REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura. Dla kogo?

REKLAMA

REKLAMA

Okres obowiązywania przepisów o wcześniejszych emeryturach przedłużono do końca 2008 r. Na tej zmianie mogą jednak skorzystać wyłącznie osoby urodzone między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r.


Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje osobom urodzonym przed 1 stycznia 1969 r. Ustawodawca wprowadza zróżnicowanie warunków, jakie należy spełnić, w zależności od daty urodzenia:

- w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. ustawodawca nie wskazuje żadnej daty granicznej do której należy spełnić warunki uprawniające do przejścia na wcześniejszą emeryturę,

- w przypadku osób urodzonych w okresie od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r. uprawnienie do wcześniejszej emerytury będzie im przysługiwało gdy do dnia 31 grudnia 2008 r. spełnią one warunek stażu i wieku.

JEŚLI URODZIŁEŚ SIĘ PRZED 1 STYCZNIA 1949 R.

Pamiętaj, że jeśli urodziłeś się przed 1 stycznia 1949 r. by nabyć uprawnienie do wcześniejszej emerytury musisz spełnić następujące warunki:

1. musisz osiągnąć wiek co najmniej 55 lat jeśli jesteś kobietą lub 60 lat jeśli jesteś mężczyzną,

2. musisz posiadać udokumentowany odpowiedni „staż pracy” czyli okres składkowy i nie składkowy. Jeśli jesteś kobietą powinien on wynosić 30 lat lub 20 lat gdy posiadasz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli jesteś mężczyzną okres ten wynosi 25 lat ale tylko wtedy, gdy orzeczono u Ciebie całkowitą niezdolność do pracy.

3. bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę musisz mieć tzw. ubezpieczenie pracownicze. Takie ubezpieczenie pracodawca powinien opłacać każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę (także na pół etatu - wielkość etatu nie ma znaczenia);

Uwaga! Warunek ten uznaje się za spełniony także wtedy gdy pobierałeś: zasiłek dla bezrobotnych lub też dobrowolnie kontynuowałeś ubezpieczenie.

4. w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku musisz być zatrudnionym co najmniej przez pół roku na podstawie umowy o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia, ale - uwaga! - umowa zlecenia i inne umowy się nie liczą).

Uwaga! Warunek ten nie musi być spełnione jeżeli w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę byłeś na rencie (ale przed rentą też powinieneś być pracownikiem, czyli mieć etat i odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne).

Pamiętaj jednak, że wcześniejsza emerytura nie przysługuje ubezpieczonemu, który zgłosi wniosek o emeryturę po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli w okresie między ustaniem zatrudnienia a zgłoszeniem wniosku o emeryturę podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

JEŚLI URODZIŁEŚ SIĘ W OKRESIE OD 1 STYCZNIA 1949 DO 31 GRUDNIA 1968 R.

Warunki jakie musisz spełnić aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury są następujące:

1. musisz osiągnąć wiek co najmniej 55 lat jeśli jesteś kobietą lub 60 lat jeśli jesteś mężczyzną,

2. musisz posiadać udokumentowany odpowiedni „staż pracy” czyli okres składkowy i nieskaładowy. Jeśli jesteś kobietą powinien on wynosić 30 lat lub 20 lat gdy posiadasz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli jesteś mężczyzną okres ten wynosi 25 lat ale tylko wtedy, gdy orzeczono u Ciebie całkowitą niezdolność do pracy.

Zasadniczo jak nie trudno wywnioskować z obliczeń przepisy te mają zastosowanie do kobiet urodzonych po 1 stycznia 1949 r. a przed 1 stycznia 1954 r. które spełniają kryteria określone w pozostałych punktach.

3. nie przytępienie do otwartego funduszu emerytalnego,

Uwaga! 21 lutego 2007 r. weszła w życie ustawa, która pozwala na wystąpienie z OFE i tym samym otrzymanie wcześniejszej emerytury.

4. powyższe warunki należy spełnić najpóźniej do dnia 31 grudnia 2008 r.

Warto jednak dodać, że analogiczne uprawnienie mają pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w tym twórcy i artyści niebędący pracownikami, którzy do dnia 31 grudnia 2008 r. spełnią warunki określone w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a także górnicy i kolejarze.

Jeśli już wiesz, że nabyłeś lub do końca 2008 r. nabędziesz prawo do wcześniejszej emerytury pamiętaj, że jest to twoje prawo a nie obowiązek. Nie musisz się spieszyć z przejściem na wcześniejszą emeryturę! Jeśli do końca 2008 r. spełnisz wszystkie warunki do uzyskania wcześniejszego świadczenia, wniosek do ZUS o emeryturę możesz złożyć w kolejnych latach. Pamiętaj również, że po wejściu w życie przepisów o emeryturach pomostowych będziesz mieć wybór na podstawie których przepisów chcesz nabyć uprawnienie do emerytury.

Postępowanie w sprawach o przyznanie emerytury wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego Rp-1 (składany u pracodawcy), chyba że ustawa stanowi inaczej. Formularz wniosku można uzyskiwać w budynkach ZUS lub w formie elektronicznej pobrać ze strony http://www.zus.pl/pliki/formularze/fill&print/rp_1.pdf

Do formularza należy dołączyć dokumenty potwierdzające:
1. datę urodzenia,
2. kwestionariusz dotyczący okresów zatrudnienia- składkowych i nie składkowych- druk ZUS Rp-6,
3. dokumenty potwierdzające zatrudnienie,
4. zaświadczenie pracodawcy o wysokości osiąganych zarobków- druk ZUS Rp-7,
5. okresy zatrudnienia uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokość,
6. wysokość zarobku stanowiącego podstawę wymiaru świadczeń,
7. dokumenty potwierdzające niezdolność do pracy lub inwalidztwo.

Bez względu na to kiedy i w jakim trybie zamierzasz wystąpić o przyznanie emerytury pamiętaj, że w Twoim interesie jest dokładne gromadzenie Twojej dokumentacji pracowniczej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zatrudnianych przed 1999 r. mogą pojawić się problemy z przedstawieniem dokumentacji zatrudnienia. Wynika to z faktu nie prowadzenia przez ZUS ewidencji przebiegu ubezpieczenia i wysokości odprowadzanych składek. Warto wiec wiedzieć, że dowodami potwierdzającymi okresy zatrudnienia mogą być:
- pisemne zaświadczenie zakładu pracy (pracodawcy),
- świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy,
- wydane przez ZUS potwierdzenie,
- orzeczenie sądu,
- dowody pośrednie, takie jak: legitymacja służbowa, umowa o pracę, wpis w dowodzie osobistym, pismo kierowane przez zakłady pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia np. o powołaniu.

Natomiast w odniesieniu do zatrudnienia przypadającego przed dniem 15 listopada 1991 r. ustawa dopuszcza dowóz z zeznań świadków.

Szukając swojej dokumentacji pracowniczej warto żebyś wiedział, iż do 1990 r. obowiązek przechowywania dokumentacji płacowej pracowników wynosił 12 lat. Od 1 stycznia 1991 r. okres przechowywania list płac, kart zbiorczych płac oraz innej dokumentacji, na podstawie której można ustalić podstawę wymiaru emerytury, zależy od okresów przewidzianych w przepisach emerytalno-rentowych określających zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń. Archiwa państwowe od 1991 roku nie wydają zezwoleń na niszczenie dokumentacji płacowej przed upływem 50-letniego okresu przechowywania. Z obowiązującej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika obowiązek przechowywania listy płac, karty wynagrodzeń albo innych dowodów, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury, przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.


Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).


SŁOWNICZEK PRZYDATNYCH POJĘĆ:


Okres składkowy - to okres, w którym podlegamy obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jeśli sami opłacamy składki, np. prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą, są to okresy, za które były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

Okresy nieskładkowe - są to m.in.: czas pobierania zasiłków chorobowych, sprawowanie opieki nad dzieckiem do lat trzech, okresy niewykonywania pracy (maksymalnie do 6 lat) spowodowane koniecznością opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny, który ma I grupę inwalidzką lub jest uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji albo za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym. Ważne! Opiekun w tym czasie nie może osiągać przychodu przekraczającego miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia, nauka w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów, okresy pobierania zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, okresy udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały.

 

Monika Pochopień-Mikołajczyk
Kancelaria Prawna Krzysztof Orszagh
m.pochopien-mikolajczyk@orszagh.com

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA