Więzień ma prawo do zachowania godności

Przeludnione cele w więzieniach naruszają intymność i mogą naruszać godność człowieka.


Adam D. odbywał karę pozbawienia wolności w kilku zakładach karnych. W czasie przerwy w jej odbywaniu uległ wypadkowi i leczenie było kontynuowane w więzieniu, ale - jego zdaniem - nieprawidłowo. Zwracał też uwagę na niezgodne z prawem warunki panujące w więzieniach. Po zakończeniu kary pozwał skarb państwa - Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu - o 150 tys. zł jako zadośćuczynienie za utratę zdrowia i poniżające traktowanie. Powoływał się na art. 24 kodeksu cywilnego mówiący o naruszeniu dóbr osobistych w związku z art. 110 kodeksu karnego wykonawczego (warunki odbywania kary) i Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Pozwany wszystkiemu zaprzeczał.

Brak dokumentacji

Sąd I instancji oddalił powództwo. Na wniosek powoda zwrócił się do zakładów karnych o informację w sprawie warunków panujących w celach w tym czasie. Nie uzyskał ich, bo więzienia odpowiedziały, że nie są zobowiązane do prowadzenia takiej dokumentacji, ale wtedy wszędzie było przeludnienie. Z więzienia z Płocka przyszła odpowiedź, że w celach pięcioosobowych przebywało po sześć-siedem osób. Sąd uznał, że Adam D. nie udowodnił, by w czasie, kiedy odbywał karę w celach, było przeludnienie i zostały przekroczone normy 3 mkw. na osobę, jak nakazuje art. 110 k.k.w.

Przerzucenie ciężaru dowodu

Adam D. wniósł skargę kasacyjną, do której przyłączyła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sąd Najwyższy uwzględnił ją w zakresie naruszenia dóbr osobistych, bo innych zarzutów nie było, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Irena Gromska-Szuster podkreśliła, że w sprawach dotyczących art. 24 k.c. w związku z art. 3 Konwencji i art. 110 k.k.w. Europejski Trybunał Praw Człowieka jednoznacznie stwierdził, iż ciężar dowodu jest w nich odwrócony. Spoczywa na skarbie państwa, który ma udowodnić, że wszystko jest w porządku. Godność człowieka jest dobrem najwyższym, stojącym w konstytucji na pierwszym miejscu. Ponieważ sąd nie rozważył tego na tle art. 24 k.c., musi do sprawy wrócić.


Orzecznie SN 
Sygn. akt V CSK 431/06

Marta Pionkowska

marta.pionkowska@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...