REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie warto jest dobrze zabezpieczyć przed włamaniem. Należy przy tym skorzystać z certyfikowanych rozwiązań, by nie tylko czuć się bezpiecznie, ale otrzymać również ewentualne odszkodowanie.

Podstawowym elementem zabezpieczenia każdego mieszkania lub domu są odpowiednie drzwi i zamki. Im lepsze rozwiązanie, tym trudniej złodziejowi będzie otworzyć zamek lub wyłamać zamek do drzwi. Warto też zwrócić uwagę na okna. Obecne rozwiązania pozwalają na zabezpieczenie domu przed intruzem nie tylko przy pomocy krat, które dodatkowo odstraszały swoim wyglądem. Dostępne są rolety antywłamaniowe, które są rozwijane, np. na noc lub na czas wyjazdu.

Drzwi i zamki do fortecy

Należy jak najbardziej utrudnić dostęp do mienia znajdującego się w mieszkaniu. W tym celu należy zadbać, aby drzwi zewnętrzne do mieszkania lub domu były przede wszystkim prawidłowo osadzone. Ich konstrukcja natomiast powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie. Dobrze by było, aby nawet przy użyciu specjalnych narzędzi było to jak najbardziej utrudnione. Jeżeli zamierzamy nie tylko chronić się przed włamaniem, ale dodatkowo ubezpieczyć mieszkanie, to warto, aby drzwi takie posiadały co najmniej dwa zamki wielozastawkowe. Są to takie zamki, których klucz posiada w łopatce więcej niż dwa żłobienia prostopadłe do trzonu. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada certyfikat np. Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Gwarantuje to odpowiednią jakość zamku. Właściciele domów jednorodzinnych kierują się estetyką i często wybierają drzwi, które są oszklone. Należy zwrócić uwagę, aby konstrukcja drzwi uniemożliwiła otwarcie zamków po zbiciu szyby. Ponadto otwór po wybitej szybie powinien być takiej wielkości, aby nie było szans przeciśnięcia się do środka.

Zamki z certyfikatem

świadczą o tym, że były sprawdzane pod kątem różnych metod ich otwarcia

Czas to bezpieczeństwo

Wybierając drzwi antywłamaniowe lub zamki, należy zwrócić uwagę na ich klasę. Szczególnie ważna jest odporność na włamania z użyciem siły lub innych technik - tzw. manipulacyjnych. Zasada jest prosta - im więcej czasu potrzeba na sforsowanie drzwi i zamków, tym ich klasa jest wyższa. Prawdopodobieństwo powodzenia akcji włamywacza maleje z każdą dodatkową minutą spędzoną nad otworzeniem zabezpieczeń. Przykładowo, złodziej przy dobrym zamku może potrzebować nawet kilku minut na jego otwarcie lub rozwiercenie. Są jednak i takie rozwiązania, które opierają się różnym metodom ich forsowania nawet przez kilkanaście minut.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY POŻARU
-
 umyślne podpalenia
- nieostrożność dorosłych i dzieci
- niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych i gazowych
- zła obsługa urządzeń dogrzewających nasze mieszkania

Certyfikowane rozwiązania dają większą pewność. Były one bowiem sprawdzane pod kątem różnych metod ich otwarcia. Dlatego jeżeli mają one odpowiednią klasę, to utrudnią dostanie się przestępcy do domu nawet przy użyciu łomu czy wiertarki. Są i takie, do których trzeba kilku osób, aby przy odpowiedniej sile je sforsować. Dobre zamki posiadają rozwiązania, które powodują nawet łamanie się wierteł przy próbie ich rozwiercenia.

Nie drzwiami to oknem

Jeszcze jakiś czas temu popularnym rozwiązaniem było instalowanie krat na oknach i drzwiach balkonowych. Do tej pory są one stosowane i utrudniają wtargnięcie intruza do domu. Jednak wiele osób ceni sobie estetykę, a karty mogą sprawić, że domownicy będą się czuć jak w więzieniu, a nie domu. Obecnie są już tzw. kraty zwijane oraz rolety antywłamaniowe. Jeżeli mieszkamy na parterze w bloku lub mamy domek, to takie zabezpieczenia są ważne, jeżeli chcemy także skorzystać z ubezpieczenia.

Należy zwrócić uwagę, aby okna były dobrze osadzone, tak jak w przypadku drzwi wejściowych. Utrudni to ich wyłamanie. Ich konstrukcja i stan techniczny powinny uniemożliwić dostanie się do środka bez użycia dodatkowych narzędzi. Tego rodzaju rozwiązania należy zastosować także w przypadku lufcików do piwnicy czy do garażu.

Systemy alarmowe

Na rynku jest do wyboru duża gama alarmów antywłamaniowych, które współpracują z różnego typu czujkami. Takie rozwiązanie pozwala na odstraszenie złodzieja lub utrudnienie mu pracy. W połączeniu z dobrymi drzwiami, zamkami i oknami dom staje się wówczas twierdzą trudną do zdobycia.

Najpierw należy przeprowadzić ocenę mieszkania lub domu pod względem słabych punktów, które złodziej może wykorzystać przy próbie włamania. Podstawą jest zatem sprawdzenie okien i drzwi. Złodzieje zazwyczaj wyważają drzwi lub otwierają zamki. Często wybijają także szyby w oknach. Dlatego w takich przypadkach należy upewnić się, czy hałas dochodzący z domu jest w stanie zwrócić uwagę sąsiadów. Ocenie podlega także prawdopodobieństwo włamania do danego domu. Bowiem im więcej kosztowności i nowoczesnego sprzętu elektronicznego, tym ryzyko splądrowania domu lub mieszkania przez złodziei jest wyższe.

Po dokonaniu takiej analizy można zastanowić się nad doborem odpowiednich czujek reagujących np. na ruch lub wstrząsy. Są rozwiązania, które wywołują alarm przy próbie tzw. siłowego wtargnięcia do domu, jak wyważanie, wybijanie szyb itp. Taką rolę pełnią czujki udarowe, które są w stanie zareagować nawet na dźwięk ciętego szkła oraz podważanie drzwi łomem. Dodatkowymi urządzeniami tego typu mogą być takie, które reagują na ruch. Są to czujki na podczerwień, które badają pewien obszar. Zabezpieczenie tego typu włącza alarm, jeżeli złodziej wejdzie do domu i znajdzie się w obszarze działania takiej czujki.

Dostępne są także czujki kontaktowe lub wstrząsowe, które po uaktywnieniu mogą reagować na różnego rodzaju wstrząsy powodowane przez ludzkie kroki lub dotykanie przedmiotów, uderzanie w ściany itp.

Wszystkie tego typu czujki współpracują z całym systemem alarmowym w domu lub mieszkaniu. Włamywacz, który znajdzie się w obszarze ich działania, uruchamia alarm. Na rynku jest wiele sygnalizatorów jedne głośne, inne bardziej ciche. Głośne mają tą zaletę, że nie tylko mogą wystraszyć złodzieja, zanim coś ukradnie, ale i zwrócić uwagę sąsiadów. Dobrze, gdy taki system jest połączony z firmą ochroniarską. Wówczas ekipa pojawia się na miejscu w krótkim czasie od momentu włączenia się alarmu.

JAK ZAMIEŚCIĆ CZUJKI

Według Państwowej Straży Pożarnej w Polsce co roku w pożarach domów nawet 70 proc. przypadków to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Odpowiednio rozmieszczone czujki pozwolą nie tylko uratować dobytek, ale także życie.

Dobrze jest, aby czujki dymu umieścić w korytarzu na każdej z kondygnacji. Jednak minimum koniecznym powinna być chociaż jedna taka czujka w domu jednorodzinnym. Jeżeli jest ich kilka, to powinny być połączone, aby w razie alarmu jednej pozostałe również uruchamiały się i włączały alarm.

Jeżeli w domu mamy więcej niż jedną kondygnację, a chcemy zamontować tylko jedną czujkę, to należałoby ją umieścić na wyższej kondygnacji. Według straży pożarnej umożliwi to wykrycie pożaru zarówno na parterze, jak i na wyższej kondygnacji.

PRZYKŁAD OZNACZENIA ZAMKA

zamek wpuszczany 3,C,1,0,0,0,7,A,A,2,0 - siódma cyfra na czerwono jest najważniejszą w zamkach do domów i mieszkań.

JAK MOŻNA ZABEZPIECZYĆ DOM
-
 zamontować okna antywłamaniowe
- zamontować drzwi antywłamaniowe wraz z dobrymi zamkami
- założyć alarm wraz z całym zestawem czujek reagujących na ruch, wstrząsy, dźwięk tłuczonego szkła
- zainstalować rolety antywłamaniowe
- wynająć firmę ochroniarską, która będzie interweniowała przy uruchomieniu alarmu
- na zewnątrz zainstalować fotokomórki zapalające światło, gdy ktoś się zbliża
- zapewnić stały dozór kamer

KOSZTY ZABEZPIECZEŃ
-
 Drzwi wzmocnione od ok. 1000 zł
- Drzwi antywłamaniowe od ok. 2000 zł
- Dobry zamek od ok. 150 zł do 300 zł

Z ogniem nie ma żartów

Urządzenia techniczne jak tryskawki, gaśnice czy sprzęt monitorujący sytuację w pomieszczeniach nie są zbyt często wykorzystywane w domach czy mieszkaniach. Ale należy brać je pod uwagę szczególnie wtedy, gdy w domu trzymamy przedmioty o dużej wartości - pamiątki, dzieła sztuki.

Na rynku dostępne są tzw. czujki dymowe. Ich stosowanie coraz częściej zaleca straż pożarna. Są to urządzenia, które nie potrzebują nawet żadnego okablowania. Zamieszcza się je najczęściej na korytarzu przy drzwiach do kuchni i kiedy pojawi się dym, ono rozpoznaje zagrożenie i włącza piskliwy dźwięk. Ostrzeże ono nie tylko domowników, ale i sąsiadów, którzy w takiej sytuacji również mogą być zagrożeni. Ponadto zwróci to uwagę innych osób podczas nieobecności właścicieli w domu, co umożliwi szybkie wezwanie straży pożarnej na miejsce zdarzenia.

MARCIN JAWORSKI, ŁUKASZ KULIGOWSKI, MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA