REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej znajdziemy pracę zgodną z naszymi oczekiwaniami

Bianka Jaworska

REKLAMA

Dziś łatwiej jest niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu znaleźć ofertę zatrudnienia. Teraz potencjalni pracownicy mogą formułować swoje wymagania dotyczące wynagrodzeń i innych warunków zatrudnienia.


Podstawową wadą potencjalnych pracowników jest nieznajomość realiów panujących na rynku pracy.

- Mało doświadczeni kandydaci już w czasie okresu próbnego mają wygórowane wymagania finansowe. Z kolei pracownicy z długim stażem zawodowym oczekują zbyt szybkiego wzrostu zarobków - mówi Sebastian Boniewicz, specjalista ds. personalnych Impel HR Service.

Obecnie nagminne jest, że kandydaci podnoszą swoje oczekiwania finansowe podczas drugiego - trzeciego spotkania z pracodawcą.

- Tego typu sytuacje zdarzały się zawsze, ale nigdy nie w takiej skali - mówi Izabella Iracka, dyrektor firmy doradztwa personalnego Personality.

Oczekiwania kandydata

Kandydaci do pracy nabrali śmiałości, odzyskali wpływ na swoje zatrudnienie. Dzięki temu są coraz bardziej aktywni w czasie rekrutacji, a to z pewnością zwiększa ich szanse na zatrudnienie.

- Jeszcze do niedawna podczas rozmów kwalifikacyjnych tylko osoba prowadząca nabór zadawała pytania. Kandydat jedynie grzecznie odpowiadał na pytania. Teraz to szukający zajęcia mają wiele pytań dotyczących stanowiska, a zadaniem prowadzącego nabór, oprócz prawidłowego przeprowadzenia procesu selekcji, jest jak najbardziej atrakcyjne zaprezentowanie tej oferty - mówi Sebastian Boniewicz.

Taka zmiana postawy przynosi efekty. Porównując aktualne ogłoszenia z ofertami z ubiegłego roku, można zauważyć jedną podstawową zmianę: firmy są skłonne już podczas okresu próbnego, zaoferować pracownikom znacznie atrakcyjniejsze niż wcześniej warunki zatrudnienia.

Standardowym elementem wynagrodzenia (a nie jak dotąd wyjątkowym, dedykowanym jedynie kluczowym pracownikom) stają się świadczenia takie jak: opieka medyczna, ubezpieczenie, zakup karnetów sportowych czy dofinansowanie nauki języków obcych bądź studiów.

Nietypowi drożsi

Wysokości wynagrodzeń, jakie oferują pracodawcy na podobnych stanowiskach, mogą się różnić nawet dwukrotnie. Wynikają one nie tyle ze szczęścia, że trafiło się do lepiej płacącej firmy (choć szczęście zawsze odgrywa niebagatelną rolę), ale przede wszystkim z zakresu obowiązków oraz pożądanych cech kandydata; jak doświadczenie w firmie o profilu zbliżonym do tej, w której się właśnie aplikuje czy znajomość mniej popularnego języka obcego. Płace dodatkowo uwarunkowane są regionem geograficznym, w jakim działa firma. Wielkość przedsiębiorstwa coraz rzadziej wpływa na wysokość zarobków.

Jak wynika z badania Rynek pracy specjalistów, prowadzonego przez portal rekrutacyjny pracuj.pl, zdecydowanie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów działów finansowych przedsiębiorstw (księgowości, audytu, analiz finansowych). W II kwartale tego roku ofert dla specjalistów w tych dziedzinach było o ponad 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Brakuje fachowców

- Wadą wielu kandydatów jest zbyt ogólne, niekierunkowe wykształcenie. Brakuje też osób posiadających konkretne uprawnienia pozwalające na poszerzanie zakresu obowiązków - mówi Aneta Nowak, konsultant Bigram.

Poszukiwani są np. murarze, spawacze, elektrycy, operatorzy maszyn oraz wózków widłowych. Zdobycie certyfikatu jest jak widać cenne i niezbyt czasochłonne. A biorąc pod uwagę przedsięwzięcia gospodarcze, jakie będą miały miejsce w naszym kraju przez najbliższe pięć lat, inwestycja w wykształcenie może okazać się bardzo opłacalna.

Fachowcy z kwalifikacjami zawodowymi wyjechali pracować za granicę, słusznie licząc na wyższe wynagrodzenia.

- Ponieważ polskim pracodawcom trudno będzie oferować wynagrodzenia zbliżone do płac uzyskiwanych w Anglii, Irlandii lub Holandii, niedostatek pracowników z kwalifikacjami zawodowymi może się jeszcze powiększać - mówi Sebastian Boniewicz.

Podnoszenie kwalifikacji

Zawsze warto podnosić kwalifikacje, a zwłaszcza teraz, gdy pracodawcy w potrzebie skłonni są partycypować w kosztach kształcenia pracowników i gdy wydatki te, dzięki szkoleniom dotowanym z funduszy strukturalnych, nie są dla pracownika i zatrudniającego zbyt wysokie. Warto też brać pod uwagę, że choć obecnie zapotrzebowanie na pracowników znacznie przewyższa liczbę chętnych do pracy, z czasem rynek pracy będzie stawał się bardziej wymagający. I na to trzeba się przygotowywać.

- Obecnie pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, mobilnych i otwartych na zmiany, posiadających odpowiednie kompetencje, znających schematy działania na danym stanowisku czy po prostu specyfikę branży - mówi Aneta Nowak.

W coraz większym stopniu odczuwalny jest niedostatek osób z kwalifikacjami technicznymi na poziomie wyższym. Dlatego myśląc o przyszłej karierze zawodowej, warto wybierać uczelnie techniczne.

Dynamiczny rozwój inwestycji w branży budowlanej oraz zagraniczne przedsięwzięcia związane z obszarem produkcyjnym stwarzają rosnące zapotrzebowanie na inżynierów o różnych specjalizacjach; zwłaszcza na absolwentów kierunków na wydziałach budownictwa.

Coraz bardziej atrakcyjne stają się także kierunki związane z automatyką oraz mechaniką. Ciągle popularne będą też kierunki informatyczne oraz elektroniczne.

- Wysoki poziom wiedzy polskich absolwentów tych kierunków wpływa na duże zainteresowanie firm zagranicznych, które są im w stanie zaoferować lepsze warunki finansowe oraz bardziej atrakcyjne ścieżki rozwoju zawodowego - dodaje Sebastian Boniewicz.

Raport Rynek pracy specjalistów został przygotowany na podstawie analizy 47 846 ofert pracy skierowanych do osób z wyższym wykształceniem, zamieszczonych w II kwartale tego roku w portalu Pracuj.pl. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej.

PRAWNICY POSZUKIWANI

Z raportu Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007, przygotowanego przez portal rekrutacyjny Pracuj.pl, wynika, że w II kwartale tego roku coraz częściej poszukiwani byli przedstawiciele zawodów prawniczych. W ciągu roku ogólna liczba ofert pracy dla tej grupy wzrosła o 125 proc. Do niedawna pracownicy branży prawniczej poszukiwani byli głównie poprzez działania headhunterów, teraz coraz chętniej oferty umieszczane są również w internecie. Dotyczy to szczególnie stanowisk średniego szczebla bądź administracyjnych. Tendencję na rynku usług prawniczych potwierdza również analiza ofert pracy według działów w firmach. W II kwartale tego roku ofert z działów prawnych było o 142 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2006 roku.


Bianka Jaworska

bianka.jaworska@infor.pl


OPINIE


Aneta Dolińska

starszy konsultant Bigram

Obserwowana tendencja rynkowa może dawać poczucie osobom, które poszukują atrakcyjniejszej pracy, że to o nich powinien walczyć przyszły pracodawca. Nic bardziej mylnego. Często ta roszczeniowa postawa odbierana jest negatywnie przez potencjalnych pracodawców, a zawyżanie swoich oczekiwań finansowych w miarę postępujących procesów rekrutacji obniża jej wiarygodność jako partnera do rozmów. W procesie rekrutacji, oprócz bardzo ważnych elementów takich jak doświadczenie czy kompetencje, firmy dalej poszukują osób, które chcą dołączyć do danej organizacji. Jeżeli kandydat wykazuje zapał, chęci i inną motywację niż tylko finansową, może śmiało formułować i swoje oczekiwania, wtedy będzie traktowany jak równorzędny partner.


Elżbieta Helman-Pazdej

Sodexho Pass Polska

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że pracodawcy, aby pozyskać i utrzymać fachowców, coraz częściej korzystają z pozapłacowych metod nagradzania i motywowania. Zainteresowanie tymi świadczeniami rośnie proporcjonalnie do wzrostu płac. Tendencję tę szczególnie widać w branżach, które najdotkliwiej odczuwają skutki emigracji zarobkowej Polaków, tj. w branży: budowlanej, deweloperskiej, bankowo-ubezpieczeniowej oraz energetycznej.

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA