Podpisując umowę zwróć uwagę jak możesz ją rozwiązać

Adam Makosz
rozwiń więcej
Firmy dostarczające internet znajdują różne sposoby na utrudnienie klientom możliwości odstąpienia od umowy. Często też samodzielnie decydują o zmianie warunków świadczenia usługi bez zgody konsumentów.

Zanim wybierzemy przedsiębiorcę, który zapewni nam dostęp do sieci, dokładnie zapoznajmy się nie tylko z cennikiem oferowanych usług, ale też wzorem umowy, którą z nim podpiszemy. W wielu z nich można znaleźć liczne postanowienia, które kształtują prawa i obowiązki stron umowy w sposób niekorzystny dla konsumentów.

Gdy zapomnimy zapłacić

W umowach o dostęp do internetu pojawiają się często postanowienia, które nakładają na konsumentów zbyt dolegliwą odpowiedzialność za opóźnienia przy płatnościach za usługę. Znajdują się w nich np. postanowienia, że w przypadku nieuiszczenia opłaty miesięcznej firma może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, a to spowoduje natychmiastowe wstrzymanie usługi.

W odniesieniu do tego zapisu umownego trzeba wyjaśnić, że jeżeli internauta opóźnia się z opłatą, to dostawca usługi może żądać jedynie odsetek za czas opóźnienia (art. 481 par. 1 kodeksu cywilnego). Firmy nie mogą zrywać w takich przypadkach umów, dopóki nie wyznaczą dodatkowego terminu na wykonanie płatności. Nigdy przecież nie wiadomo, czy wina za opóźnienie leży po stronie samego konsumenta, poczty czy banku, który nieudolnie pośredniczył w transakcji.

Bezpodstawna zmiana cennika

W wielu umowach, które podpisują konsumenci, znajdują się postanowienia, że dostawca internetu zastrzega sobie prawo zmiany wysokości opłat w trakcie świadczenia usługi. Najczęściej może to mieć miejsce w przypadku zmiany kosztów utrzymania różnego rodzaju urządzeń technicznych zapewniających dostęp do sieci. Jest to ewidentny przykład zakazanej klauzuli z art. 3853 pkt 9 kodeksu cywilnego. Takie sformułowanie pozwala operatorom na dowolną jego interpretację i ustalanie podwyżek cen nawet bez ekonomicznego uzasadnienia. W każdym razie zwróćmy uwagę, czy umowa daje prawo do natychmiastowej rezygnacji ze świadczonych usług w razie niespodziewanych podwyżek.

Regulamin ważny jak umowa

Nie każdy konsument wie, że oprócz umowy istnieje wiążący go regulamin, który określa szczegółowe warunki świadczenia usługi. W praktyce rzadko zdarza się, żeby przedstawiciel operatora zachęcał do zapoznania się z treścią regulaminu przed podpisaniem dokumentów. Na niego też trzeba zwrócić uwagę, gdyż wiąże on tak jak sama umowa. Przy podpisaniu umowy z firmą zapewniającą dostęp do internetu należy też zwrócić uwagę na warunki rozwiązania umowy - czy w ogóle istnieją oraz czy warunki te są realne, tak by było możliwe ich spełnienie. Czasami potrafią być na tyle uciążliwe, że praktycznie blokują możliwość rozwiązania umowy (np. firma żąda zapłaty wygórowanych kar). W każdym przypadku konsument powinien mieć możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy, jeżeli operator zmienia jej warunki.

CO ZROBIĆ PO PODPISANIU NIEKORZYSTNEJ UMOWY

Jeżeli podpisaliśmy już umowę z dostawcą internetu i zawiera ona niekorzystne dla nas postanowienia umowne, to powinniśmy:

1. Renegocjować warunki umowy z firmą

2. Zwrócić się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów albo lokalnego rzecznika konsumentów o zbadanie, czy wskazane przez nas postanowienie umowne można uznać za klauzulę niedozwoloną

3. Gdy okaże się, że kwestionowane klauzule są niedozwolone, zwróćmy się do firmy o usunięcie ich z umowy

4. Jeżeli operator nie dostosuje się do wskazań, możemy go pozwać do sądu cywilnego. Sąd może dokonać samodzielnej oceny postanowienia niezależnie od tego, czy zostało ono oficjalnie uznane za klauzulę niedozwoloną

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...