Czy warto się szczepić na grypę

Dominika Sikora
rozwiń więcej

Szczepienia to najbardziej skuteczna metoda zapobiegania chorobom zakaźnym - jednak nadal wiele osób wątpi czy można skutecznie zaszczepić się przeciw grypie.

Szczepienia ochronne w przypadku wielu chorób wirusowych są jedyną skuteczną bronią, żeby im zapobiegać. Jednak ich siły wciąż nie doceniają zarówno pacjenci, jak i sami lekarze. Do szczepień przekonują prywatne firmy medyczne.

W Polsce od 1 października do 30 kwietnia następnego roku (tzw. sezon epidemiczny) na grypę choruje od kilkuset tysięcy do kilku milionów osób. Niestety, wirus grypy jest w dalszym ciągu lekceważony i źle leczony - najczęściej za pomocą antybiotyków. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania są szczepienia.

Groźba powikłań

Niestety, w Polsce grypa bardzo często jest lekceważona. Wiele osób stara się ją przechodzić, nie licząc się, z niebezpieczeństwem groźnych powikłań. Zdarza się także, że sami lekarze nie zawsze są w stanie ją rozpoznać i leczą pacjentów, tak jakby byli po prostu przeziębieni. Nic bardziej mylnego. Grypa inaczej atakuje niż przeziębienie, ma inny przebieg i przede wszystkim nie leczy się jej antybiotykami. Jedyną skuteczną metodą zmniejszenia ryzyka zachorowania jest zaszczepienie się przeciwko grypie.

Robert Królak, kierownik przychodni CM Damiana w Warszawie, podkreśla, że w Polsce jest dostępnych kilka rodzajów szczepionek przeciwwirusowych.

- Skuteczność poszczególnych szczepionek w zapobieganiu zachorowaniu na grypę wynosi około 80-90 proc. - mówi Robert Królak.

Czas na szczepienie

Najlepszy okres na szczepienie przeciwgrypowe to wrzesień i październik. Ponieważ jednak zwiększona liczba zachorowań na grypę w Polsce występuje nawet do końca marca, to również szczepienie w tym okresie jest uzasadnione.

Przed szczepieniem należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli uzna on, że nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia, to najlepiej zrobić to jak najszybciej. Swoistą odporność przeciw wirusowi uzyskuje się w czasie 7-14 dni od podania szczepionki i utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy. Dlatego trzeba ją corocznie powtarzać.

U niektórych osób zaszczepionych pojawiają się tzw. objawy poszczepienne, np. miejscowy obrzęk i podwyższona temperatura.

Z abonamentem i odpłatnie

Szczepienia są wykonywane we wszystkich przychodniach, także prywatnych. Są one odpłatne. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych. Większość prywatnych centrów medycznych daje możliwość wykonania nieodpłatnego szczepienia osobom, które mają wykupione u nich abonamenty.

- Nasi klienci abonamentowi w wypadku większości pakietów mogą wykonać nieodpłatnie szczepienia przeciwko grypie raz do roku - mówi Bartosz Maciejewski z Medicover.

W ofercie dla klientów, którzy posiadają abonamenty złote i platynowe, czyli te najdroższe, Medicover nieodpłatnie wykonuje również szczepienia przedoperacyjne, tzw. WZW, czyli na żółtaczkę zakaźną typu A i B.

Również w poradniach Medycyny Rodzinnej dostępne są wszystkie szczepionki dla dzieci i dorosłych.

- W przypadku dzieci szczepienia obowiązkowe są bezpłatne i refundowane przez Ministerstwo Zdrowia. Odpłatnie są wykonywane te, które nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane - mówi Izabela Babula, lekarz rodzinny i jednocześnie specjalista ds. procedur medycznych w Medycynie Rodzinnej.

Podkreśla ona również, że coraz częściej zakłady pracy oferują swoim pracownikom, w ramach wykupionych abonamentów, bezpłatne szczepienia przeciw grypie.

Również klienci Lux Med mogą korzystać z różnego rodzaju szczepień.

- W ramach corocznej akcji szczepień profilaktycznych już od połowy września firma rozpoczyna szczepienia przeciwko grypie. Są one łatwe do przeprowadzenia, a ich koszt jest często niższy od kosztów związanych z ewentualną chorobą - mówi Joanna Perkowicz, lekarz naczelny Lux Med.

Centrum to ma również w swojej ofercie inne szczepienia, m.in. przeciwko WZW typu B, śwince, różyczce, odrze, odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Pacjenci posiadający pakiet brylantowy mogą z nich korzystać bezpłatnie. Natomiast już od stycznia 2008 r. pacjentki Lux Med będą miały możliwość zaszczepienia się przeciwko HPV, czyli wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy.

POWIKŁANIA POGRYPOWE
- zapalenie płuc i oskrzeli (szczególnie u dzieci),
- zaostrzenie astmy,
- zapalenie ucha środkowego,
- bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- biegunka, wymioty,
- zapalenie mięśni i bóle mięśniowe
 

SZERSZA PERSPEKTYWA

Aż 84 proc. polskich mam uznaje zaszczepienie swoich dzieci za absolutną konieczność. Dzięki takiej możliwości są one bardziej spokojne o ich zdrowie. 63 proc. matek uważa szczepienia za inwestycję w zdrowie najmłodszych. Niepokojące jest jednak to, że ponad 2/3 polskich mam czuje się niedoinformowanych na temat chorób, przeciwko którym uodparniają szczepionki. Jednocześnie chciałyby one posiadać większy wpływ na proces szczepienia dzieci oraz posiadać lepszy dostęp do informacji medycznych. Taką chęć deklaruje tylko 1/3 matek z innych krajów europejskich.

DOMINIKA SIKORA
dominika.sikora@infor.pl

OPINIA

Jacek Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego

Szczepienia ograniczyły i zmieniły diametralnie przyczyny zgonu dzieci. W połowie XX wieku małe dzieci ginęły głównie z powodu chorób zakaźnych. Teraz głównymi przyczynami umieralności niemowląt są wady wrodzone oraz gorszy rozwój w życiu płodowym. Z doświadczeń wielu krajów wynika niestety, że jakiekolwiek zahamowania szczepień ochronnych powodują gwałtowny nawrót chorób zakaźnych. Na przykład w Anglii na początku lat 80. zaniedbano częściowo szczepienia przeciwko krztuścowi. Zachorowało wówczas około 100 tys. osób, a umarło kilkadziesiąt.

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...