Jak są chronione dane osobowe w internecie
REKLAMA
REKLAMA
Mogą być przetwarzane następujące dane: nazwisko, imię, PESEL, adres zameldowania na pobyt stały i do korespondencji, elektroniczny, a także inne dane, które służą do weryfikacji podpisu elektronicznego osoby, która korzysta usług świadczonych drogą elektroniczną. Gdyby jednak tej osobie nie został nadany numer PESEL, to wówczas przetwarza się numer dokumentu, który potwierdza jej tożsamość (np. paszport albo dowód osobisty).
Oznaczenia identyfikujące
Przetwarzane są także tzw. dane eksploatacyjne osoby, która korzysta z usług świadczonych drogą elektroniczną. Charakteryzują one sposób korzystania przez tę osobę z tych usług i dotyczą oznaczenia identyfikującego usługobiorcę, oznaczenia identyfikującego zakończenie sieci telekomunikacyjnej lub systemu teleinformatycznego, z którego korzystał usługobiorca, a także informacji o każdorazowym rozpoczęciu i zakończeniu korzystania z usługi. Oprócz tego przetwarza się również informacje o każdorazowym korzystaniu z nich, a także o każdorazowym jego rozpoczęciu i zakończeniu.
Musi być zgoda
Dane osobowe mogą być przetwarzane w tym czasie, gdy klient korzysta z usług świadczonych drogą elektroniczną. Natomiast już po zakończeniu korzystania wolno to zrobić tylko z tymi, które są niezbędne do rozliczenia usługi z tytułu płatności za korzystanie z niej bądź są niezbędne dla celów reklamy, badania rynku oraz badania rynku i zachowań oraz preferencji osób korzystających z usług. Chodzi tu jednak tylko o takie badania, które wykonywane są w celu polepszenia jakości usług, a w dodatku osoba, której dane dotyczą, musi wyrazić zgodę na ich przetwarzanie w tym celu. Oprócz tego można je przetwarzać również wówczas, gdy wyjaśnia się okoliczności niedozwolonego korzystania z usługi. Nie wolno zestawiać danych osobowych z przybranym przez tę osobę pseudonimem.
Gdyby jednak ktoś korzystał z usługi świadczonej drogą elektroniczną niezgodnie z regulaminem lub obowiązującymi przepisami, to wówczas jego dane mogą być przetwarzane w zakresie niezbędnym do ustalenia odpowiedzialności za takie niedozwolone korzystanie.
Można odmówić
Korzystający z usług ma prawo odmówić udostępnienia swoich danych. Tylko wyjątkowo z tego powodu można odmówić mu świadczenia tych usług, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne na przykład ze względu na sposób funkcjonowania systemu informatycznego, który zapewnia świadczenie usług drogą elektroniczną, albo na właściwość usługi. Nawet opłaty za takie usługi można wnosić w sposób anonimowy, albo korzystając z pseudonimu, pod warunkiem że jest to technicznie możliwe oraz zwyczajowo przyjęte.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Podstawa prawna
* Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204).
* Ustawa z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.