REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wzrośnie składka OC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Największe towarzystwa nie podniosą stawek za OC komunikacyjne. Jednak klienci powinni przyglądać się ofertom. Podwyżek można się spodziewać w dłuższym okresie i wprowadzanych po cichu.

 

Największy ubezpieczyciel na rynku, grupa PZU, nie podniosła stawek za OC komunikacyjne, mimo wprowadzenia 12-proc. tzw. podatku Religi. Oznacza to, że podobnie będzie musiała zachować się konkurencja.

- Nie chcemy obciążać naszych klientów kosztami zmian w prawie - mówi Agata Rowińska, prezes PZU.

Spółka bierze na siebie 12-proc. podatek Religi, który wszystkie towarzystwa muszą płacić od każdej z 15 mln polis wystawianych rocznie w Polsce. Nie wiadomo tylko, na jak długo. Podobne deklaracje złożyły też inne większe towarzystwa.

- Na razie nie podnosimy stawek - mówi Iwona Mazurek, z Warty, drugiego ubezpieczyciela na rynku polis komunikacyjnych.

- Brak podwyżek w PZU to dla nas istotna informacja, ale cały czas czekamy na to, co zrobią pozostali konkurenci - mówi Marek Gołębiewski, rzecznik Compensy.

Podwyżki nieuniknione

Z rynku płyną jednak sygnały, że w dłuższym okresie ceny mogą wzrosnąć.

- Trudno spodziewać się, by podatek Religi nie znalazł odzwierciedlenia w zmianie cen polis OC - mówi Paweł Wróbel, rzecznik Generali.

Dodaje, że wynik techniczny osiągany przez większość towarzystw na rynku, z wyjątkiem jednego (PZU), nie pozwala na utrzymanie stawek na obecnym poziomie.

- Nie pozwalają na to wyniki rzetelnego rachunku ekonomicznego. Decyzje w tym zakresie podejmiemy w najbliższej przyszłości - mówi Paweł Wróbel.

Jak podawał Rafał Antczak, główny ekonomista PZU, wynik techniczny z OC komunikacyjnego jego firmy po I półroczu 2007 r. stanowił 83 proc. ogółu rynku. Władze PZU już przestrzegały, że skoro tylko ono zarabia na polisach OC, to mniejsze towarzystwa, idąc na wojnę cenową, będą ponosiły jeszcze większe straty i ryzykują swoją stabilnością finansową. Podobne informacje zapewne będzie przekazywało około 7 tys. agentów PZU klientom.

Ostatnio jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania z OC komunikacyjnego za upadłe towarzystwa, poprosił ministerstwo o zmniejszenie składek płaconych przez towarzystwa. Jednym z głównych motywów obniżki był brak zagrożenia upadłością ze strony jakiegokolwiek towarzystwa.

- Będziemy monitorować wpływ regulacji na wypłacalność poszczególnych zakładów i kondycję całej branży. Przedmiotem zainteresowania KNF będzie również poziom cen na rynku ubezpieczeń OC w dłuższym okresie - mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego.

Klienci muszą szukać ofert

Wygląda więc na to, że najbliższe miesiące upłyną towarzystwom na wzajemnym badaniu swoich stawek i śledzeniu, co robi konkurencja. Nie można się spodziewać, że któreś towarzystwo nagle ogłosi: podnosimy stawki. Ewentualne zmiany zostaną wprowadzone za jakiś czas, przy okazji zmiany taryf. Co ważne, zmiany nie muszą oznaczać jednakowego, np. 12-proc. wzrostu cen, bo towarzystwa coraz bardziej różnicują taryfy ze względu na profil klienta. Oznacza to, że nawet jeśli firmy zaczną uwzględniać 12-proc. podatek Religi w składce, to niektórzy mogą i tak zapłacić mniej niż przed zmianą taryf. Nie ulega jednak wątpliwości, że gdyby nie podatek, obniżka mogłaby być jeszcze mniejsza. W tej sytuacji kierowcy, bardziej niż kiedykolwiek, muszą przed kupnem polisy porównać kilka ofert, zanim wybiorą polisę.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Polisy OC


ZE STRONY PRAWA

Podatek Religi, czyli 12-proc. opłata ryczałtowa, która ma być zbierana przez NFZ i przeznaczona na leczenie ofiar wypadków, towarzystwa muszą płacić od wczoraj. Taki obowiązek narzuca ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 133, poz. 922). Nie wiadomo jednak, czy Trybunał Konstytucyjny nie uchyli jej działania, bo trafiła do niego skarga zarzucająca niekonstytucyjność tej ustawy.


Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA