REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaliczyć naukę na uczelni zagranicznej

Dominika Sikora
Dominika Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd na stypendium zagraniczne nie oznacza utraty roku czy semestru na polskiej uczelni. Dzięki ECTS uczelnia macierzysta musi wliczyć do toku studiów czas nauki poza nią. Co jeszcze warto wiedzieć?

Uznanie okresu studiów odbywanych poza uczelnią macierzystą umożliwia Europejski System Transferu Punktów Zaliczeniowych - European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS).

ECTS pomaga zmierzyć i porównać zdobytą wiedzę i umiejętności, a następnie przełożyć je na standardy obowiązujące w poszczególnych współpracujących ze sobą uczelniach. Ujednolica on zasady zaliczania zajęć poprzez przyporządkowanie do każdego przedmiotu określonej liczby punktów.

Od 1 stycznia 2007 r. zasady przenoszenia osiągnięć reguluje rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 3 października 2006 r. w sprawie warunków i trybu przenoszenia osiągnięć studenta (Dz.U. nr 187, poz. 1385).

Zasady zbierania punktów

REKLAMA

Zgodnie z nim osiągnięcia studenta wyrażane są za pomocą punktów zaliczeniowych, zwanych punktami ECTS. Jeden punkt ECTS odpowiada efektom kształcenia, których uzyskanie wymaga od przeciętnego studenta 25-30 godzin pracy, z tym że przeciętna liczba godzin pracy studenta obejmuje zajęcia organizowane przez uczelnię zgodnie z planem studiów i programem nauczania oraz jego indywidualną pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że punkty przyznawane są na podstawie pracy, jaką student włożył w zaliczenie przedmiotów. Obejmuje one wykłady, ćwiczenia, seminaria, konsultacje grupowe i indywidualne, pracę w bibliotece oraz samodzielną w domu, a także praktyki wymagane regulaminem studiów. Punkty wyrażają nakład pracy studenta, niezbędny do zaliczenia danego przedmiotu w odniesieniu do całkowitego nakładu pracy niezbędnego do zaliczenia całego roku akademickiego. Zdarza się więc, że ten sam przedmiot może mieć inną wartość punktową w wypadku studiów na różnych kierunkach, np. socjologia na ekonomii to 3 punkty, a na prawie - 5 punktów. Suma punktów ECTS za jeden przedmiot nie powinna przekraczać 5. Ta zasada nie jest nigdzie określona, ale stosuje ją Państwowa Komisja Akredytacyjna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Warunkiem wpisu

na następny semestr lub rok jest uzyskanie liczby punktów wynikającej z planu studiów i programu nauczania, zgodnej z regulaminem studiów

Punkty ECTS przyznaje się za:

• zaliczenie każdego z przedmiotów oraz praktyk przewidzianych w planie studiów;

• przygotowanie pracy dyplomowej, zgodnie ze standardem kształcenia;

• przygotowanie do egzaminu dyplomowego, zgodnie ze standardem kształcenia.

REKLAMA

Student uzyskuje punkty ECTS przypisane danemu przedmiotowi, jeżeli spełni wszystkie, określone w planie studiów i programie nauczania, wymagania oraz osiągnie założone efekty kształcenia. W semestrze można otrzymać od 27 do 33 punktów ECTS, a w roku akademickim nie mniej niż 60, przy czym uzyskana ocena końcowa nie ma wpływu na wysokość tej liczby. Oznacza to jednak, że nie można tak jak dawniej rozłożyć sobie nauki i np. w jednym semestrze zdobyć 20 punktów, a w drugim 40.

Aby uzyskać punkty za dany przedmiot, trzeba go zaliczyć zgodnie z procedurami przewidzianymi w danej uczelni. Punkty ECTS nie są kryterium wartościującym zajęcia, ale rodzajem zamiennika, pozwalającego przeliczyć oceny i zaliczenia uzyskane w innych uczelniach na system obowiązujący w instytucji macierzystej.

Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów wynosi:

• dla studiów I stopnia 180-240;

• dla studiów II stopnia 90-120;

• dla jednolitych studiów magisterskich 270-360.

Uznawanie punktów przez uczelnie

Punkty ECTS, uzyskane poza uczelnią macierzystą, uznaje się bez ponownego sprawdzenia osiągnięcia założonych efektów kształcenia, jeżeli kształcenie odbywało się zgodnie z porozumieniem o realizacji programu kształcenia, zawartym pomiędzy obiema uczelniami. Decyzję o uznaniu punktów ECTS podejmuje kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej prowadzącej kształcenie, po zapoznaniu się z dokumentacją przebiegu studiów odbytych poza macierzysta uczelnią, przedłożoną przez studenta.

Uznawanie jest obowiązkowe m.in. w przypadku programów partnerskich lub dwustronnych, np. w ramach programu Socrates-Erasmus.

Aby system zadziałał, współpracujące uczelnie muszą najpierw sporządzić porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement). Określa ono program studiów, jaki student zamierza zrealizować poza własnym uniwersytetem oraz liczbę punktów ECTS, która ma być przyznana za ich zaliczenie. Porozumienie to jest zawarte pomiędzy uczelnią macierzystą, uczelnią przyjmującą oraz studentem. Po podpisaniu porozumienia dołącza się je do formularza zgłoszeniowego studenta (Student Application Form). Drugim dokumentem niezbędnym do pełnego uznania okresu studiów poza własną uczelnią (w przypadku wyjazdów stypendialnych) jest wykaz zaliczeń (Transcript of Records) sporządzony po zakończeniu okresu studiów. Odnotowuje się w nim wszystkie przedmioty i zajęcia, w których student uczestniczył wraz z uzyskaną liczbą punktów ECTS, jak również wyniki w nauce, jakie student osiągnął, wyrażone zarówno w miejscowej skali ocen, jak i w skali ECTS (stopnie ECTS). Punkty ECTS odzwierciedlają pracę włożoną przez studenta w celu zaliczenia danego przedmiotu, a oceny ECTS - jakość tej pracy. Podpisaną kopię wykazu powinny otrzymać wszystkie strony, tj. uczelnia macierzysta, uczelnia przyjmująca oraz student.

ECTS A EGZAMINY WSTĘPNE

Wszystkie uczelnie w krajach Unii Europejskiej stosują ECTS. W Polsce, niestety, wciąż są szkoły, które nie mają wdrożonego systemu, mimo że jest to wymóg określony w rozporządzeniu o regulaminie studiów. ECTS jednak nie decyduje o przyjęciu lub nie danego studenta, np. na studia magisterskie. Oznacza to, że osoba, która studia licencjackie ukończyła w Polsce, a magisterskie chce podjąć za granicą, musi złożyć wszystkie wymagane dokumenty i przejść proces rekrutacji określony przez uczelnię. Uczelnia jednak zapoznaje się dokładnie z dotychczasowym przebiegiem studiów. Niezbędne do tego celu informacje są przedstawiane w narzędziach ECTS, które mają zapewnić przejrzystość. Punkty ECTS powinny być zapisane w suplemencie do dyplomu.

PROCES BOLOŃSKI

29 państw europejskich, w tym Polska, zadeklarowało, że do 2010 roku wprowadzi studia dwustopniowe, punktowy systemu zaliczania oraz dyplomy wydawane wspólnie przez kilka uczelni. Przedsięwzięcia te mają wpłynąć na zwiększenie wymiany nauczycieli i studentów pomiędzy uczelniami.

Informacje na temat rozliczania wyjazdów stypendialnych oraz całego funkcjonowania Procesu Bolońskiego, którego narzędziami są m.in. punkty ECTS, można uzyskać u Pełnomocnika Rektora ds. Realizacji Procesu Bolońskiego, koordynatorów Socratesa lub u Studenckich Rzeczników Bolońskich.

Ważne!

System ECTS działa w dwie strony. Pozwala bowiem uczelni przyjmującej poznać poziom wiedzy stypendysty - nie do końca pokazuje jedynie, jakie przedmioty zrealizował i które z nich wymagały najwięcej pracy. Uczelnie żądają wręcz przedłożenia wykazu zajęć zaliczonych w uczelni macierzystej przed przyjazdem studenta na stypendium

JOLANTA GÓRA, DOMINIKA SIKORA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA