Vademecum zakupu samochodu

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Osoby zainteresowane zakupem samochodu, powinny zwrócić szczególną uwagę na warunki gwarancji, sposób uzyskania najkorzystniejszego rabatu a także na rodzaj ubezpieczenia.



Gwarancje - Nowe modele mają coraz dłuższą gwarancję. Nowe Renault Laguna będzie miało gwarancję na trzy lata lub 150 tys. km. Rekordzistą jest KIA, która na model Cee''''d daje gwarancję nawet siedem lat lub 150 tys. km. Ale uwaga, w praktyce jest to pięcioletnia gwarancja na całe auto i dodatkowa dwuletnia na zespół napędowy. To sposób na przywiązanie klientów do serwisu, bo wciąż pokutuje przekonanie, że samochód na gwarancji trzeba naprawiać na oryginalnych częściach i w autoryzowanej stacji obsługi. Zdaniem KE odpłatne naprawy i przeglądy w okresie gwarancyjnym można wykonywać poza autoryzowanymi stacjami obsługi, bez ryzyka utraty gwarancji, pod warunkiem że usługa będzie wykonana niewadliwie - tj. zgodnie z zaleceniami producenta auta.

Ubezpieczenia - polisy dodawane coraz częściej do aut są albo bardzo tanie, albo wręcz gratisowe. Co jednak ważniejsze, mają szerszy zakres niż te oferowane na wolnym rynku. Na przykład specjalny pakiet Allianz opracowany dla Citroena przewiduje m.in. brak zmniejszenia sumy ubezpieczenia o kwotę wypłaconego odszkodowania (nie trzeba więc opłacać dodatkowych składek po szkodzie), zniesienie udziału własnego w szkodach kradzieżowych lub gwarancję, że w razie wypadku lub kradzieży dostaniemy auto zastępcze na czas do siedmiu dni. Takie pakiety dealerskie zawierają zapisy, że po szkodzie samochód musi trafić do autoryzowanej stacji obsługi. Jeśli oddamy auto do niezrzeszonego warsztatu, będziemy musieli pokryć 10-20 proc. szkody z własnej kieszeni.

Kredyty - standardem stały się promocyjne oferty kredytowe tzw. 50/50. Polegają one na tym, że 50 proc. ceny wpłacamy przy zakupie auta, a drugą część po 12 miesiącach. Dodatkowo jeśli w ciągu roku nie uda się nam uzbierać pozostałych 50 proc. wartości auta, można spłacić tylko część, a na resztę wziąć zwykły kredyt. Ale są też oferty dla osób, które nie mają auta lub pieniędzy na wkład własny. Na przykład Hyundai ma ofertę kredytu Niska Rata, w którym wpłata własna równa się jednej racie miesięcznej kredytu. Przy czym jeśli oferty przewidują finansowanie 100 proc. wartości auta, trzeba składać więcej dokumentów. Na przykład przy zakupie dacii wymagane jest od klientów indywidualnych zaświadczenie o dochodach, którego nie trzeba, jeśli mamy choć 10 proc. wkładu własnego.

Odkup starych aut - w większości salonów można zostawić w rozliczeniu stare auto. Może to być opłacalne, jeśli firma przewiduje, że wyższa od rynkowej cena ma być dodatkowym bonusem, w miejsce upustu w cenie fakturowej nowego auta. Na przykład Renault od wiosny promuje ofertę odkupu.

Podatki - Właściciele firm mogą rozważyć zakup luksusowej ciężarówki, czyli pick-upa. Od początku roku rośnie sprzedaż takich aut, bo przepisy pozwalają na odliczenie VAT zawartego w cenie auta i paliwa. Dodatkowo można zakup auta potraktować w całości jako koszt uzyskania przychodu. Najlepiej wykorzystał to Nissan, sprzedając - według danych Samar - do końca lipca 1188 modeli Navara.


Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...