REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić swój akt urodzenia

REKLAMA

REKLAMA

W akcie stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian po jego sporządzeniu. Co jednak zrobić, jeśli dane tam zawarte są błędne?


Najważniejsze zdarzenia w życiu każdego człowieka są zarejestrowane w aktach stanu cywilnego. Znajdują się w nich dane dotyczące tożsamości danej osoby, jak również dotyczące naszych przodków. Informacje zawarte w akcie odzwierciedlają historię życia konkretnego człowieka, jego pochodzenie oraz relacje rodzinne. Treść aktu wpływa także na prawa i obowiązki z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. Z tych powodów trzeba dbać o prawidłowość i aktualność danych zawartych w tym podstawowym dokumencie.

Jedną z najistotniejszych zasad, na której opiera się system rejestracji stanu cywilnego, jest zasada prawdy obiektywnej. Akta powinny odzwierciedlać stan rzeczywisty, gdyż stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych, a ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym. Oznacza to, że do chwili wydania przez sąd orzeczenia o unieważnieniu aktu stwierdzającego zdarzenie niezgodne z prawdą, nie można zakwestionować jego ważności. Co do zasady w akcie stanu cywilnego nie można także dokonywać żadnych zmian po jego sporządzeniu (art. 28 prawa o aktach stanu cywilnego), jednak są pewne wyjątki. Na mocy przepisów szczególnych zmian może dokonać w formie decyzji administracyjnej kierownik urzędu stanu cywilnego oraz sąd w postępowaniu nieprocesowym, np.w przypadku błędnego lub nieścisłego zredagowania aktu (art. 31 prawa o aktach stanu cywilnego).

Sprostowanie danych

Najprostsze, oczywiste błędy pisarskie w akcie stanu cywilnego może sprostować kierownik urzędu stanu cywilnego (art. 28 prawa o aktach stanu cywilnego). Czynności tej dokonuje w formie decyzji administracyjnej. Organem upoważnionym do załatwienia takiej sprawy jest kierownik USC właściwy ze względu na miejsce sporządzenia aktu, który ma podlegać sprostowaniu. Sprostowania może dokonać zarówno na wniosek osoby zainteresowanej, jak i z urzędu. Wydanie decyzji o sprostowaniu oczywistego błędu pisarskiego powinno nastąpić po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Decyzja powinna wskazywać błąd oraz ustalać prawidłowe brzmienie wyrazów, które mają być wpisane do aktu. Powstaje jednak pytanie, jaki błąd ma charakter oczywisty? Oczywisty błąd pisarski to błąd ortograficzny, polegający na niedopisaniu litery w wyrazie, jak również wpis niezgodny z dokumentem stanowiącym podstawę sporządzenia aktu. Przykładowo błąd może polegać na wpisaniu imienia z pominięciem jednej z liter, np. Jadwig zamiast Jadwiga, lub na wpisaniu daty urodzenia dziecka niezgodnie z zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym datę urodzenia. Natomiast błąd polegający na wpisaniu daty zdarzenia w miesiącu, który takiej daty nie ma (np. 31 lutego), podlega zmianie tylko w trybie sądowym. Zgodnie bowiem z art. 31 prawa o aktach stanu cywilnego to sąd dokonuje sprostowania w razie błędnego lub nieścisłego zredagowania aktu. Sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego przez kierownika USC nie może powodować istotnej zmiany treści aktu stanu cywilnego.

Uzupełnienie informacji

Jeśli akt stanu cywilnego nie zawiera wszystkich danych wymaganych przez prawo, należy go uzupełnić. Przykładowo akt może nie zawierać danych dotyczących rodziców. Uzupełnienie następuje w formie decyzji wydawanej przez kierownika na podstawie art. 36 prawa o aktach stanu cywilnego. Stosownie do tego przepisu kierownik wszczyna postępowanie w sprawie uzupełnienia aktu na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Zasadniczo decyzję o uzupełnieniu aktu wydaje kierownik właściwy według miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W toku postępowania kierownik ustala brakujące dane, które powinny być wpisane w akcie. Jeśli decyzja stanie się ostateczna, kierownik przesyła ją do kierownika USC miejsca sporządzenia aktu, który dopiero na tej podstawie uzupełnia akt poprzez wpisanie w nim wzmianki dodatkowej. Aby kierownik dokonał uzupełnienia naszych danych w akcie, należy przedstawić dokumenty stwierdzające te dane, np. inne wcześniej sporządzone akta stanu cywilnego. Podstawą uzupełnienia np. aktu urodzenia dziecka może być akt małżeństwa jego rodziców, akt małżeństwa zaś można uzupełnić na podstawie aktów urodzenia osób zamierzających zawrzeć związek małżeński. W razie potrzeby dowodami mogą być również zeznania świadków oraz inne dokumenty urzędowe.

Ważne!

Jeśli akt stanu cywilnego nie zawiera wszystkich danych wymaganych przez prawo, należy go uzupełnić

Odtworzenie aktu

Istnieje także możliwość odtworzenia aktu stanu cywilnego (art. 34 ust. 1 prawa o aktach stanu cywilnego). Aby odtworzyć akt, trzeba wykazać istnienie kilku przesłanek, po pierwsze, że akt został kiedyś sporządzony, po drugie należy udowodnić zaginięcie lub zniszczenie całości lub części księgi stanu cywilnego, w której znajdował się sporządzony akt i po trzecie trzeba wykazać, że nie zachował się odpis tego aktu. Nie można więc odtworzyć treści aktu, jeżeli niemożliwe jest ustalenie faktu sporządzenia aktu oraz urzędu, który akt sporządził. Jeżeli zostaną dowiedzione wymienione przesłanki, właściwy do wydania decyzji w sprawie jest kierownik USC według miejsca zamieszkania wnioskodawcy, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

PRZYKŁAD: ODTWORZENIE UPROSZCZONE

Jeśli z jakichś powodów nie zachował się akt stanu cywilnego danej osoby, np. z powodu zaginięcia, a osoba ta dysponuje odpisem skróconym tego aktu, możliwe jest wtedy tzw. uproszczone odtworzenie aktu. Warunkiem zastosowania takiego trybu jest przedstawienie odpisu aktu stanu cywilnego. Wówczas na podstawie odpisu kierownik odtwarza w formie decyzji treść aktu. W tej sytuacji kierownik nie przeprowadza postępowania dowodowego. Postępowanie takie może zostać wszczęte na wniosek lub z urzędu. W tym trybie odtwarza się akty jedynie na podstawie odpisów wydanych przez urzędy stanu cywilnego od 1 stycznia 1945 r. oraz sprzed tej daty, wydane przez świeckie urzędy stanu cywilnego. Inne dokumenty, wydane przez osoby prowadzące wyznaniową rejestrację stanu cywilnego przed dniem 1 stycznia 1946 r., nie mają bowiem mocy dokumentu urzędowego (art. 87 ust. 1 prawa o aktach stanu cywilnego).

W toku postępowania należy uzyskać zaświadczenie z urzędu właściwego do sporządzenia aktu odtworzonego, stwierdzające zaginięcie lub zniszczenie księgi oraz o braku odpisów z tych ksiąg, przyjąć oświadczenie od wnioskodawcy, że nie występował on ani inna osoba mająca prawa wnioskodawcy o odtworzenie aktu w postępowaniu sądowym ani w postępowaniu administracyjnym. Postępowanie w tym trybie wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej, organu państwa lub z urzędu. Regułą jest wszczęcie postępowania na wniosek strony.

Odtworzenie treści polega na ustaleniu danych, które zgodnie z obowiązującym prawem podlegają wpisowi do aktu. Nie ustala się danych, które dawniej wpisywano do akt, tj. daty chrztu, nazwisk chrzestnych, zawodu rodziców.

PRZYKŁAD: ODTWORZENIE AKTU ZAGRANICZNEGO

Jeżeli akt stanu cywilnego został sporządzony za granicą, a uzyskanie odpisu jest niemożliwe lub związane z poważnymi trudnościami, kierownik może odtworzyć jego treść na wniosek osoby zainteresowanej, organu państwowego lub z urzędu (art. 35 prawa o aktach stanu cywilnego). W toku postępowania dowodowego kierownik powinien ustalić: nastąpienie zdarzenia za granicą, zarejestrowanie go w zagranicznych księgach stanu cywilnego i niemożność uzyskania odpisu aktu lub poważnych trudności z jego uzyskaniem. Odtworzenie treści aktu sporządzonego za granicą jest pozostawione uznaniu kierownika, ponieważ zagraniczna księga stanu cywilnego z reguły istnieje, a jedynie uzyskanie odpisu z tej księgo jest utrudnione lub napotyka poważne trudności. Właściwy do wydania decyzji w sprawie odtworzenia aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą jest kierownik urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Ostateczna decyzja staje się podstawą do odtworzenia aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą.

Treść aktu zaginionego lub zniszczonego odtwarza się wraz ze wzmiankami dodatkowymi wpisanymi do aktu. Postępowanie dowodowe opiera się głównie na dowodach z przesłuchania stron i świadków oraz dowodach z dokumentów (aktach stanu cywilnego, świadectw szkolnych, dokumentów tożsamości, zaświadczeń, wypisów z księgi wieczystej).

Wykreślenie informacji z aktu

Akt stanu cywilnego może zawierać jedynie dane wymagane przez prawo; w szczególności w aktach nie można zamieszczać danych naruszających dobra osobiste. Ponadto akt nie może zawierać danych kolidujących z postanowieniami konstytucji oraz innymi ustawami, przykładowo dotyczy to informacji o wyznawanej religii, narodowości oraz czy stanie zdrowia. Zakres danych zawartych w aktach stanu cywilnego szczegółowo określają przepisy. Kierownik urzędu stanu cywilnego ma wiec obowiązek na podstawie art. 18 ust. 2 prawa o aktach stanu cywilnego dokonać skreślenia danych niezgodnych z prawem na wniosek osób zainteresowanych, organów państwowych lub z urzędu. Wykreślenie to następuje w formie decyzji administracyjnej.

PRZYKŁAD: ODWOŁANIE OD DECYZJI

W przypadku gdy rozstrzygnięcie kierownika USC będzie niekorzystne dla danej osoby, ma ona prawo wnieść odwołanie od decyzji administracyjnej. Na decyzje kierownika USC należy skarżyć się do wojewody, który jest organem II instancji w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego. Wojewoda jest organem upoważnionym do zmiany, uchylenia lub unieważnienia decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego. Wojewoda rozstrzyga również spory o właściwość między kierownikami urzędów stanu cywilnego w tym samym województwie. Odwołanie wnosi się do wojewody za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, czyli za pośrednictwem kierownika USC. Należy to zrobić w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie, od dnia jej ogłoszenia stronie.

Ważne!

Najprostsze, oczywiste błędy pisarskie w akcie stanu cywilnego może sprostować kierownik urzędu stanu cywilnego

Wpisanie zagranicznego aktu

Akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może zostać wpisany do polskich ksiąg na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Transkrypcji aktu stanu cywilnego można dokonać zarówno gdy osoba, której akt dotyczy, jest obywatelem polskim, jak również gdy jest cudzoziemcem. W ten sposób można wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego akty sporządzone za granicą bez względu na datę ich sporządzenia, zatem również akty dotyczące osób zmarłych. Transkrypcja aktu zagranicznego wymaga wydania decyzji przez kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

PRZYKŁAD: PISOWNIA ZAGRANICZNYCH NAZWISK

W przypadku transkrypcji aktu zagranicznego obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania jakichkolwiek zmian w treści aktu. Niedopuszczalna jest zwłaszcza praktyka dostosowywania brzmienia obcych imion i nazwisk do zasad polskiej pisowni. Taki pogląd wyraził również Sąd Najwyższy w swym postanowieniu z 8 sierpnia 2003 r., V CK6/02. Decyzje dotyczące tak delikatnych kwestii, jak imię czy nazwisko, które należą do kategorii dóbr osobistych, podlegają szczególnej kontroli pod względem ich zgodności z art. 8 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 roku oraz z art. 47 konstytucji. Każde naruszenie tych przepisów oznacza niezgodną z prawem ingerencję władzy publicznej w sferę stanu cywilnego określonej osoby.

Odmowa dokonania transkrypcji następuje w formie decyzji. W polskim prawie nie ma obowiązku dokonania transkrypcji aktów zagranicznych dotyczących obywateli polskich. Zagraniczne akty stanu cywilnego, np. dotyczące polskich obywateli, są bowiem dokumentami urzędowymi i posiadają moc dowodową na równi z polskimi dokumentami urzędowymi, jednak należy przedstawiać w ich przypadku tłumaczenia.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 161, poz. 1688).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA