Kupuj taniej w e-aptekach

Adam Makosz
rozwiń więcej
W internetowych aptekach można kupić leki dostępne bez recepty. Ceny farmaceutyków z e-aptek są dużo niższe niż z tradycyjnych punktów. Odesłać leki możemy tylko, gdy źle je zapakowano lub gdy są złej jakości.

Przełom w sprzedaży medykamentów w Polsce nastąpił 1 maja 2007 r. Od tego dnia apteki mogą sprzedawać leki przez internet. Ten sposób zakupu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Ceny leków oferowanych w aptekach internetowych są na ogół kilkanaście procent niższe od cen produktów dostępnych w tradycyjnych punktach sprzedaży. Korzystanie z usług apteki internetowej pozwala też uniknąć kłopotów związanych z koniecznością wychodzenia z domu w trakcie choroby. Musimy jednak pamiętać, że w internecie można handlować wyłącznie farmaceutykami wydawanymi bez recept (w sieci nie kupimy antybiotyków i lekarstw na poważniejsze dolegliwości).

W aptece internetowej można znaleźć popularne specyfiki na przeziębienie, leki przeciwbólowe, witaminy, zioła oraz cały zestaw artykułów medycznych. Kupując przez internet, możemy lepiej porównać oferty i wybrać tę, która jest dla nas najkorzystniejsza. Za leki z e-apteki można płacić przelewem albo przy odbiorze.

Są też wady takiej formy sprzedaży farmaceutyków. Największa to czas oczekiwania na przesyłkę (nawet do tygodnia) i jej koszty. W odróżnieniu od innych zakupów w sieci, nabyte przez nas produkty lecznicze nie mogą być zwrócone w ciągu 10 dni od momentu zakupu. Jest to dopuszczalne jedynie, gdy lek został niewłaściwie wydany lub dostarczone opakowanie budzi wątpliwości co do jakości otrzymanego produktu.


Jak kupować w e-aptece

Robienie zakupów w aptece internetowej jest proste i nie wymaga większych formalności. Jak znaleźć interesujący nas produkt? Na stronie e-apteki wystarczy wejść do odpowiedniej kategorii (np. odchudzanie, dla sportowców, przeciwbólowe) lub skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na większości witryn e-aptek.

Zamówienia w e-aptece można składać na różne sposoby. Pierwszy to zarejestrowanie się w serwisie, wybranie produktów i sfinalizowanie transakcji (z podaniem formy płatności i sposobu przesyłki). Można także wysłać zamówienie na adres mailowy serwisu aptecznego (wybrać produkty, podać ich liczbę i wielkość opakowań, adres i sposób przesyłki oraz formę płatności). Zamówienie można złożyć również telefonicznie lub faxem.

Ze względów bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych klientów, apteki pozwalają na robienie zakupów dopiero po zalogowaniu (trwa to chwilę). Oczywiście, oferty dostępnych produktów i ceny można przeglądać bez logowania.

Ceny w aptekach internetowych są dużo niższe niż w tradycyjnych punktach. Nie korzystajmy jednak z tej okazji i nie zamawiajmy lekarstw na zapas. E-apteki nie prowadzą sprzedaży hurtowej i mogą odmówić realizacji przesadnie dużego zamówienia (jest tak, jak w tradycyjnej aptece, gdzie farmaceuta nie wyda np. dziesięć opakowań apapu - pomimo, że lek ten jest bez recepty).

Płać jak chcesz

Serwisy apteczne dają nam możliwość wyboru formy płatności za leki lub materiały medyczne, a także wybór sposobu przesyłki. Realizacja zamówień trwa kilka dni, a jej czas zależy przede wszystkim od wybranej formy płatności i dostępności produktu. Apteki internetowe najczęściej akceptują płatność przelewem na rachunek bankowy, płatność przy odbiorze przesyłki lub płatności przelewem albo kartą płatniczą za pośrednictwem serwisów płatnościowych. Koszt przesyłki ponosi - co do zasady - zamawiający. Bezpłatna dostawa odbywa się często w obrębie większych miast i przy dużych zamówieniach.

Trzeba pamiętać, że wydane z e-apteki leki i materiały medyczne nie podlegają zwrotowi. Produkt może zostać zwrócony tylko w uzasadnionych przypadkach - gdy został niewłaściwie wydany lub dostarczone opakowanie budzi wątpliwości, co do należytej jakości otrzymanego produktu (art. 96 ust. 5 i 6 prawa farmaceutycznego).

Będą nowe przepisy

Ogólne zasady sprzedaży leków w internecie regulują przepisy prawa farmaceutycznego. Od ponad pół roku trwają też prace nad rozporządzeniem, które ma określić szczegółowe warunki prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, oraz sposób dostarczenia tych produktów do odbiorców.

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Zdrowia, sprzedaż produktów leczniczych będą mogły prowadzić apteki i punkty apteczne prowadzone na podstawie zezwoleń wydanych przez uprawnione organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Na głównej stronie internetowej takiej placówki trzeba będzie umieścić odnośnik do posiadanego zezwolenia na prowadzenie placówki (w formacie pdf).

Potrzebny farmaceuta

Zgodnie z projektem MZ, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie apteki internetowej, będą musieli znaleźć farmaceutę z prawem wykonywania zawodu aptekarza lub technika farmaceutycznego posiadającego dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy, który będzie odpowiadał za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej lekarstw (np. za zabezpieczenie medykamentów przed nieodpowiednią temperaturą lub wilgocią).

Nowością jest również obowiązek, zgodnie z którym e-apteka musi zapewniać pacjentom całodobowy kontakt telefoniczny. Chodzi o zapewnienie kupującym bezpieczeństwa stosowania leku. Nie wystarczy więc np. umieszczenie na stronie internetowej apteki zeskanowanej ulotki producenta. Zwykłe apteki nie mają obecnie obowiązku prowadzenia dyżurów związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa stosowania leków.

3 tysiące rodzajów leków wydaje się w Polsce bez recepty lekarza

13 tysięcy aptek działa obecnie na polskim rynku

ZE STRONY PRAWA

Sejm 30 marca uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego uwzględniającą poprawki Senatu co do obrotu lekami w internecie. Artykuł 68 ust. 3 dopuszcza prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza przez apteki i punkty apteczne. Warunki takiej sprzedaży określi rozporządzenie. 11 kwietnia nowelizację prawa farmaceutycznego przyjął rząd. Znowelizowana ustawa weszła w życie 1 maja.

PACZKI POD SPECJALNYM NADZOREM

Zgodnie z projektem resortu zdrowia, apteki internetowe będą odpowiadały za jakość leku do momentu jego dostarczenia do pacjenta. Dodatkowo transport leków będzie musiał odbywać się w specjalnie wydzielonych częściach pojazdów. Wysyłka produktu leczniczego będzie musiała odbywać się w warunkach zapewniających jego jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Dlatego e-apteki będą musiały uzgodnić odpowiednie warunki transportu z pocztą i firmami kurierskimi. Produkt leczniczy powinien być należycie zapakowany, a opakowanie opatrzone etykietą przymocowaną w sposób trwały i zawierającą: pieczątkę placówki, numer zamówienia, dane identyfikujące odbiorcę, określenie warunków transportu oraz numer telefonu kontaktowego.

ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...