REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaliczyć naukę na uczelni zagranicznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd na stypendium zagraniczne nie oznacza utraty roku czy semestru na polskiej uczelni. Dzięki ECTS uczelnia macierzysta musi wliczyć do toku studiów czas nauki poza nią. Co jeszcze warto wiedzieć?

Uznanie okresu studiów odbywanych poza uczelnią macierzystą umożliwia Europejski System Transferu Punktów Zaliczeniowych - European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS).

ECTS pomaga zmierzyć i porównać zdobytą wiedzę i umiejętności, a następnie przełożyć je na standardy obowiązujące w poszczególnych współpracujących ze sobą uczelniach. Ujednolica on zasady zaliczania zajęć poprzez przyporządkowanie do każdego przedmiotu określonej liczby punktów.

Od 1 stycznia 2007 r. zasady przenoszenia osiągnięć reguluje rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 3 października 2006 r. w sprawie warunków i trybu przenoszenia osiągnięć studenta (Dz.U. nr 187, poz. 1385).

Zasady zbierania punktów

REKLAMA

Zgodnie z nim osiągnięcia studenta wyrażane są za pomocą punktów zaliczeniowych, zwanych punktami ECTS. Jeden punkt ECTS odpowiada efektom kształcenia, których uzyskanie wymaga od przeciętnego studenta 25-30 godzin pracy, z tym że przeciętna liczba godzin pracy studenta obejmuje zajęcia organizowane przez uczelnię zgodnie z planem studiów i programem nauczania oraz jego indywidualną pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że punkty przyznawane są na podstawie pracy, jaką student włożył w zaliczenie przedmiotów. Obejmuje one wykłady, ćwiczenia, seminaria, konsultacje grupowe i indywidualne, pracę w bibliotece oraz samodzielną w domu, a także praktyki wymagane regulaminem studiów. Punkty wyrażają nakład pracy studenta, niezbędny do zaliczenia danego przedmiotu w odniesieniu do całkowitego nakładu pracy niezbędnego do zaliczenia całego roku akademickiego. Zdarza się więc, że ten sam przedmiot może mieć inną wartość punktową w wypadku studiów na różnych kierunkach, np. socjologia na ekonomii to 3 punkty, a na prawie - 5 punktów. Suma punktów ECTS za jeden przedmiot nie powinna przekraczać 5. Ta zasada nie jest nigdzie określona, ale stosuje ją Państwowa Komisja Akredytacyjna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Warunkiem wpisu

na następny semestr lub rok jest uzyskanie liczby punktów wynikającej z planu studiów i programu nauczania, zgodnej z regulaminem studiów

Punkty ECTS przyznaje się za:

• zaliczenie każdego z przedmiotów oraz praktyk przewidzianych w planie studiów;

• przygotowanie pracy dyplomowej, zgodnie ze standardem kształcenia;

• przygotowanie do egzaminu dyplomowego, zgodnie ze standardem kształcenia.

REKLAMA

Student uzyskuje punkty ECTS przypisane danemu przedmiotowi, jeżeli spełni wszystkie, określone w planie studiów i programie nauczania, wymagania oraz osiągnie założone efekty kształcenia. W semestrze można otrzymać od 27 do 33 punktów ECTS, a w roku akademickim nie mniej niż 60, przy czym uzyskana ocena końcowa nie ma wpływu na wysokość tej liczby. Oznacza to jednak, że nie można tak jak dawniej rozłożyć sobie nauki i np. w jednym semestrze zdobyć 20 punktów, a w drugim 40.

Aby uzyskać punkty za dany przedmiot, trzeba go zaliczyć zgodnie z procedurami przewidzianymi w danej uczelni. Punkty ECTS nie są kryterium wartościującym zajęcia, ale rodzajem zamiennika, pozwalającego przeliczyć oceny i zaliczenia uzyskane w innych uczelniach na system obowiązujący w instytucji macierzystej.

Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów wynosi:

• dla studiów I stopnia 180-240;

• dla studiów II stopnia 90-120;

• dla jednolitych studiów magisterskich 270-360.

Uznawanie punktów przez uczelnie

Punkty ECTS, uzyskane poza uczelnią macierzystą, uznaje się bez ponownego sprawdzenia osiągnięcia założonych efektów kształcenia, jeżeli kształcenie odbywało się zgodnie z porozumieniem o realizacji programu kształcenia, zawartym pomiędzy obiema uczelniami. Decyzję o uznaniu punktów ECTS podejmuje kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej prowadzącej kształcenie, po zapoznaniu się z dokumentacją przebiegu studiów odbytych poza macierzysta uczelnią, przedłożoną przez studenta.

Uznawanie jest obowiązkowe m.in. w przypadku programów partnerskich lub dwustronnych, np. w ramach programu Socrates-Erasmus.

Aby system zadziałał, współpracujące uczelnie muszą najpierw sporządzić porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement). Określa ono program studiów, jaki student zamierza zrealizować poza własnym uniwersytetem oraz liczbę punktów ECTS, która ma być przyznana za ich zaliczenie. Porozumienie to jest zawarte pomiędzy uczelnią macierzystą, uczelnią przyjmującą oraz studentem. Po podpisaniu porozumienia dołącza się je do formularza zgłoszeniowego studenta (Student Application Form). Drugim dokumentem niezbędnym do pełnego uznania okresu studiów poza własną uczelnią (w przypadku wyjazdów stypendialnych) jest wykaz zaliczeń (Transcript of Records) sporządzony po zakończeniu okresu studiów. Odnotowuje się w nim wszystkie przedmioty i zajęcia, w których student uczestniczył wraz z uzyskaną liczbą punktów ECTS, jak również wyniki w nauce, jakie student osiągnął, wyrażone zarówno w miejscowej skali ocen, jak i w skali ECTS (stopnie ECTS). Punkty ECTS odzwierciedlają pracę włożoną przez studenta w celu zaliczenia danego przedmiotu, a oceny ECTS - jakość tej pracy. Podpisaną kopię wykazu powinny otrzymać wszystkie strony, tj. uczelnia macierzysta, uczelnia przyjmująca oraz student.

ECTS A EGZAMINY WSTĘPNE

Wszystkie uczelnie w krajach Unii Europejskiej stosują ECTS. W Polsce, niestety, wciąż są szkoły, które nie mają wdrożonego systemu, mimo że jest to wymóg określony w rozporządzeniu o regulaminie studiów. ECTS jednak nie decyduje o przyjęciu lub nie danego studenta, np. na studia magisterskie. Oznacza to, że osoba, która studia licencjackie ukończyła w Polsce, a magisterskie chce podjąć za granicą, musi złożyć wszystkie wymagane dokumenty i przejść proces rekrutacji określony przez uczelnię. Uczelnia jednak zapoznaje się dokładnie z dotychczasowym przebiegiem studiów. Niezbędne do tego celu informacje są przedstawiane w narzędziach ECTS, które mają zapewnić przejrzystość. Punkty ECTS powinny być zapisane w suplemencie do dyplomu.

PROCES BOLOŃSKI

29 państw europejskich, w tym Polska, zadeklarowało, że do 2010 roku wprowadzi studia dwustopniowe, punktowy systemu zaliczania oraz dyplomy wydawane wspólnie przez kilka uczelni. Przedsięwzięcia te mają wpłynąć na zwiększenie wymiany nauczycieli i studentów pomiędzy uczelniami.

Informacje na temat rozliczania wyjazdów stypendialnych oraz całego funkcjonowania Procesu Bolońskiego, którego narzędziami są m.in. punkty ECTS, można uzyskać u Pełnomocnika Rektora ds. Realizacji Procesu Bolońskiego, koordynatorów Socratesa lub u Studenckich Rzeczników Bolońskich.

Ważne!

System ECTS działa w dwie strony. Pozwala bowiem uczelni przyjmującej poznać poziom wiedzy stypendysty - nie do końca pokazuje jedynie, jakie przedmioty zrealizował i które z nich wymagały najwięcej pracy. Uczelnie żądają wręcz przedłożenia wykazu zajęć zaliczonych w uczelni macierzystej przed przyjazdem studenta na stypendium

JOLANTA GÓRA, DOMINIKA SIKORA

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA