REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko nauczyciele rządzą

Jolanta Góra

REKLAMA

O jakości szkoły, sposobie organizowania czasu, dodatkowych zajęciach nie mogą decydować tylko nauczyciele z dyrektorem na czele. Dobra szkoła wciąga do pracy także rodziców.

Zgodnie z artykułem 53 ustawy o systemie oświaty, rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą utworzyć radę rodziców, reprezentującą ich w kontaktach m.in. z organem prowadzącym szkołę, sprawującym nadzór, radą pedagogiczną. Rada rodziców ma prawo występować do nich z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły.

Kadencja na rok

Kadencja rady rodziców trwa jeden rok szkolny. W szkołach wybory do rad oddziałowych przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Wybory należy przeprowadzić w głosowaniu tajnym. W wyborach do rad oddziałowych (klasowych) jednego ucznia może reprezentować tylko jeden rodzic. Szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych oraz przedstawiciela rodziców z danego oddziału do rady rodziców musi zostać określony w regulaminie działalności rady rodziców.

Rada działa w oparciu o regulamin, który nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. Jednak, aby rada spełniła swoje cele, powinna być:

- autonomiczna,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- niezależna od dyrektora szkoły,

- operatywna,

- samodzielna finansowo.

Współpraca z dyrektorem

Dyrektor jednak może być zapraszany na jej posiedzenia, zwłaszcza te dotyczące propozycji preliminarza wydatków, omawiające propozycje zmian. Można też zobowiązać dyrektora do informowania rady rodziców o autorskich i innowacyjnych programach wprowadzanych w szkole, wysokości budżetu, środkach zgromadzonych na koncie specjalnym szkoły, planowanych remontach, a także wysokości dodatków motywacyjnych dla nauczycieli. Dodatek ten bowiem jest przyznawany za szczególne osiągnięcia. Otrzymają go nie tylko pedagodzy mogący pochwalić się dużą liczbą olimpijczyków, ale również ci, którzy dużo czasu poświęcają uczniom słabszym czy organizują dodatkowe zajęcia. Rodzice, patrząc na osiągnięcia uczniów, mogą wnioskować o obniżenie tych dodatków lub ich podwyższenie. Przedstawiciele rady powinni mieć możliwość uczestniczenia w klasyfikacyjnych radach pedagogicznych.

Finanse rodziców

W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Oznacza to, że rady mają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, np. wydawniczej czy szkoleniowej. W praktyce jednak podstawowym przychodem są darowizny rodziców. Należy pamiętać, że rodzice dokonują wpłat dobrowolnie. Nikt nie może zmuszać do tego, np. poprzez wstrzymanie wydania świadectwa dziecku. Zasady wydatkowania funduszy określa regulamin. Aby nie doszło do konfliktu na tle finansowym, warto zapisać w nim m.in.:

- kto ustala wysokość propozycji składki,

- kto zbiera pieniądze, np. zatrudniony kasjer, skarbnicy klasowi, skarbnik rady,

- gdzie są przechowywane pieniądze, na koncie w banku, w kasie pancernej szkoły,

- kto zarządza finansami,

- kto uchwala preliminarz,

- na co i jak będą wydawane pieniądze, np. w działalności finansowej rady obowiązują zasady celowego i oszczędnego gospodarowania środkami społecznymi,

- jak będzie prowadzona księgowość, np. poprzez zatrudnioną księgową, biuro rachunkowe, zlecenie usługi,

- zasady powoływania komisji rewizyjnej,

- jak często i w jakim zakresie będą dokonywane kontrole.

PIERWSZE KROKI

Organizując radę rodziców, warto przestrzegać pewnych procedur. Aby rada działała profesjonalnie, należy:

- na początku roku szkolnego wybrać w trybie głosowania prezydium rady rodziców na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym,

- ukonstytuować prezydium poprzez wybór przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza i skarbnika oraz komisji rewizyjnej,

- opracować kierunki działania i plan finansowy (planowane przychody i wydatki),

- ustalić kalendarz spotkań prezydium rady z radą rodziców,

- otworzyć rachunek bankowy,

- wystąpić do urzędu skarbowego o nadanie numeru NIP,

- wystąpić do urzędu skarbowego o zwolnienie rady z comiesięcznego składania deklaracji podatkowej brak odpowiedzi z urzędu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody,

- założyć skrzynkę mailową i o ile jest to możliwe, stronę internetową, przygotować pieczątkę i papier firmowy zawierający nazwę szkoły, adres, telefon, nr konta, NIP, adres elektroniczny.

REKLAMA

Każde posiedzenie rady i jej prezydium powinno być protokołowane. Wszystkie rachunki należy dokładnie opisywać, podając na ich odwrocie cel zakupu i przedstawiać do akceptacji komisji rewizyjnej. Ważne decyzje powinny być podejmowane przez ogół rodziców.

Należy pamiętać, że środki zgromadzone przez radę rodziców mogą służyć wyłącznie do wspierania działalności statutowej szkoły. Nie mogą więc być przeznaczane np. na dopłaty do pensji nauczycieli, bez świadczenia z ich strony dodatkowych czynności na rzecz szkoły. Pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli rozdysponowane są w planie finansowym szkoły i przydzielane przez organ prowadzący szkołę. Rada rodziców może zawrzeć z nauczycielami uczącymi w szkole umowy na poprowadzenie np. dodatkowych zajęć czy kółek zainteresowań i z tego tytułu wypłacać im wynagrodzenia. Rodzice nie mogą też finansować remontów szkół, malowania sal lekcyjnych, poczęstunków dla nauczycieli, wyposażenia gabinetu dyrektora.

Jeżeli rada gromadzi pieniądze na koncie, warto zorganizować tzw. podręczną kasę, czyli niewielkie kwoty schować w szkolnym sejfie. Czasami bowiem pojawiają się niespodziewane wydatki, a rodzic, który ma upoważnienie do wypłacania pieniędzy z konta, przebywa na urlopie. Fundusze mogą być wykorzystane m.in. na:

- zatrudnianie nauczycieli do prowadzenia dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań,

- zakup i konserwację pomocy dydaktycznych,

- dopłaty do wycieczek szkolnych,

- wspieranie działalności samorządu uczniowskiego,

- stypendia dla uczniów.

Dostęp do działań finansowanych przez radę, np. wyjazdów do kina, na basen, muszą mieć wszystkie dzieci, także te, których rodzice nie wpłacają składek. Rada, fundując nagrody dla najlepszych uczniów, nie może zastrzec, że otrzymają je tylko ci, których rodzice dokonali wpłat.

CO MOŻE RADA SZKOŁY

- uchwalić statut szkoły, jeśli nie ma rady rodziców, uchwala go rada pedagogiczna,

- opiniować program wychowawczy szkoły,

- wspierać działalność statutową szkoły.

Uprawnienia rodziców

Rada rodziców opiniuje:

- przedstawiony przez radę pedagogiczną odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników. W uzasadnionych przypadkach może wystąpić do rady pedagogicznej o dokonanie zmian odpowiednio w zestawie programów wychowania przedszkolnego, szkolnym zestawie programów nauczania lub szkolnym zestawie podręczników, z tym że zmiana w tych zestawach nie może nastąpić w trakcie roku szkolnego,

- program i harmonogram poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły,

REKLAMA

- pracę nauczyciela przed sporządzeniem przez dyrektora szkoły oceny dorobku zawodowego. Swoją opinię powinna przedstawić w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Jednak nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania,

- projekt planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły. Środki na utrzymanie szkół, w tym na wynagrodzenie nauczycieli i podstawową działalność, ujęte są w planie finansowym szkoły. Plan opracowuje dyrektor szkoły. Rodzice mogą wnosić swoje uwagi i zgłaszać propozycje konkretnych rozwiązań oraz prosić o wyjaśnienia dotyczące finansowania poszczególnych wydatków szkół i placówek oświatowych. To, czy ich uwagi zostaną wykorzystane, zależy od dyrektora,

- podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie lub inną organizację, a w szczególności organizacje harcerskie. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację wymaga bowiem nie tylko uzyskania zgody dyrektora szkoły, ale także pozytywnej opinii rady szkoły i rady rodziców.

Ponadto rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną uchwala:

- program wychowawczy szkoły obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowane przez nauczycieli,

- program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.

Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie wymienionych programów, ustala je dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą. Program ustalony przez dyrektora obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.

Rady rodziców w szkołach podstawowych i gimnazjach w porozumieniu z dyrektorem szkoły określają wzór obowiązującego na terenie szkoły jednolitego stroju. Natomiast w przypadku szkół ponadgimnazjalnych opiniują wprowadzenie przez dyrektora szkoły obowiązku noszenia tzw. mundurków. Ponadto rada rodziców w porozumieniu z dyrektorem szkoły określa sytuacje, w których przebywanie ucznia na terenie szkoły nie wymaga noszenia przez niego jednolitego stroju ze względu na szczególną organizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w określonym dniu lub dniach.

Co najważniejsze, rada rodziców ma prawo wnioskowania do dyrektora szkoły o ocenę pracy każdego nauczyciela szkoły, a do kuratora oświaty - dyrektora. Uprawnienie to, niestety, jest wykorzystywane niezwykle rzadko. Tymczasem jest to jedna ze skuteczniejszych metod pozbycia się złych nauczycieli. Dyrektor szkoły może bowiem zwolnić nawet nauczyciela mianowanego, który uzyskał drugą ocenę negatywną.

Partnerstwo rodziców, nauczycieli i uczniów

O wiele większą władzę i kompetencje od rady rodziców ma rada szkoły (RSz). Mimo to o jej możliwościach rodzice i uczniowie wiedzą najmniej. Tymczasem rada szkoły m.in.:

- uchwala statut szkoły określający szczegółowe kompetencje organów szkoły, prawa i obowiązki ucznia, system kar i nagród,

- może występować do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły lub placówki, jej dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w szkole lub placówce; wnioski te mają dla organu charakter wiążący. Oznacza to, że kuratorium musi zająć się daną sprawą, zająć stanowisko i udzielić odpowiedzi,

- przedstawia wnioski w sprawie rocznego planu finansowego środków specjalnych szkoły lub placówki i opiniuje projekt planu finansowego szkoły lub placówki,

- opiniuje plan pracy szkoły lub placówki, projekty innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz inne sprawy istotne dla szkoły lub placówki,

- z własnej inicjatywy ocenia sytuację oraz stan szkoły lub placówki i występuje z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów nadobowiązkowych.

O RADACH W INTERNECIE

Wiele podstawowych i praktycznych informacji na temat funkcjonowania rad rodziców można znaleźć na stronie Społecznego Towarzystwa Oświatowego- www.sto.org.pl. Wszystko na temat praw rodziców w szkole zawiera strona www.vulcan.edu.pl/rodzice/index.html

Powstanie rady szkoły lub placówki organizuje dyrektor szkoły lub placówki z własnej inicjatywy albo na wniosek rady rodziców, a w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych także na wniosek samorządu uczniowskiego. Taka rada składa się z co najmniej sześciu osób, w równej liczbie nauczycieli, rodziców oraz uczniów, wybranych odpowiednio przez ogół nauczycieli, rodziców i uczniów. W szkołach podstawowych jednak jej członkami nie mogą być uczniowie, a w gimnazjach ich udział nie jest obowiązkowy. Tryb wyboru członków rady szkoły powinien być określony w statucie szkoły. Można w nim również rozszerzyć skład rady o inne osoby.

Szczególnie jednak warto sprecyzować, co oznacza ogół uczniów, nauczycieli i rodziców. Kadencja rady trwa trzy lata, jednak statut może zezwalać na coroczną zmianę jednej trzeciej jej składu. Rada szkoły podobnie jak rada rodziców może tworzyć własny fundusz finansowy zasilany przez dobrowolne składki rodziców, darowizny, środki od sponsorów, urzędów, organizacji pozarządowych.

Ważne!

W większości szkół istnieje już regulamin rady. Z pewnością nowe rady będą przyjmować je w spadku. Warto jednak sprawdzić, czy pozwala on rzeczywiście na sprawne funkcjonowanie. Przede wszystkim nauczyciele i dyrektor szkoły nie powinni mieć wpływu na sposób wybierania jej członków

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA