REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej znajdziemy pracę zgodną z naszymi oczekiwaniami

Bianka Jaworska

REKLAMA

Dziś łatwiej jest niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu znaleźć ofertę zatrudnienia. Teraz potencjalni pracownicy mogą formułować swoje wymagania dotyczące wynagrodzeń i innych warunków zatrudnienia.


Podstawową wadą potencjalnych pracowników jest nieznajomość realiów panujących na rynku pracy.

- Mało doświadczeni kandydaci już w czasie okresu próbnego mają wygórowane wymagania finansowe. Z kolei pracownicy z długim stażem zawodowym oczekują zbyt szybkiego wzrostu zarobków - mówi Sebastian Boniewicz, specjalista ds. personalnych Impel HR Service.

Obecnie nagminne jest, że kandydaci podnoszą swoje oczekiwania finansowe podczas drugiego - trzeciego spotkania z pracodawcą.

- Tego typu sytuacje zdarzały się zawsze, ale nigdy nie w takiej skali - mówi Izabella Iracka, dyrektor firmy doradztwa personalnego Personality.

Oczekiwania kandydata

Kandydaci do pracy nabrali śmiałości, odzyskali wpływ na swoje zatrudnienie. Dzięki temu są coraz bardziej aktywni w czasie rekrutacji, a to z pewnością zwiększa ich szanse na zatrudnienie.

- Jeszcze do niedawna podczas rozmów kwalifikacyjnych tylko osoba prowadząca nabór zadawała pytania. Kandydat jedynie grzecznie odpowiadał na pytania. Teraz to szukający zajęcia mają wiele pytań dotyczących stanowiska, a zadaniem prowadzącego nabór, oprócz prawidłowego przeprowadzenia procesu selekcji, jest jak najbardziej atrakcyjne zaprezentowanie tej oferty - mówi Sebastian Boniewicz.

Taka zmiana postawy przynosi efekty. Porównując aktualne ogłoszenia z ofertami z ubiegłego roku, można zauważyć jedną podstawową zmianę: firmy są skłonne już podczas okresu próbnego, zaoferować pracownikom znacznie atrakcyjniejsze niż wcześniej warunki zatrudnienia.

Standardowym elementem wynagrodzenia (a nie jak dotąd wyjątkowym, dedykowanym jedynie kluczowym pracownikom) stają się świadczenia takie jak: opieka medyczna, ubezpieczenie, zakup karnetów sportowych czy dofinansowanie nauki języków obcych bądź studiów.

Nietypowi drożsi

Wysokości wynagrodzeń, jakie oferują pracodawcy na podobnych stanowiskach, mogą się różnić nawet dwukrotnie. Wynikają one nie tyle ze szczęścia, że trafiło się do lepiej płacącej firmy (choć szczęście zawsze odgrywa niebagatelną rolę), ale przede wszystkim z zakresu obowiązków oraz pożądanych cech kandydata; jak doświadczenie w firmie o profilu zbliżonym do tej, w której się właśnie aplikuje czy znajomość mniej popularnego języka obcego. Płace dodatkowo uwarunkowane są regionem geograficznym, w jakim działa firma. Wielkość przedsiębiorstwa coraz rzadziej wpływa na wysokość zarobków.

Jak wynika z badania Rynek pracy specjalistów, prowadzonego przez portal rekrutacyjny pracuj.pl, zdecydowanie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów działów finansowych przedsiębiorstw (księgowości, audytu, analiz finansowych). W II kwartale tego roku ofert dla specjalistów w tych dziedzinach było o ponad 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Brakuje fachowców

- Wadą wielu kandydatów jest zbyt ogólne, niekierunkowe wykształcenie. Brakuje też osób posiadających konkretne uprawnienia pozwalające na poszerzanie zakresu obowiązków - mówi Aneta Nowak, konsultant Bigram.

Poszukiwani są np. murarze, spawacze, elektrycy, operatorzy maszyn oraz wózków widłowych. Zdobycie certyfikatu jest jak widać cenne i niezbyt czasochłonne. A biorąc pod uwagę przedsięwzięcia gospodarcze, jakie będą miały miejsce w naszym kraju przez najbliższe pięć lat, inwestycja w wykształcenie może okazać się bardzo opłacalna.

Fachowcy z kwalifikacjami zawodowymi wyjechali pracować za granicę, słusznie licząc na wyższe wynagrodzenia.

- Ponieważ polskim pracodawcom trudno będzie oferować wynagrodzenia zbliżone do płac uzyskiwanych w Anglii, Irlandii lub Holandii, niedostatek pracowników z kwalifikacjami zawodowymi może się jeszcze powiększać - mówi Sebastian Boniewicz.

Podnoszenie kwalifikacji

Zawsze warto podnosić kwalifikacje, a zwłaszcza teraz, gdy pracodawcy w potrzebie skłonni są partycypować w kosztach kształcenia pracowników i gdy wydatki te, dzięki szkoleniom dotowanym z funduszy strukturalnych, nie są dla pracownika i zatrudniającego zbyt wysokie. Warto też brać pod uwagę, że choć obecnie zapotrzebowanie na pracowników znacznie przewyższa liczbę chętnych do pracy, z czasem rynek pracy będzie stawał się bardziej wymagający. I na to trzeba się przygotowywać.

- Obecnie pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, mobilnych i otwartych na zmiany, posiadających odpowiednie kompetencje, znających schematy działania na danym stanowisku czy po prostu specyfikę branży - mówi Aneta Nowak.

W coraz większym stopniu odczuwalny jest niedostatek osób z kwalifikacjami technicznymi na poziomie wyższym. Dlatego myśląc o przyszłej karierze zawodowej, warto wybierać uczelnie techniczne.

Dynamiczny rozwój inwestycji w branży budowlanej oraz zagraniczne przedsięwzięcia związane z obszarem produkcyjnym stwarzają rosnące zapotrzebowanie na inżynierów o różnych specjalizacjach; zwłaszcza na absolwentów kierunków na wydziałach budownictwa.

Coraz bardziej atrakcyjne stają się także kierunki związane z automatyką oraz mechaniką. Ciągle popularne będą też kierunki informatyczne oraz elektroniczne.

- Wysoki poziom wiedzy polskich absolwentów tych kierunków wpływa na duże zainteresowanie firm zagranicznych, które są im w stanie zaoferować lepsze warunki finansowe oraz bardziej atrakcyjne ścieżki rozwoju zawodowego - dodaje Sebastian Boniewicz.

Raport Rynek pracy specjalistów został przygotowany na podstawie analizy 47 846 ofert pracy skierowanych do osób z wyższym wykształceniem, zamieszczonych w II kwartale tego roku w portalu Pracuj.pl. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej.

PRAWNICY POSZUKIWANI

Z raportu Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007, przygotowanego przez portal rekrutacyjny Pracuj.pl, wynika, że w II kwartale tego roku coraz częściej poszukiwani byli przedstawiciele zawodów prawniczych. W ciągu roku ogólna liczba ofert pracy dla tej grupy wzrosła o 125 proc. Do niedawna pracownicy branży prawniczej poszukiwani byli głównie poprzez działania headhunterów, teraz coraz chętniej oferty umieszczane są również w internecie. Dotyczy to szczególnie stanowisk średniego szczebla bądź administracyjnych. Tendencję na rynku usług prawniczych potwierdza również analiza ofert pracy według działów w firmach. W II kwartale tego roku ofert z działów prawnych było o 142 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2006 roku.


Bianka Jaworska

bianka.jaworska@infor.pl


OPINIE


Aneta Dolińska

starszy konsultant Bigram

Obserwowana tendencja rynkowa może dawać poczucie osobom, które poszukują atrakcyjniejszej pracy, że to o nich powinien walczyć przyszły pracodawca. Nic bardziej mylnego. Często ta roszczeniowa postawa odbierana jest negatywnie przez potencjalnych pracodawców, a zawyżanie swoich oczekiwań finansowych w miarę postępujących procesów rekrutacji obniża jej wiarygodność jako partnera do rozmów. W procesie rekrutacji, oprócz bardzo ważnych elementów takich jak doświadczenie czy kompetencje, firmy dalej poszukują osób, które chcą dołączyć do danej organizacji. Jeżeli kandydat wykazuje zapał, chęci i inną motywację niż tylko finansową, może śmiało formułować i swoje oczekiwania, wtedy będzie traktowany jak równorzędny partner.


Elżbieta Helman-Pazdej

Sodexho Pass Polska

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że pracodawcy, aby pozyskać i utrzymać fachowców, coraz częściej korzystają z pozapłacowych metod nagradzania i motywowania. Zainteresowanie tymi świadczeniami rośnie proporcjonalnie do wzrostu płac. Tendencję tę szczególnie widać w branżach, które najdotkliwiej odczuwają skutki emigracji zarobkowej Polaków, tj. w branży: budowlanej, deweloperskiej, bankowo-ubezpieczeniowej oraz energetycznej.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA