konsumpcji sumy ubezpieczenia, czyli jej pomniejszenia o wypłacane odszkodowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ile za zwykłą polisę, ile za minicasco (w zł)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Porównanie ofert dealerów i zwykłych umów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polisa z komisu

Również komisy samochodowe oferują ubezpieczenia. Ponieważ sprzedawane są tam leciwe auta, pojawiają się więc oferty uboższych polis autocasco. Są one tak skonstruowane, żeby przyciągać klientów niższą ceną. Niestety, mają też węższy zakres, bo chronią właściwie tylko przed poważnymi szkodami: kradzieżą lub zupełnym rozbiciem auta. Przy czym z tym ostatnim przypadkiem będziemy mieli do czynienia, gdy koszty naprawy auta przekroczą 70 proc. jego wartości. W przypadku starszych, szczególnie dobrze wyposażonych aut jest o to dość łatwo. Dlatego towarzystwa wprowadzają limity, do których zgadzają się ubezpieczyć auto na takich warunkach. Na przykład w PZU takie auto nie może być starsze niż ośmioletnie i nie może być tańsze niż 10 tys. zł. Nieco bardziej liberalne jest MTU, które polisy minicasco jest gotowe wystawiać autom wartym nie mniej niż 8 tys. zł, pod warunkiem że nie są one starsze niż 12 lat (pojazdy starsze ubezpieczane są tylko, jeśli kontynuujemy polisę). Jak widać z zestawienia przygotowanego przez PZU, taka polisa minicasco jest rzeczywiście znacznie tańsza od standardowej umowy. Warto zwrócić uwagę, że w praktyce różnica byłaby jeszcze większa niż to wygląda na pierwszy rzut oka. W standardowym autocasco towarzystwo uwzględniło bowiem szereg zniżek (za opłatę jednorazową, kontynuację i zabezpieczenie antykradzieżowe), a w minicasco żadnych zwyżek i zniżek nie uwzględniono.

BIANKA JAWORSKA, MARCIN JAWORSKI

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA