Komfortowa podróż pociągiem

Samochód, pociąg, a może samolot? Wybór środka transportu w celu odbycia jak najbardziej wygodnej podróży zależy od wielu czynników.


Najczęściej wybieranym środkiem lokomocji jest samochód. Natomiast chcąc wydajniej spędzić czas, który przeznaczamy na podróż, wsiadamy do pociągu pierwszej bądź drugiej klasy. Liczy się również zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających klientów, dla których najważniejszy jest relaks i komfort podróżowania.

Komfort najważniejszy

Jedną z korzyści płynących z wyboru pociągu zamiast auta jest możliwość pracy podczas podróży. Kolej dociera do niemal wszystkich zakątków świata. Można nią podróżować pod każdą szerokością geograficzną. Nowoczesne pociągi konkurują zarówno z samochodem, jak i z samolotem, nie tylko pod względem wygody, ale także bezpieczeństwa. Poza tym pociągi są ekologiczne – nie są tak uciążliwe dla środowiska jak inne środki transportu.

Spełnienie obecnych i przyszłych oczekiwań krajowych i zagranicznych podróżnych, unowocześnianie pociągów zapewni dobrą jakość i zadowolenie użytkowników.

Duży komfort znajdziemy, podróżując pociągami typu InterCity. Do wyboru mamy klasę pierwszą, w której to, w wagonach nazywanych lotniczymi, znajdziemy 54 miejsca, wagon dla niepalących, dwie toalety, z których możemy korzystać również podczas postoju. Stoliki i podnóżki są przy każdym z foteli, ustawionych w dwóch dogodnych pozycjach. Wagon jest klimatyzowany, dźwiękoszczelny przystosowany do komunikacji międzynarodowej.

W nowoczesnych wagonach przedziałowych, zaprojektowanych z przestronnymi przedziałami dla sześciu osób, jest taka sama liczba miejsc co w wagonach klasy pierwszej, są miejsca dla palących i niepalących, fotele ustawione w dwóch pozycjach, indywidualne oświetlenie i stoliki przy każdym z foteli oraz pojedynczy przy oknie.

Dostępny jest również wagon przedziałowy z dziewięcioma przedziałami czteroosobowymi klasy biznes. Wagony są komfortowe, w każdym z nich znajduje się rozkładany stół do pracy, fotele regulowane w przód i w bok oraz rolety.

W klasie drugiej mamy do wyboru wagon z miejscem dla 80 pasażerów oraz nowoczesny wagon z 11 przestronnymi sześcioosobowymi przedziałami. Fotele ustawiane w dwóch pozycjach, a w przedziałach stoliki przy każdym z foteli lub półki.

Każdy wagon klasy pierwszej i drugiej jest klimatyzowany, z możliwością regulacji temperatury, wyposażony w głośniki umożliwiające radiowy kontakt z pasażerami.

PKP Intercity posiada także wersję wagonu dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych. W takim wagonie znajduje się przedział pasażerski umożliwiający podróż dwóch osób na wózkach oraz trzech osób towarzyszących. Jest szeroki korytarz umożliwiający swobodne poruszanie się na wózkach i dodatkowe poręcze na korytarzach i w toalecie.

W swojej ofercie przewoźnik ma do zaoferowania wagon dla podróżujących nocą „sleeperette”. Jest to komfortowy przedział pasażerski przystosowany do jazdy w pozycji półleżącej lub siedzącej. Możliwy jest również przewóz rowerów w przedziałach ośmioosobowych z dwuosobowymi kanapami. Wagony z kuszetkami w 10 przedziałach na 60 miejsc kursują na trasach międzynarodowych oraz krajowych.

Pociąg nie jest zły

Przerzucając na pociągi ciężar jazd, można w dużym stopniu zmniejszyć koszty podróży. Na pewno warto skorzystać z pociągów, wybierając się np. z Warszawy do Krakowa, Katowic czy Poznania. Koszty porównywalne, a nawet mniejsze, jeśli uwzględnić potężne ryzyko uszkodzenia pojazdu na polskich bezdrożach, czas i zmęczenie kierującego, no i stres spowodowany ciągłym wypatrywaniem puszek z fotoradarami czy mimowolnym udziałem w wyścigu z TIR-ami. Jednak mniejsze przebiegi aut, a co za tym idzie – niższe koszty ich użytkowania i wymierne oszczędności, to nie wszystko. Coraz większe znaczenie ma wspomniany wcześniej komfort podróży i bezpieczeństwo kierowcy.

Bywają jednak przypadki, gdy o wiele lepszym, tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z obecnie najmniej popularnego środka transportu w ramach podróży, jakim jest samolot. Rozwijający się rynek firm oferujących alternatywne środki transportu, między innymi linie lotnicze, będzie powodował, że użytkownicy samochodów coraz częściej przesiadać się będą do samolotów czy pociągów.

Sylwia Król
Biznes Trendy czerwiec/lipiec 2007

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...