REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Notebooki - wydajne i tanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Berkieta

REKLAMA

Jeżeli rozważamy zakup nowego sprzętu, to od razu powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem.


Jeżeli bardzo często zmieniamy sprzęt, dodajemy dyski twarde, wymieniamy kartę graficzną itp., to najrozsądniejszym wyborem będzie stacjonarny PC. W pozostałych przypadkach odpowiednio wybrany notebook może wystarczyć. W cenie 3000-4000 zł możemy dostać model, który wydajnością nie będzie ustępował zwykłym komputerom. Jest to suma, którą musielibyśmy wydać na nowego PC z monitorem. Dlatego jeżeli cenimy sobie wysoką mobilność i jednocześnie nie chcemy używać laptopa jedynie do pracy nad dokumentami, to wybór takiego rozwiązania staje się oczywisty. Warto także zwrócić uwagę na to, że nie jesteśmy po zakupie całkowicie skazani na brak modernizacji. Niektóre elementy można wymienić, np. RAM, dysk twardy, procesor, czy chociażby napęd optyczny. Dobrze zakupiony notebook z powodzeniem wystarczy nam na długi czas, dlatego należy zwrócić uwagę na każdy szczegół, jaki określa nasz planowany zakup. Przejdźmy zatem do najistotniejszych parametrów i przyjrzyjmy się jednemu z przodujących modeli.

 

Procesor i pamięć

Dla przeciętnego użytkownika rozeznanie wśród procesorów nie jest potrzebne. Jeżeli zależy nam na sprzęcie nadającym się do różnorodnej pracy, to powinniśmy szukać modeli wyposażonych w procesory Intel Core Duo i Intel Core 2 Duo. Można się także zdecydować na procesor Turion X2 firmy AMD. Te procesory (szczególnie Intela) jak dotąd skutecznie opierają się konkurentom. Pozostałe rozwiązania nie mają wystarczającej wydajności, aby sprostać nowym aplikacjom. Co do pamięci RAM to najważniejsze jest tylko jedno. Musi być jej dużo. 1 GB to najrozsądniejsze minimum. W przypadku gdy planujemy używanie nowego systemu operacyjnego Windows Vista, to ze względu na jego ogromne zapotrzebowanie na pamięć RAM nawet 2 GB nie będzie za dużo.

Obraz i dźwięk

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na dobry obraz największy wpływ mają dwa elementy. Dobra matryca i karta graficzna. Najbardziej optymalnym wyborem będzie ekran o przekątnej 15,4'''''''' (stosunek obrazu 16:10) i rozdzielczości 1280 x 800. Wielkość ekranu wpływa na komfort pracy, ale niestety odbija się to negatywnie na bateriach, dlatego warto parametr wielkości wziąć pod uwagę. Drugim elementem odpowiedzialnym za obraz jest karta graficzna. Koniecznie musi to być GeForce lub Radeon. Pozostałe rozwiązania nie sprostają zaawansowanej grafice.

Dźwięk w każdym laptopie pozbawiony jest niskich tonów, dlatego proponuję zaopatrzyć się w dobre słuchawki lub skorzystać z nagłośnienia kina domowego. Poza tym w większości nowych notebooków odnajdziemy zintegrowany mikrofon i kamerkę internetową, które znakomicie sprawdzą się podczas używania Skype''''a.

Dysk i napęd

Tutaj także istotna jest pojemność. Szukajmy dysków 100-120 GB. Taki rozmiar w zupełności wystarczy na przechowywanie plików na cały okres użytkowania. Zwróćmy także uwagę na prędkość obrotową dysku, która nie powinna być mniejsza niż 5400 obr./min. Nagrywarka DVD jest już teraz standardem, dlatego naszą uwagę skierujmy na obecność czytnika kart pamięci. Przyda się on każdemu właścicielowi aparatu cyfrowego.

Wygoda i dodatki

REKLAMA

Szukając nowego laptopa możemy napotkać modele posiadające oddzielny blok numeryczny. Takie rozwiązanie wbrew założeniom pogarsza komfort pracy, ponieważ pozostałe klawisze muszą być ciaśniej umieszczone. Jeżeli chcemy korzystać z bezprzewodowego internetu, to obecność karty bezprzewodowej Wi-Fi jest także konieczna.

Większość producentów dołącza do swoich modeli różnego rodzaju dodatki. System operacyjny, torba, płyta do odzyskiwania systemu, czy chociażby pilot do obsługi multimediów. Niektóre z tych dodatków i tak będziemy musieli kupić, dlatego warto poszukać notebooka, który będzie miał je wliczone już w cenę.

NTT Corrido 605I

Ten model wyróżnia się zarówno poprzez przystępną cenę (ok. 3120 zł), jak i możliwości, które oferuje zastosowana w nim wydajna karta graficzna GeForce Go 7600. Znajdziemy w nim dwa rodzaje kart rozszerzeń PC Card i ExpressCard oraz czytnik linii papilarnych. Jedynym minusem może się okazać system operacyjny Linux, który nie pozwoli na wykorzystanie możliwości karty graficznej. Mimo tego ten laptop to w obecnej chwili zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na szukanie czegoś „na własną rękę”, to zwracając uwagę na parametry opisane wyżej znajdziemy na pewno coś odpowiadającego naszym oczekiwaniom.

Mateusz Berkieta

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA