REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie posiłki spożywać w czasie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Szafarz

REKLAMA

REKLAMA

Ważnym składnikiem naszego życia są posiłki. Często jest to lunch poza firmą, czasem kanapka spożywana przed komputerem. Warto zastanowić się nad tym, co jemy - od tego zależy efektywność naszej pracy.

 
Dobre i o odpowiednich porach spożywane posiłki sprawiają, że lepiej funkcjonujemy, mamy energię i siły do pracy, jesteśmy bardziej skoncentrowani i spokojni. Łatwiej się z nami współpracuje.

 

Tymczasem - jak twierdzą dietetycy - pierwsze, choćby nawet niewielkie, śniadanie powinniśmy zjadać w domu, jeszcze przed wyjściem do pracy.

Zdaniem specjalistów jest to bardzo ważne, gdyż śniadanie, ze względu na to, że dostarcza nam „paliwa” na cały rozpoczynający się dzień, uważane jest za najważniejszy posiłek dnia.

Naukowcy przekonują, że osoby regularnie jedzące śniadania rzadziej cierpią na otyłość, cukrzycę i choroby serca niż osoby rezygnujące z pierwszego posiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jedząc śniadania, pozbawiamy nasz organizm porannej dawki - dostarczanej wraz z pożywieniem - glukozy.

Rano, po przerwie nocnej, poziom glukozy jest najniższy w ciągu doby i jeśli w czasie śniadania go nie uzupełnimy, będziemy się czuli osłabieni, senni i zmęczeni. Wyraźnie spadnie też efektywność naszej pracy.

Brak porannego posiłku i związany z tym spadek poziomu glukozy we krwi sprawi również, że dotkliwiej będziemy odczuwać zimno.

Niestety, jak pokazują statystyki, wiele osób na luksus zjedzenia porządnego śniadania w domu pozwala sobie tylko w weekendy i święta, na co dzień ograniczając się do kilku łyków pośpiesznie wypitej kawy lub herbaty.

REKLAMA

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie nawyku rozpoczynania dnia pracy od zjedzenia pożywnego śniadania i wypicia ciepłego napoju, przy czym nie zawsze musi to być „mała czarna” lub zwykła herbata z cukrem lub bez.

Jeżeli nie mamy bardzo niskiego ciśnienia, kawę i herbatę z powodzeniem zastąpić możemy coraz bardziej modną ostatnio u nas yerba mate, herbatą zieloną, herbatą Rooibos lub Teyberg, herbatą owocową lub ziołową.

Wspólne śniadania

W wielu biurach zwyczaj wspólnego śniadania na początek pracy zadomowił się już na dobre. Niektórzy menedżerowie krytykują tego rodzaju praktyki, uważając, że w miejscu pracy powinno się pracować, a jeśli już jeść, to tylko w specjalnym pokoju lub za ekranem komputera, by nie przeszkadzać kolegom w pracy.

REKLAMA

W sytuacji gdy biuro nastawione jest na przyjmowanie klientów (urzędy, banki, poczty, biura obsługi klientów, działy handlowe), nie ma możliwości, by pracownicy jedli na oczach interesantów. Jeżeli natomiast dział, w którym pracujemy, ma charakter zamknięty i nie odwiedzają nas osoby z zewnątrz, nic nie stoi na przeszkodzie, by pierwsze 15-30 minut pracy poświęcić na zjedzenie śniadania, które pozwoli nam efektywnie pracować przez kolejnych kilka godzin.

Osoby pracujące twórczo dobrze wiedzą, że najlepsze pomysły przychodzą zawsze przypadkiem - podczas jedzenia, spaceru, rozmowy ze znajomym, w wannie czy tuż przed zaśnięciem. Dlatego właśnie wspólne śniadanie osób pracujących w jednym dziale lub nad jednym projektem może być wykorzystane jako swoista „burza mózgów”, a zarazem miłe spotkanie towarzyskie na początek dnia, zanim wszyscy rozejdą się do swoich komputerów i zadań.

Plusy wspólnego śniadania w dziale:

- pozwala zdobyć energię na efektywną pracę - skoro wszyscy lub prawie wszyscy przyszli do pracy głodni, to i tak każdy będzie musiał prędzej lub później coś zjeść, -- - można więc zrobić to razem, a potem razem zabrać się za pracę i przez kilka godzin nie robić już żadnych przerw,

- może być rodzajem porannego zebrania - w czasie takiego wspólnego jedzenia można ustalić priorytety i rozdzielić zadania na dany dzień pracy oraz uzgodnić sposób ich wykonania,

- może być forum wymiany informacji - czas ten można wykorzystać na dzielenie się spostrzeżeniami lub informacjami, można wspólnie szukać pomysłów na rozwiązanie jakiegoś działowego problemu, udzielać sobie rad, czytać maile, które nadeszły rano i zastanawiać się wspólnie, jak na nie odpowiedzieć lub zareagować,

może być porannym zastrzykiem dobrego nastroju i zaspokojeniem potrzeby akceptacji w grupie - dobre jedzenie, a przy okazji rozmowa i wspólny śmiech na początek dnia z pewnością integruje zespół i dodaje chęci do pracy, zwłaszcza jeżeli wymaga ona współdziałania całego zespołu.

Takie wspólne śniadania mogą być bardzo cennym doświadczeniem dla pracowników, mogą stanowić element integrujący zespół oraz motywujący do pracy.

Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie przerodziły się one w długie, niemające związku z pracą rozmowy o niczym.

Co jemy rano

Specjaliści twierdzą, że z punktu widzenia energii potrzebnej do pracy najważniejsze są produkty zbożowe. Zawierają one węglowodany złożone, które powoli rozkładają się do glukozy i zapewniają nam odpowiednią ilość energii przez kilka najbliższych godzin po posiłku.

Jeżeli chcemy efektywnie pracować, zapomnijmy o pszennych bułkach, słodkich drożdżówkach, pączkach i ciasteczkach, a wybierzmy pełnoziarnisty chleb i płatki lub chrupki zbożowe.

Co potem?

Nasz organizm - jeżeli chcemy uniknąć nagłych ataków senności, osłabienia i rozdrażnienia - powinien dostawać coś do jedzenia w odstępach około 3-godzinnych. Znawcy tematu twierdzą, że konkretne pory posiłków nie są tak ważne, jak stałe odstępy między nimi. To zapewnia bowiem stały poziom glukozy w organizmie, a więc siły (a zarazem i chęci) do pracy.

Jeżeli więc zjemy porządne śniadanie zaraz po przyjściu do pracy, czyli o godz. 8.00 lub 9.00 (w zależności od tego, o której rozpoczynamy pracę), to drugie śniadanie powinniśmy zjeść około godz. 11.00 lub 12.00, a obiad - około 14.00 lub 15.00.

Niektórzy wolą jednak - na wzór zachodni - obiad zjeść o godz. 12.00, a po kilku godzinach jeszcze coś przegryźć.

Pamiętajmy jednak o jednym - jeżeli po przyjściu do domu, po południu będziemy jeść tzw. obiadokolację, to jedzenie dwudaniowego obiadu w pracy nie jest konieczne, a wręcz zbędne.

Powinniśmy się więc zdecydować - jeżeli tzw. lunch w pracy ma być naszym podstawowym posiłkiem w ciągu dnia, to w domu możemy sobie pozwolić tylko na lekką kolację. Jeżeli natomiast podstawowy posiłek dnia zjemy w domu, to około południa powinniśmy zamówić tylko zupę z sałatką, sałatkę z pieczywem lub kanapkę.

Małgorzata Szafarz

Portal Biurowy NoweBiuro.pl

 
 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Ile się płaci za maturę? [OPŁATA]

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują opłatę za egzamin maturalny. Kto i kiedy płaci za maturę? Sprawdź, czy musisz zapłacić za maturę w 2025 r.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

REKLAMA

Jak uniknąć obowiązkowego KSeF? Jest kilka sposobów. Np. wystarczy zarejestrować się jako podatnik zagraniczny działający w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty z powodu choroby lub innych wypadków losowych. Termin dodatkowy 2025

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty w dniach 13-15 maja 2025 r. z powodu choroby albo innych wypadków losowych pozwala na podejście do egzaminu w drugim terminie. Dodatkowy termin przewidziany jest na czerwiec. Kiedy dokładnie? Jak przystąpić do egzaminu w drugim terminie?

REKLAMA

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

Jak zachęcać dzieci do nauki języków? [PORADA]

Zapytaliśmy ekspertki ds. metodologii we Fluentbe Darii Domagały o to, co i jak robić, by zachęcać dzieci do nauki języków. Co jest najlepszą motywacją? Co w przypadku, gdy rodzić nie zna języka? Sprawdź!

REKLAMA