Na co uważać, kupując polisę przez internet

Krystyna Krawczyk
rozwiń więcej
inforCMS
Rośnie liczba ubezpieczeń na życie sprzedawanych przez internet. Sprzedaż on-line to dla nas oszczędność czasu, dostępność i wygoda. Kupując polisę w sieci, nie zawsze możemy dochodzić swoich praw w Polsce.

 

Internet i telefon daje możliwość zawarcia umowy z dowolnego miejsca z dowolnym ubezpieczycielem. Dzięki internetowi Polacy, którzy pracują w Irlandii, kupują on-line polisy ubezpieczenia zdrowotnego w duńskim towarzystwie, od polskiego pośrednika. Co ważne - są przy tym zupełnie bezpieczni, jeśli chodzi o ewentualne problemy z realizacją roszczeń.

- Warunki takiej umowy przewidują, że spory będą rozstrzygane zgodnie z prawem duńskim lub polskim w jurysdykcji wybranej przez ubezpieczonego - mówi Anna Wawrzyńczak, prezes Ubezpieczeniaonline.pl.

W przypadku rozbieżności ogólnych warunków ubezpieczenia z prawem krajowym zastosowanie ma prawo krajowe.

Problem możemy mieć, gdy kupimy polisę w zagranicznym towarzystwie, które nie miało woli docierania do polskich klientów.

- Przykład: polisa turystyczna kupiona przez internet jako dodatek do wycieczki w zagranicznym towarzystwie. Wtedy nie będziemy mieli kompetencji do pomocy w razie sporu - mówi Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Na szczęście takich przypadków nie jest wiele. Polacy coraz częściej kupują polisy w zagranicznych towarzystwach, które nie mają swoich spółek akcyjnych w Polsce, tylko oddziały. W praktyce oznacza to, że kupują w Polsce polisy towarzystwa, które podlega nadzorowi francuskiemu czy niemieckiemu. Z takiej możliwości skorzystali ubezpieczyciele, którzy ostatnio weszli na rynek polis komunikacyjnych sprzedawanych przez telefon i internet: AXA i Liberty Direct. AXA działa jako polski oddział zarejestrowanego we Francji potentata ubezpieczeniowego. Bardziej skomplikowany jest status Liberty. To oddział hiszpańskiej spółki, która należy do amerykańskiej firmy. Jakie to ma znaczenie dla klientów? Niewielkie - procedury w każdym przypadku są długie.

- Skargi na firmę działającą na zasadzie oddziału czy swobody świadczenia usług można kierować do Komisji Nadzoru Finansowego - mówi Łukasz Dajnowicz z KNF.

Komisja zwróci się do zakładu ubezpieczeń o wyjaśnienia, z powołaniem się na przepisy prawa unijnego (art. 40 ust. 2 Dyrektywy 92/49/EWG oraz art. 46 ust. 1 Dyrektywy 2002/83/WE). W przypadku nieprzekazania KNF żądanych informacji możliwe jest wystąpienie o wyjaśnienia do macierzystego nadzoru danej firmy.

TU MOŻNA POSKARŻYĆ SIĘ NA DZIAŁALNOŚĆ TOWARZYSTW

Rzecznik ubezpieczonych, www.rzu.gov.pl

dyżury tel. (22) 333 73 28, codziennie 10.00-15.00 i 17.00-19.00.

Komisja Nadzoru Finansowego, www.knf.gov.pl

Skargi do departamentu ochrony klienta można wysyłać:

mailem: dok@knf.gov.pl, faksem:(22) 548 72 66,

listownie: pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl


Wypowiedź Pani Krystyny Krawczyk, dyrektora Biura Rzecznika Ubezpieczonych

 

To, czy umowę ubezpieczenia zawrzemy na odległość, tj. posługując się infolinią telefoniczną lub internetem, czy tradycyjnie u pośrednika nie powinno mieć większego znaczenia dla poziomu naszej ochrony. Ważne jest, by potencjalny klient dobrze przygotował się do zawarcia umowy.
Klient powinien przede wszystkim znać swoje potrzeby w zakresie ochrony ubezpieczeniowej i dobrze zapoznać się z treścią oferowanej mu umowy.

 

Dla przykładu, jeżeli ubezpieczamy samochód w zakresie autocasco, a często wyjeżdżamy za granicę, należy sprawdzić, czy ochrona obejmuje terytorium tych państw. Druga ważna sprawa to zakres wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, tzn. lista sytuacji, w których pomimo wystąpienia szkody na odszkodowanie nie możemy liczyć. W ubezpieczeniu autocasco może to być odmowa wypłaty odszkodowania, gdy pojazd jest wykorzystywany w rajdach.

 

Trzeba również sprawdzić, czy procedury i terminy likwidacji szkód nie są dla nas zbyt uciążliwe. Warto też pamiętać, że od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość (tzn. przy użyciu telefonu, internetu) konsument może odstąpić w terminie 30 dni od jej zawarcia, bez podania przyczyn.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krystyna Krawczyk
dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych

Źródło: Gazeta Prawna Nr 206/2007 z dnia 2007-10-23.


Infor.pl
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

pokaż więcej
Proszę czekać...