Komfortowa podróż pociągiem
REKLAMA
Najczęściej wybieranym środkiem lokomocji jest samochód. Natomiast chcąc wydajniej spędzić czas, który przeznaczamy na podróż, wsiadamy do pociągu pierwszej bądź drugiej klasy. Liczy się również zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających klientów, dla których najważniejszy jest relaks i komfort podróżowania.
Komfort najważniejszy
Jedną z korzyści płynących z wyboru pociągu zamiast auta jest możliwość pracy podczas podróży. Kolej dociera do niemal wszystkich zakątków świata. Można nią podróżować pod każdą szerokością geograficzną. Nowoczesne pociągi konkurują zarówno z samochodem, jak i z samolotem, nie tylko pod względem wygody, ale także bezpieczeństwa. Poza tym pociągi są ekologiczne – nie są tak uciążliwe dla środowiska jak inne środki transportu.
Spełnienie obecnych i przyszłych oczekiwań krajowych i zagranicznych podróżnych, unowocześnianie pociągów zapewni dobrą jakość i zadowolenie użytkowników.
Duży komfort znajdziemy, podróżując pociągami typu InterCity. Do wyboru mamy klasę pierwszą, w której to, w wagonach nazywanych lotniczymi, znajdziemy 54 miejsca, wagon dla niepalących, dwie toalety, z których możemy korzystać również podczas postoju. Stoliki i podnóżki są przy każdym z foteli, ustawionych w dwóch dogodnych pozycjach. Wagon jest klimatyzowany, dźwiękoszczelny przystosowany do komunikacji międzynarodowej.
W nowoczesnych wagonach przedziałowych, zaprojektowanych z przestronnymi przedziałami dla sześciu osób, jest taka sama liczba miejsc co w wagonach klasy pierwszej, są miejsca dla palących i niepalących, fotele ustawione w dwóch pozycjach, indywidualne oświetlenie i stoliki przy każdym z foteli oraz pojedynczy przy oknie.
Dostępny jest również wagon przedziałowy z dziewięcioma przedziałami czteroosobowymi klasy biznes. Wagony są komfortowe, w każdym z nich znajduje się rozkładany stół do pracy, fotele regulowane w przód i w bok oraz rolety.
W klasie drugiej mamy do wyboru wagon z miejscem dla 80 pasażerów oraz nowoczesny wagon z 11 przestronnymi sześcioosobowymi przedziałami. Fotele ustawiane w dwóch pozycjach, a w przedziałach stoliki przy każdym z foteli lub półki.
Każdy wagon klasy pierwszej i drugiej jest klimatyzowany, z możliwością regulacji temperatury, wyposażony w głośniki umożliwiające radiowy kontakt z pasażerami.
PKP Intercity posiada także wersję wagonu dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych. W takim wagonie znajduje się przedział pasażerski umożliwiający podróż dwóch osób na wózkach oraz trzech osób towarzyszących. Jest szeroki korytarz umożliwiający swobodne poruszanie się na wózkach i dodatkowe poręcze na korytarzach i w toalecie.
W swojej ofercie przewoźnik ma do zaoferowania wagon dla podróżujących nocą „sleeperette”. Jest to komfortowy przedział pasażerski przystosowany do jazdy w pozycji półleżącej lub siedzącej. Możliwy jest również przewóz rowerów w przedziałach ośmioosobowych z dwuosobowymi kanapami. Wagony z kuszetkami w 10 przedziałach na 60 miejsc kursują na trasach międzynarodowych oraz krajowych.
Pociąg nie jest zły
Przerzucając na pociągi ciężar jazd, można w dużym stopniu zmniejszyć koszty podróży. Na pewno warto skorzystać z pociągów, wybierając się np. z Warszawy do Krakowa, Katowic czy Poznania. Koszty porównywalne, a nawet mniejsze, jeśli uwzględnić potężne ryzyko uszkodzenia pojazdu na polskich bezdrożach, czas i zmęczenie kierującego, no i stres spowodowany ciągłym wypatrywaniem puszek z fotoradarami czy mimowolnym udziałem w wyścigu z TIR-ami. Jednak mniejsze przebiegi aut, a co za tym idzie – niższe koszty ich użytkowania i wymierne oszczędności, to nie wszystko. Coraz większe znaczenie ma wspomniany wcześniej komfort podróży i bezpieczeństwo kierowcy.
Bywają jednak przypadki, gdy o wiele lepszym, tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z obecnie najmniej popularnego środka transportu w ramach podróży, jakim jest samolot. Rozwijający się rynek firm oferujących alternatywne środki transportu, między innymi linie lotnicze, będzie powodował, że użytkownicy samochodów coraz częściej przesiadać się będą do samolotów czy pociągów.
Sylwia Król
Biznes Trendy czerwiec/lipiec 2007
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.