REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupuj taniej w e-aptekach

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

REKLAMA

W internetowych aptekach można kupić leki dostępne bez recepty. Ceny farmaceutyków z e-aptek są dużo niższe niż z tradycyjnych punktów. Odesłać leki możemy tylko, gdy źle je zapakowano lub gdy są złej jakości.

Przełom w sprzedaży medykamentów w Polsce nastąpił 1 maja 2007 r. Od tego dnia apteki mogą sprzedawać leki przez internet. Ten sposób zakupu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Ceny leków oferowanych w aptekach internetowych są na ogół kilkanaście procent niższe od cen produktów dostępnych w tradycyjnych punktach sprzedaży. Korzystanie z usług apteki internetowej pozwala też uniknąć kłopotów związanych z koniecznością wychodzenia z domu w trakcie choroby. Musimy jednak pamiętać, że w internecie można handlować wyłącznie farmaceutykami wydawanymi bez recept (w sieci nie kupimy antybiotyków i lekarstw na poważniejsze dolegliwości).

W aptece internetowej można znaleźć popularne specyfiki na przeziębienie, leki przeciwbólowe, witaminy, zioła oraz cały zestaw artykułów medycznych. Kupując przez internet, możemy lepiej porównać oferty i wybrać tę, która jest dla nas najkorzystniejsza. Za leki z e-apteki można płacić przelewem albo przy odbiorze.

Są też wady takiej formy sprzedaży farmaceutyków. Największa to czas oczekiwania na przesyłkę (nawet do tygodnia) i jej koszty. W odróżnieniu od innych zakupów w sieci, nabyte przez nas produkty lecznicze nie mogą być zwrócone w ciągu 10 dni od momentu zakupu. Jest to dopuszczalne jedynie, gdy lek został niewłaściwie wydany lub dostarczone opakowanie budzi wątpliwości co do jakości otrzymanego produktu.


Jak kupować w e-aptece

REKLAMA

Robienie zakupów w aptece internetowej jest proste i nie wymaga większych formalności. Jak znaleźć interesujący nas produkt? Na stronie e-apteki wystarczy wejść do odpowiedniej kategorii (np. odchudzanie, dla sportowców, przeciwbólowe) lub skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na większości witryn e-aptek.

Zamówienia w e-aptece można składać na różne sposoby. Pierwszy to zarejestrowanie się w serwisie, wybranie produktów i sfinalizowanie transakcji (z podaniem formy płatności i sposobu przesyłki). Można także wysłać zamówienie na adres mailowy serwisu aptecznego (wybrać produkty, podać ich liczbę i wielkość opakowań, adres i sposób przesyłki oraz formę płatności). Zamówienie można złożyć również telefonicznie lub faxem.

Ze względów bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych klientów, apteki pozwalają na robienie zakupów dopiero po zalogowaniu (trwa to chwilę). Oczywiście, oferty dostępnych produktów i ceny można przeglądać bez logowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny w aptekach internetowych są dużo niższe niż w tradycyjnych punktach. Nie korzystajmy jednak z tej okazji i nie zamawiajmy lekarstw na zapas. E-apteki nie prowadzą sprzedaży hurtowej i mogą odmówić realizacji przesadnie dużego zamówienia (jest tak, jak w tradycyjnej aptece, gdzie farmaceuta nie wyda np. dziesięć opakowań apapu - pomimo, że lek ten jest bez recepty).

Płać jak chcesz

REKLAMA

Serwisy apteczne dają nam możliwość wyboru formy płatności za leki lub materiały medyczne, a także wybór sposobu przesyłki. Realizacja zamówień trwa kilka dni, a jej czas zależy przede wszystkim od wybranej formy płatności i dostępności produktu. Apteki internetowe najczęściej akceptują płatność przelewem na rachunek bankowy, płatność przy odbiorze przesyłki lub płatności przelewem albo kartą płatniczą za pośrednictwem serwisów płatnościowych. Koszt przesyłki ponosi - co do zasady - zamawiający. Bezpłatna dostawa odbywa się często w obrębie większych miast i przy dużych zamówieniach.

Trzeba pamiętać, że wydane z e-apteki leki i materiały medyczne nie podlegają zwrotowi. Produkt może zostać zwrócony tylko w uzasadnionych przypadkach - gdy został niewłaściwie wydany lub dostarczone opakowanie budzi wątpliwości, co do należytej jakości otrzymanego produktu (art. 96 ust. 5 i 6 prawa farmaceutycznego).

Będą nowe przepisy

Ogólne zasady sprzedaży leków w internecie regulują przepisy prawa farmaceutycznego. Od ponad pół roku trwają też prace nad rozporządzeniem, które ma określić szczegółowe warunki prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, oraz sposób dostarczenia tych produktów do odbiorców.

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Zdrowia, sprzedaż produktów leczniczych będą mogły prowadzić apteki i punkty apteczne prowadzone na podstawie zezwoleń wydanych przez uprawnione organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Na głównej stronie internetowej takiej placówki trzeba będzie umieścić odnośnik do posiadanego zezwolenia na prowadzenie placówki (w formacie pdf).

Potrzebny farmaceuta

Zgodnie z projektem MZ, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie apteki internetowej, będą musieli znaleźć farmaceutę z prawem wykonywania zawodu aptekarza lub technika farmaceutycznego posiadającego dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy, który będzie odpowiadał za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej lekarstw (np. za zabezpieczenie medykamentów przed nieodpowiednią temperaturą lub wilgocią).

Nowością jest również obowiązek, zgodnie z którym e-apteka musi zapewniać pacjentom całodobowy kontakt telefoniczny. Chodzi o zapewnienie kupującym bezpieczeństwa stosowania leku. Nie wystarczy więc np. umieszczenie na stronie internetowej apteki zeskanowanej ulotki producenta. Zwykłe apteki nie mają obecnie obowiązku prowadzenia dyżurów związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa stosowania leków.

3 tysiące rodzajów leków wydaje się w Polsce bez recepty lekarza

13 tysięcy aptek działa obecnie na polskim rynku

ZE STRONY PRAWA

Sejm 30 marca uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego uwzględniającą poprawki Senatu co do obrotu lekami w internecie. Artykuł 68 ust. 3 dopuszcza prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza przez apteki i punkty apteczne. Warunki takiej sprzedaży określi rozporządzenie. 11 kwietnia nowelizację prawa farmaceutycznego przyjął rząd. Znowelizowana ustawa weszła w życie 1 maja.

PACZKI POD SPECJALNYM NADZOREM

Zgodnie z projektem resortu zdrowia, apteki internetowe będą odpowiadały za jakość leku do momentu jego dostarczenia do pacjenta. Dodatkowo transport leków będzie musiał odbywać się w specjalnie wydzielonych częściach pojazdów. Wysyłka produktu leczniczego będzie musiała odbywać się w warunkach zapewniających jego jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Dlatego e-apteki będą musiały uzgodnić odpowiednie warunki transportu z pocztą i firmami kurierskimi. Produkt leczniczy powinien być należycie zapakowany, a opakowanie opatrzone etykietą przymocowaną w sposób trwały i zawierającą: pieczątkę placówki, numer zamówienia, dane identyfikujące odbiorcę, określenie warunków transportu oraz numer telefonu kontaktowego.

ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA