REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy materiały budowlane będą droższe - raport z rynku

REKLAMA

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych w tym roku może przyprawić co wrażliwszych inwestorów o palpitację serca. Od wczesnej wiosny do lata ceny (zwłaszcza materiałów ściennych i konstrukcyjnych) nieprzerwanie rosły i osiągały poziomy często ponad dwukrotnie wyższe od cen z początku roku. Zdarzały się też dość często (zwłaszcza wiosną) problemy z zaopatrzeniem. Potem nastąpiło odreagowanie i podaż wzrosła a ceny ruszyły w dół. Poniżej przedstawiamy aktualną analizę tego rynku oraz prognozy co do dalszych tendencji przygotowane specjalnie dla portalu infor.pl przez Grupę Polskie Składy Budowlane SA. Grupa PSB SA jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych w Polsce.

Materiały ścienne ceramiczne, betony komórkowe, ceramiczne i betonowe pokrycia dachowe

Sytuacja bieżąca
W ciągu dwóch ostatnich miesięcy ceny tych materiałów budowlanych ustabilizowały się.  W porównaniu do cen z początku czerwca 2007 r. ceny :
- materiałów ściennych ceramicznych - spadły o 30-40%,
- betonów komórkowych - spadły od 15% do nawet 30%,
- ceramicznych i betonowych pokryć dachowych - wzrosły od 5% do nawet 10%.

Poprawiła się dostępność ww. grup asortymentowych. Wszyscy producenci krajowi dysponują zapasami magazynowymi. Skrócił się czas oczekiwania na realizację zamówień, zdecydowana większość towarów jest dostępna na bieżąco. Problemy są jedynie z pokryciami dachowymi, ale tutaj również czas oczekiwania na dostawę jest krótszy niż jeszcze miesiąc temu. Hurtownie powoli rezygnują z dostaw importowych - są one realizowane jedynie w zachodnim i południowym pasie przygranicznym lub jako kontynuacja dostaw na wcześniej rozpoczęte inwestycje.

Prognozy na koniec bieżącego roku i początek przyszłego roku
Poziom cen powinien być już stabilny, możliwe są kosmetyczne korekty cen średnio o 3-4% w przypadku materiałów ściennych i stropowych. Jednocześnie nie powinno być problemów z dostępnością tych towarów.
Jeśli chodzi o materiały do krycia dachów nie powinno być zmian cenowych, terminy realizacji będą coraz bliższe standardom (do trzech tygodni).

Niektórzy producenci materiałów ściennych podjęli w roku 2007 inwestycje podnoszące ich zdolności produkcyjne, więc w przypadku nadejścia zimy i utrzymywania się przez długi okres temperatury uniemożliwiającej prace murarskie (poniżej 5 stopni Celsjusza), wzrosną więc koszty utrzymania magazynów - więc producenci będą skłonni chętniej negocjować obniżki cen w zamian za wykup depozytów z terminami odbiorów do końca marca 2008 r..
Na tych działaniach skorzystają jednak tylko hurtownie. Ewentualne obniżki cen przez producentów nie będą przerzucane automatycznie na klientów ostatecznych (inwestorów), a jedynie pokryją dodatkowe koszty ponoszone przez hurtownie (związane z magazynowaniem i obrotem środków pieniężnych).
 
Wełny skalne i szklane, styropian

Patrząc z perspektywy całego roku,  ceny materiałów budowlanych, w tym segmencie rynku miały tendencję wzrostową. Od początku roku producenci zmieniali ceny w wełnach 2-3 krotnie, w styropianach nawet 6 razy ! Tendencje wzrostu cen utrzymywały się do lipca br. W tym okresie wzrost spowodowany był, nie tylko sezonowością na te towary, ale również brakiem dostępności tychże na rynku polskim, który zaczął się w IV kwartale 2006 roku oraz dużym popytem na ww. materiały. 

Jednakże ostatnie miesiące pokazują, że sytuacja na rynku znacznie się unormowała. Ceny w wełnach utrzymują się na tym samym poziomie, a w styropianach spadają. Nie ma większego problemu z dostępnością materiałów. Zjawisko to, jest przyczyną pojawienia wielu produktów importowanych - w okresie recesji zaopatrzenia materiałowego -  z Anglii, Austrii a nawet Chin. To spowodowało, że klient indywidualny otrzymał materiał "od ręki", tańsze od materiałów produkowanych w Polsce, co "kusi" klienta, który nie zawsze stawia na jakość towaru, lecz na cenę.

Obecnie producenci posiadają w swoich magazynach duże zapasy, które pozwolą swobodnie z pełną ofertą wejść w 2008 rok. Większość z nich "posiłkuje" się materiałami, które produkowane są w macierzystych firmach za granicą. W najbliższym czasie (1 do 2 lat) zostanie oddanych do użytku kilka linii produkcyjnych np. wełen czy styropianów.

Stolarka okienna i drzwiowa, ogrodzenia, podłogi, kostka brukowa 
Wiosną 2007 r. zmieniały się kilka razy ceny wyrobów firmy BETAFENCE (siatki, ogrodzenia) – od lutego do kwietnia,  wzrost średnio o 5%. Ceny te rosły z powodu wzrostu cen stali. Teraz ceny się ustabilizowały, a nawet od lipca zaczęły się pojawiać promocje cenowe na wybrane produkty. Wiosną br. rosły również kilkakrotnie ceny kostki brukowej, z powodu wzrostu cen cementu, jego braku na rynku oraz dużego zainteresowania kostką (często cała produkcja była sprzedawana z miesięcznym wyprzedzeniem) - teraz obserwujemy stabilizację, a nawet poprzez promocje ceny niektórych produktów są niższe.

Stolarka okienna - na początku roku (luty, marzec) wzrosły ceny u prawie wszystkich Producentów o ok. 5-10%, w październiku ceny o ok. 10% podwyższyły tylko: Stolarka Wołomin i Sokółka. Obecnie z powodu dużej ilości zamówień (zaczął się okres zamykania stanów surowych budynków) na stolarkę wydłużyły się znacznie terminy terminy realizacji. Wzrosło zainteresowanie klientów oknami drewnianymi, klienci zaczęli zwracać coraz częściej uwagę na dobrą jakość nie tylko na cenę.

Barlinek - podłogi - wzrost cen w styczniu, czerwcu i wrześniu - średnio o 5% - przede wszystkim z powodu bardzo dużego zainteresowania klientów oraz wzrostu cen surowców.

Classen - w pierwszym półroczu były podwyżki, teraz ceny niektórych wyrobów trochę się obniżyły.

W przypadku podłóg też można zauważyć wzrost zainteresowanie klientów wyrobami droższymi, zaczęli oni zwracać coraz częściej uwagę na dobrą jakość, trwałość nie tylko na cenę.
 
Do końca roku ceny większości produktów nie powinny się już raczej zmieniać, a nawet mogą być niższe. Producenci nie chcą obniżać cen, wolą zaproponować promocje na wybrane produkty, ponieważ w przypadku nagłego zwiększonego zainteresowania, chcąc lepiej zarobić, mogą zakończyć promocję, a nie muszą od razu podnosić cen.

Klienci zaczęli bardziej rozsądnie podchodzić do zakupów materiałów budowlanych, ponieważ wiosenne szaleństwa cen oraz braki niektórych wyrobów na rynku, powodowały ciągłe, często bezzasadne podwyżki tych cen. Klienci często kupowali na zapas, a Producenci korzystali z okazji i podnosili ceny, aby więcej zarobić.

Cement, farby, chemia budowlana, tynki W tych grupach materiałów budowlanych, w naszej strefie klimatycznej,  zawsze istnieje sezonowość i z reguły I i IV kwartał jest okresem bardziej spokojnym (oczywiście wyłączamy ubiegłą, nietypową zimę), który pozwala na odbudowanie stanów magazynowych, renowacje linii technologicznych, szkolenia techniczne dla sprzedawców i handlowców. 

Ceny cementu w bieżącym roku można określić jako „szalejące” z tendencją wzrostową. Niektóre cementownie wprowadziły sukcesywne podwyżki sięgające do 13-15%, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, a następnie uspokojenie (wrzesień) rynku i zdecydowanie mniejsze zakupy wpłynęły na obniżkę cen nawet o 5%. Podczas olbrzymich braków cementów często był on importowany z krajów ościennych, w zdecydowanie wyższych cenach - różnica sięgała nawet ok. 30%.

Niestety, obecnie, nie wszystkie cementownie reagują na zmiany jakie dokonują się na dynamicznym rynku materiałów budowlanych, ponieważ np. posiadają asortyment, którego nie ma żadna inna cementownia i dlatego nadal nie mają kłopotów ze zbytem i w delikatny sposób odbudowują stany magazynowe gwarantujące bieżące odbiory i brak kolejek.

W IV kwartale tego roku nastąpi pewne uspokojenie a zakupy powinny być w porównaniu do analogicznego okresu roku 2006 większe o ok. 7-10%. Wyciszony okres sprzedaży gwarantuje odpowiedni czas na remonty pieców i niemal całych linii produkcyjnych, by przyszły sezon nie zaskakiwał różnego typu awariami. Powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie cementów workowanych, których nabywcą jest klient indywidualny.   

Materiały wykończeniowe typu: tynki, chemia, farby – aktualnie nie ma w tym segmencie rynku szalonych wzrostów, których symptomy mieliśmy w II kwartale br. Sytuacja jest spokojna i wszyscy kupujący otrzymują oczekiwany produkt. IV kwartał br. i I kwartał roku 2008 będzie okresem wzmożonych promocji dostawców tych materiałów, gdyż nasycenie rynku producentami jest dość duże. 

Powyższych informacji udzielił nam 9 października 2007 r. p. Sławomir Ziółek - Zastępca Dyrektora Handlowego Grupy Polskie Składy Budowlane SA

Oprac. Paweł Huczko

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA