Od stycznia koniec kontroli na granicach Unii

W piątek Sejm przyjął jedną z priorytetowych dla interesów Polski ustaw. Dzięki niej Polacy od nowego roku nie będą poddawani kontroli granicznej w pozostałych państwach Unii. Jakie inne zmiany wprowadzi ta ustawa?

Sejm uchwalił w piątek ustawę dotyczącą Systemu Informacyjnego Schengen i Systemu Informacji Wizowej.

Dzięki ustawie od początku przyszłego roku nie będzie kontroli granicznej na przejściach z unijnymi sąsiadami Polski. Natomiast od marca 2008 r. kontrola zostanie zlikwidowana także na lotniskach w strefie Schengen.

Już od 1 września tego roku Polska zacznie informatycznie uczestniczyć w wymianie informacji. Będziemy mogli przekazywać dane i zyskamy dostęp do informacji SIS. Dopiero w następnej kolejności rozpocznie się znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych UE.

System Informacyjny Schengen umożliwia bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw strefy Schengen. Zawiera on informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Rozwiązanie to pozwala m.in. na skuteczniejszą identyfikację poszukiwanych osób i przedmiotów, np. skradzionych samochodów.

W Polsce dostęp do informacji zgromadzonych w systemie ma odbywać się za pomocą Krajowego Systemu Informatycznego. Już od września tego roku korzystać z danych będą mogły policja, straż graniczna, urzędy kontroli skarbowej, służby specjalne, CBA, sądy, wojewodowie i starostowie. Za utworzenie, gromadzenie i udostępnianie danych odpowiedzialny ma być komendant główny policji. On też będzie odpowiadał za sprawne i bezpieczne działanie systemu.

Dostęp do SIS jest jednym z warunków, które umożliwiają zniesienie kontroli na granicach pomiędzy państwami strefy Schengen, w której Polska znalazła się z chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej.  

Nadzór nad prawidłowym działaniem systemu ma sprawować minister spraw wewnętrznych i administracji i to on jest uprawniony do zablokowania dostępu do KSI danemu organowi, jeśli stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości. Funkcje nadzorcze nad funkcjonowaniem polskiej części systemu ma też - zgodnie z opracowywanymi przepisami - Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Europejskie wizy kosztują 60 euro

Po wejściu Polski do systemu Schengen zmienią się zasady przyznawania wiz oraz opłaty za nie. Polska będzie wydawała wizy europejskie, ich cena będzie wspólna dla wszystkich krajów i - zgodnie z obecnymi propozycjami - wyniesie 60 euro. Obecnie cena "wizy Schengen" dla obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy to 35 euro.

Lepiej dla sąsiadów z Zachodu...

- Od nowego roku nastąpi zniesienie kontroli granicznej na granicach z Czechami, Słowacją, Niemcami i Litwą. Przekroczenie granicy możliwe będzie w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób, niezależnie od ich obywatelstwa - wyjaśnia Justyna Szubstarska. Na polskich lotniskach międzynarodowych zostaną wydzielone strefy dla lotów wewnętrznych Schengen, co umożliwi zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach powietrznych oraz ułatwi ruch podróżnym w tej strefie. Ochrona granicy po zniesieniu kontroli będzie polegała na prowadzeniu kontroli doraźnych wewnątrz kraju.

...gorzej dla tych ze Wschodu

W dalszym ciągu Polska będzie stosować kontrolę graniczną wobec obywateli państw trzecich. Będą oni mogli przekraczać granicę Polski - i zarazem Unii - tylko w wyznaczonych przejściach granicznych w godzinach ich otwarcia i po dokonaniu odprawy granicznej. Warunkiem będzie posiadanie ważnej wizy oraz środków utrzymania na pobyt i powrót do państwa pochodzenia (tranzyt do państwa trzeciego). Za niedozwolone przekraczanie granic Polska będzie zobowiązana wprowadzić skuteczne i odstraszające sankcje.

- W tej sytuacji konieczne będzie wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na kontynuację liberalnej polityki wizowej wobec wschodnich sąsiadów. Należy wypracować kompleksową politykę migracyjną, w ramach której Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie mogliby bez większych przeszkód podejmować studia, pracę oraz działalność gospodarczą w Polsce - podkreśla Paweł Kaźmierkiewicz.

Na posiedzenieu Sejmu podsekretarz stanu w MSWiA, Grzegorz Bliźniuk zaznaczył także, iż będzie możliwe wydawanie wiz długoterminowych, w przypadku których opłaty będą mniejsze. Według Bliźniuka, możliwa będzie także w niektórych przypadkach rezygnacja z pobierania opłat.

Także wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal podkreślił, że są przewidziane sytuacje, aby "wiza kosztowała 35 euro, lub są możliwe wyłączenia, gdy wiza będzie bezpłatna np. dla ludzi kultury lub sportowców".
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...