REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Notebooki - wydajne i tanie

Mateusz Berkieta

REKLAMA

Jeżeli rozważamy zakup nowego sprzętu, to od razu powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem.


Jeżeli bardzo często zmieniamy sprzęt, dodajemy dyski twarde, wymieniamy kartę graficzną itp., to najrozsądniejszym wyborem będzie stacjonarny PC. W pozostałych przypadkach odpowiednio wybrany notebook może wystarczyć. W cenie 3000-4000 zł możemy dostać model, który wydajnością nie będzie ustępował zwykłym komputerom. Jest to suma, którą musielibyśmy wydać na nowego PC z monitorem. Dlatego jeżeli cenimy sobie wysoką mobilność i jednocześnie nie chcemy używać laptopa jedynie do pracy nad dokumentami, to wybór takiego rozwiązania staje się oczywisty. Warto także zwrócić uwagę na to, że nie jesteśmy po zakupie całkowicie skazani na brak modernizacji. Niektóre elementy można wymienić, np. RAM, dysk twardy, procesor, czy chociażby napęd optyczny. Dobrze zakupiony notebook z powodzeniem wystarczy nam na długi czas, dlatego należy zwrócić uwagę na każdy szczegół, jaki określa nasz planowany zakup. Przejdźmy zatem do najistotniejszych parametrów i przyjrzyjmy się jednemu z przodujących modeli.

 

Procesor i pamięć

Dla przeciętnego użytkownika rozeznanie wśród procesorów nie jest potrzebne. Jeżeli zależy nam na sprzęcie nadającym się do różnorodnej pracy, to powinniśmy szukać modeli wyposażonych w procesory Intel Core Duo i Intel Core 2 Duo. Można się także zdecydować na procesor Turion X2 firmy AMD. Te procesory (szczególnie Intela) jak dotąd skutecznie opierają się konkurentom. Pozostałe rozwiązania nie mają wystarczającej wydajności, aby sprostać nowym aplikacjom. Co do pamięci RAM to najważniejsze jest tylko jedno. Musi być jej dużo. 1 GB to najrozsądniejsze minimum. W przypadku gdy planujemy używanie nowego systemu operacyjnego Windows Vista, to ze względu na jego ogromne zapotrzebowanie na pamięć RAM nawet 2 GB nie będzie za dużo.

Obraz i dźwięk

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na dobry obraz największy wpływ mają dwa elementy. Dobra matryca i karta graficzna. Najbardziej optymalnym wyborem będzie ekran o przekątnej 15,4'''''''' (stosunek obrazu 16:10) i rozdzielczości 1280 x 800. Wielkość ekranu wpływa na komfort pracy, ale niestety odbija się to negatywnie na bateriach, dlatego warto parametr wielkości wziąć pod uwagę. Drugim elementem odpowiedzialnym za obraz jest karta graficzna. Koniecznie musi to być GeForce lub Radeon. Pozostałe rozwiązania nie sprostają zaawansowanej grafice.

Dźwięk w każdym laptopie pozbawiony jest niskich tonów, dlatego proponuję zaopatrzyć się w dobre słuchawki lub skorzystać z nagłośnienia kina domowego. Poza tym w większości nowych notebooków odnajdziemy zintegrowany mikrofon i kamerkę internetową, które znakomicie sprawdzą się podczas używania Skype''''a.

Dysk i napęd

Tutaj także istotna jest pojemność. Szukajmy dysków 100-120 GB. Taki rozmiar w zupełności wystarczy na przechowywanie plików na cały okres użytkowania. Zwróćmy także uwagę na prędkość obrotową dysku, która nie powinna być mniejsza niż 5400 obr./min. Nagrywarka DVD jest już teraz standardem, dlatego naszą uwagę skierujmy na obecność czytnika kart pamięci. Przyda się on każdemu właścicielowi aparatu cyfrowego.

Wygoda i dodatki

REKLAMA

Szukając nowego laptopa możemy napotkać modele posiadające oddzielny blok numeryczny. Takie rozwiązanie wbrew założeniom pogarsza komfort pracy, ponieważ pozostałe klawisze muszą być ciaśniej umieszczone. Jeżeli chcemy korzystać z bezprzewodowego internetu, to obecność karty bezprzewodowej Wi-Fi jest także konieczna.

Większość producentów dołącza do swoich modeli różnego rodzaju dodatki. System operacyjny, torba, płyta do odzyskiwania systemu, czy chociażby pilot do obsługi multimediów. Niektóre z tych dodatków i tak będziemy musieli kupić, dlatego warto poszukać notebooka, który będzie miał je wliczone już w cenę.

NTT Corrido 605I

Ten model wyróżnia się zarówno poprzez przystępną cenę (ok. 3120 zł), jak i możliwości, które oferuje zastosowana w nim wydajna karta graficzna GeForce Go 7600. Znajdziemy w nim dwa rodzaje kart rozszerzeń PC Card i ExpressCard oraz czytnik linii papilarnych. Jedynym minusem może się okazać system operacyjny Linux, który nie pozwoli na wykorzystanie możliwości karty graficznej. Mimo tego ten laptop to w obecnej chwili zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na szukanie czegoś „na własną rękę”, to zwracając uwagę na parametry opisane wyżej znajdziemy na pewno coś odpowiadającego naszym oczekiwaniom.

Mateusz Berkieta

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA