Kiedy wzrośnie składka OC

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
inforCMS
Największe towarzystwa nie podniosą stawek za OC komunikacyjne. Jednak klienci powinni przyglądać się ofertom. Podwyżek można się spodziewać w dłuższym okresie i wprowadzanych po cichu.

 

Największy ubezpieczyciel na rynku, grupa PZU, nie podniosła stawek za OC komunikacyjne, mimo wprowadzenia 12-proc. tzw. podatku Religi. Oznacza to, że podobnie będzie musiała zachować się konkurencja.

- Nie chcemy obciążać naszych klientów kosztami zmian w prawie - mówi Agata Rowińska, prezes PZU.

Spółka bierze na siebie 12-proc. podatek Religi, który wszystkie towarzystwa muszą płacić od każdej z 15 mln polis wystawianych rocznie w Polsce. Nie wiadomo tylko, na jak długo. Podobne deklaracje złożyły też inne większe towarzystwa.

- Na razie nie podnosimy stawek - mówi Iwona Mazurek, z Warty, drugiego ubezpieczyciela na rynku polis komunikacyjnych.

- Brak podwyżek w PZU to dla nas istotna informacja, ale cały czas czekamy na to, co zrobią pozostali konkurenci - mówi Marek Gołębiewski, rzecznik Compensy.

Podwyżki nieuniknione

Z rynku płyną jednak sygnały, że w dłuższym okresie ceny mogą wzrosnąć.

- Trudno spodziewać się, by podatek Religi nie znalazł odzwierciedlenia w zmianie cen polis OC - mówi Paweł Wróbel, rzecznik Generali.

Dodaje, że wynik techniczny osiągany przez większość towarzystw na rynku, z wyjątkiem jednego (PZU), nie pozwala na utrzymanie stawek na obecnym poziomie.

- Nie pozwalają na to wyniki rzetelnego rachunku ekonomicznego. Decyzje w tym zakresie podejmiemy w najbliższej przyszłości - mówi Paweł Wróbel.

Jak podawał Rafał Antczak, główny ekonomista PZU, wynik techniczny z OC komunikacyjnego jego firmy po I półroczu 2007 r. stanowił 83 proc. ogółu rynku. Władze PZU już przestrzegały, że skoro tylko ono zarabia na polisach OC, to mniejsze towarzystwa, idąc na wojnę cenową, będą ponosiły jeszcze większe straty i ryzykują swoją stabilnością finansową. Podobne informacje zapewne będzie przekazywało około 7 tys. agentów PZU klientom.

Ostatnio jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania z OC komunikacyjnego za upadłe towarzystwa, poprosił ministerstwo o zmniejszenie składek płaconych przez towarzystwa. Jednym z głównych motywów obniżki był brak zagrożenia upadłością ze strony jakiegokolwiek towarzystwa.

- Będziemy monitorować wpływ regulacji na wypłacalność poszczególnych zakładów i kondycję całej branży. Przedmiotem zainteresowania KNF będzie również poziom cen na rynku ubezpieczeń OC w dłuższym okresie - mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego.

Klienci muszą szukać ofert

Wygląda więc na to, że najbliższe miesiące upłyną towarzystwom na wzajemnym badaniu swoich stawek i śledzeniu, co robi konkurencja. Nie można się spodziewać, że któreś towarzystwo nagle ogłosi: podnosimy stawki. Ewentualne zmiany zostaną wprowadzone za jakiś czas, przy okazji zmiany taryf. Co ważne, zmiany nie muszą oznaczać jednakowego, np. 12-proc. wzrostu cen, bo towarzystwa coraz bardziej różnicują taryfy ze względu na profil klienta. Oznacza to, że nawet jeśli firmy zaczną uwzględniać 12-proc. podatek Religi w składce, to niektórzy mogą i tak zapłacić mniej niż przed zmianą taryf. Nie ulega jednak wątpliwości, że gdyby nie podatek, obniżka mogłaby być jeszcze mniejsza. W tej sytuacji kierowcy, bardziej niż kiedykolwiek, muszą przed kupnem polisy porównać kilka ofert, zanim wybiorą polisę.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Polisy OC


ZE STRONY PRAWA

Podatek Religi, czyli 12-proc. opłata ryczałtowa, która ma być zbierana przez NFZ i przeznaczona na leczenie ofiar wypadków, towarzystwa muszą płacić od wczoraj. Taki obowiązek narzuca ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 133, poz. 922). Nie wiadomo jednak, czy Trybunał Konstytucyjny nie uchyli jej działania, bo trafiła do niego skarga zarzucająca niekonstytucyjność tej ustawy.


Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...