Kradzież dokumentów za granicą

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Granicę przekracza się po okazaniu ważnego paszportu albo dowodu osobistego. W razie utraty dokumentu należy uzyskać zastępczy, który uprawnia do przekroczenia granicy i wjazdu do kraju.  

Turyście pomoże konsul

Turysta, któremu ukradziono paszport za granicą, powinien fakt ten zgłosić na posterunku miejscowej policji. Otrzyma stamtąd zaświadczenie o dokonanym zgłoszeniu. O tym fakcie powinien również powiadomić pilota albo rezydenta biura będącego organizatorem wycieczki. Następnie o pomoc musi zwrócić się do polskiego konsula. Do konsulatu musi dojechać na swój koszt. Organizator wycieczki nie ma obowiązku sfinansowania ze swoich środków tej podróży nawet wówczas, gdy konsulat znajduje się w odległej miejscowości od tej, w której zatrzymała się wycieczka.

Formalności związane z uzyskaniem nowego paszportu może załatwić tylko konsul, a nie na przykład posterunek miejscowej policji lub inny urząd w miejscowości, w której został okradziony turysta.

Jeżeli zginął lub został ukradziony paszport małoletniego dziecka, to wówczas wniosek umożliwiający przekroczenie granicy do polski składają rodzice albo rodzic, z którym dziecko wspólnie podróżuje.

Od konsula okradziony za granicą turysta otrzyma jedynie dokument umożliwiający mu powrót do kraju. Na jego podstawie nie będzie mógł wyjechać z Polski ponownie i odbywać kolejnych podróży. W kraju musi uzyskać nowy paszport.

Ubiegając się za granicą o wydanie paszportu tymczasowego, turysta powinie złożyć wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego oraz dwie jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm. Powinny być one wykonane na jednolitym jasnym tle w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Fotografie muszą mieć dobrą ostrość oraz pokazywać wyraźnie oczy oraz twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 proc. fotografii. Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Ubiegający się o wydanie paszportu turysta powinien też złożyć oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu, dołączyć dowód uiszczenia opłaty konsularnej w związku z wyrobieniem nowego dokumentu. Musi też okazać do wglądu dokument potwierdzający jego tożsamość i polskie obywatelstwo. Tożsamość turysty może też poświadczyć organ paszportowy w kraju albo na miejscu za granicą osoba posiadająca paszport i obywatelstwo polskie. Na przykład takie oświadczenie może złożyć członek rodziny okradzionego turysty, który razem z nim przebywa za granicą, pilot wycieczki albo inny turysta, który razem z nim przebywa za granicą.

Takie same formalności musi spełnić turysta, który wprawdzie ma paszport, ale zniszczył go w stopniu uniemożliwiającym ustalenie tożsamości właściciela. Posiadacza takiego zniszczonego paszportu funkcjonariusz straży granicznej może nie dopuścić do przekroczenia granicy państwa.

Może się też zdarzyć, że turysta tak długo przebywa za granicą, że jego paszport utracił już ważność. Nie musi wówczas starać się, aby konsul wystawił mu nowy dokument, i ponosić związanych z tym kosztów. Do kraju wjedzie na podstawie dokumentu, który utracił ważność.

Utrata dowodu osobistego

Za granicę można wyjechać na podstawie dowodu osobistego. Jeżeli turysta utraci go lub zniszczy w stopniu uniemożliwiajacym jednoznaczne ustalenie tożsamości posiadacza dokumentu, to wówczas powinien dopełnić takich samych formalności jak w razie utraty paszportu. Konsul nie wystawi mu jednak tymczasowego dowodu osobistego, lecz tymczasowy dokument umożliwiający jednorazowe przekroczenie granicy.

Formalności po powrocie

Turysta, który utracił paszport za granicą albo zniszczył go, powinien po powrocie do Polski niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy właściwy dla swojego miejsca zamieszkania w kraju. Dokument utraci swoją ważność z dniem zawiadomienia o jego utracie albo o zniszczeniu go. Natomiast turysta, który za granicą utracił dowód osobisty albo zniszczył go w takim stopniu, że nie można z niego korzystać, powinien zawiadomić o tym po powrocie do kraju organ, który wystawił ten dokument. Następnie musi wystąpić o wydanie nowego paszportu lub dowodu osobistego. Fakt, że za granicą utracił te dokumenty, nie pozbawia go możliwości uzyskania nowych w kraju.

Paszport wydawany jest na wniosek złożony osobiście przez zainteresowanego. Odbierany jest również osobiście. Jeżeli zaginął paszport dziecka, to wówczas wniosek składają jego rodzice.

Podstawa prawna:
- ustawa z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. nr 143, poz. 1027).


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
malgorzata.piasecka@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...