Odwołanie od wyroku do ETS
REKLAMA
Szczegółowe regulacje odnoszące się do kwestii wnoszenia i rozpoznawania odwołań znajdują się w Statucie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (art. 56-62) oraz Regulaminie ETS (tytuł IV - art. 110-123).
Termin dwóch miesięcy
Zgodnie z art. 56 Statutu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odwołanie może być wniesione do Trybunału Sprawiedliwości w terminie dwóch miesięcy od zawiadomienia odwołującego się o orzeczeniu, od którego wnoszone jest odwołanie. Odwołanie może zostać wniesione przez każdą stronę, której wnioski nie zostały uwzględnione w całości lub części, przy czym odwołanie może dotyczyć:
l ostatecznych orzeczeń SPI rozstrzygających sprawę merytorycznie;
l orzeczeń rozstrzygających sprawę merytorycznie w części;
l orzeczeń rozstrzygających zagadnienie proceduralne dotyczące braku właściwości lub niedopuszczalności wniesienia skargi przed SPI.
REKLAMA
Postępowanie odwoławcze toczy się według ogólnych reguł procesowych ETS, podobnie jak w postępowaniu przez SPI, dzieląc je na część pisemną i ustną. Językiem postępowania odwoławczego jest język postępowania przed SPI, chyba że Trybunał na wniosek strony wniesiony w trybie art. 29 par. 2 lit. b) i c) oraz art. 29 par. 3 akapit 4 zezwoli na użycie innego języka (art. 110 ETS).
Odwołanie może być wniesione przez złożenie pisma w Kancelarii SPI lub bezpośrednio w Kancelarii ETS. Odwołanie powinno zawierać elementy określone w art. 112 ust. 1 Regulaminu ETS i Instrukcjami ETS:
WAŻNE!
Odwołaniu spełniającemu wymogi formalne nadaje się dalszy bieg poprzez doręczenie odpisów odwołania wszystkim stronom postępowania
Treść odwołania
Na początku każdego odwołania muszą znajdować się:
l nazwisko lub nazwa i adres zamieszkania lub siedziba wnoszącego odwołanie;
l nazwisko i status pełnomocnika albo adwokata lub radcy prawnego wnoszącego odwołanie;
l wskazanie orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji, od którego wnosi się odwołanie (rodzaj orzeczenia, skład orzekający, data i numer sprawy) oraz stron postępowania przed Sądem Pierwszej Instancji;
l wskazanie daty doręczenia wnoszącemu odwołanie orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji;
l oświadczenia, dotyczące wskazania adresu do doręczeń w Luksemburgu i/lub wyrażenie zgody na doręczenia za pomocą faksu lub innych technicznych środków komunikacji;
l twierdzenia o charakterze prawnym i wspierające je argumenty prawne;
l dokładne wskazanie rozstrzygnięcia wnioskowanego przez odwołującego się.
REKLAMA
W odwołaniu wystarczy wskazać kwestionowane orzeczenie SPI i dołączony odpis przedmiotowego orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji. Zgodnie z Instrukcjami ETS wymagane też jest, aby autor odwołania sporządził krótkie podsumowanie (maksymalnie dwie strony) podstaw odwołania i wspierających je głównych argumentów prawnych. Autor odwołania związany jest zakresem postępowania przed SPI. Nie może rozszerzać ani zmieniać przedmiotu postępowania. Uprawniony jest jedynie do wnioskowania o uchylanie w całości lub w części orzeczenia SPI lub o wydanie rozstrzygnięcia zgodnie z wnioskiem składanym uprzednio przed Sąd Pierwszej Instancji (art. 113 Regulaminu ETS).
W postępowaniu odwoławczym, podobnie jak przy wnoszeniu skargi, gdy odwołanie zawiera braki lub nie dołączono do dokumentacji odpisu orzeczenia SPI, szef Kancelarii wyznacza rozsądny termin na usunięcie wady. Jeśli wady w wyznaczonym terminie nie zostaną usunięte, Trybunał, po wcześniejszym wysłuchaniu rzecznika generalnego, podejmuje decyzję o ewentualnym odrzuceniu odwołania.
Stanowisko Trybunału
Gdy Trybunał uzna, że odwołanie jest w oczywisty sposób w całości lub części niedopuszczalne lub bezzasadne, może na podstawie art. 119 Regulaminu ETS, na każdym etapie postępowania, działając na podstawie sugestii przedstawionej przez sędziego sprawozdawcę i po wysłuchaniu rzecznika generalnego, zarządzić odrzucenie odwołania. Do konkluzji takiej może też dojść w wyroku kończącym postępowanie. Jeżeli Trybunał uzna odwołanie za uzasadnione, uchyla orzeczenie SPI i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Pierwszej Instancji lub też sam wydaje ostateczne merytoryczne rozstrzygnięcie, jeśli stan sprawy na to zezwala.
Zgodnie z art. 66 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS można żądać sprostowania oczywistych pomyłek, jakie pojawiły się w wyroku, oraz na podstawie art. 102 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS wnosić do ETS o wykładnię wyroku. Wobec orzeczenia wydanego w drodze odwołania może zostać wniesione powództwo przeciwegzekucyjne (art. 97 Regulaminu ETS) oraz skarga o wznowienie postępowania (art. 98 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS).
Postępowanie przed sądem pierwszej instancji
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
REKLAMA