REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W nowym roku szkolnym w mundurku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra

REKLAMA

Nadchodzący rok szkolny będzie inny niż poprzedni. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą chodzić w mundurkach, we wszystkich szkołach zostaną określone zasady korzystania z telefonów komórkowych, a także obowiązkowo powstaną rady rodziców.


Od 1 września, zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów muszą mieć jednolite stroje. Większość szkół już dokonała wyboru. Niektóre jednak jeszcze we wrześniu będą dyskutować o mundurkach.

 

Kto wybiera strój i jaki

REKLAMA

Wzór stroju określa dyrektor szkoły w porozumieniu z radą rodziców. Jeśli dyrektor nie wywiąże się z zadania, może zostać ukarany przez kuratora oświaty. W interesie dyrektora szkoły jest więc wypracowanie wraz z rodzicami wzoru jednolitego stroju. Rady rodziców z kolei nie powinny podejmować uchwały o niewprowadzaniu jednolitych strojów. Co prawda, nikt nie podważy takiej decyzji, ponieważ nikt nie sprawuje nadzoru nad uchwałami rady rodziców, jednak z mocy prawa będzie ona nieważna.

Na wielu forach internetowych rodzice skarżą się jednak, że dyrektor zmusza ich do zaakceptowania wybranego przez niego mundurka. Takie działanie jest bezprawne i rada rodziców może je podważyć, np. w piśmie do kuratora oświaty lub organu prowadzącego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa także nie definiuje, czym jest jednolity strój. Zdaniem Piotra Bronnego, radcy prawnego, strojem jest to, co ubieramy na siebie. Dlatego nie mogą nim być sznurówki. Natomiast są nim już skarpetki, bluza, spodnie. W ustawie nie mówi się też, że jednolita musi być zarówno góra stroju, np. bluzka, kamizelka, jak i dół, czyli spodnie lub spódnica. Dyrektor na pewno nie może stwierdzić, że należy wybrać dół i górę stroju, bo tak nakazuje ustawa. Natomiast jeśli rodzice nie chcą mundurków, to mogą zdecydować, że jednolitym strojem są na przykład skarpetki. Jest to rozwiązanie kompromisowe, nie łamiące przepisów prawa, ale także niewprowadzające typowych mundurków.

Kary za nienoszenie

W ustawie o systemie oświaty nie zapisano, że za brak jednolitego stroju przysługuje kara. Jednak dyrektorzy szkół, odpowiadając za realizację ustawowego zobowiązania, zapewne wprowadzą odpowiednie sankcje, np. w postaci obniżenia stopnia z zachowania. Szkoła jednak na pewno nie może wprowadzić tzw. mundurka wstydu dla tych, którzy uchylają się od obowiązku przychodzenia na lekcje w obowiązkowym ubraniu. Konstytucja Rzeczypospolitej w artykule 40 wskazuje, że nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Oznacza to, że ucznia nie wolno obrażać, poniżać oraz bić. Nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej ani publicznego karania.

Rady rodziców

Od tego roku szkolnego w każdej szkole będzie musiała zostać powołana rada rodziców. W szkołach, w których organy te już funkcjonowały, zostaną przeprowadzone ponowne wybory. Do określenia zasady wybierania nowych rad rodziców ustawa zobowiązała dotychczasowe organy będące reprezentacją rodziców uczniów szkoły, a w przypadku ich braku - rady pedagogiczne. Powinny to zrobić już do 23 czerwca tego roku.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą w skład rad rodziców wchodzą:

l w szkołach - po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału

l w placówkach - co najmniej siedmiu przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców wychowanków danej placówki

l w szkołach artystycznych - co najmniej siedmiu przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danej szkoły.

Więcej o radach rodziców w dalszej części poradnika.

Szczegóły w statucie

REKLAMA

Prawa i obowiązki ucznia, zasady współpracy z rodzicami i organizowania zajęć, system ocenienia, rodzaje kar i nagród - te kwestie reguluje statut szkoły. Jest to zatem najważniejszy akt prawny mający wpływ na losy ucznia. Każda placówka tworzy go w oparciu o tzw. ramowy statut wydany przez ministra edukacji w drodze rozporządzenia.

Warto wiedzieć, że ani ustawa o systemie oświaty, ani wspomniane rozporządzenie nie zakazuje na przykład korzystania z telefonów komórkowych w szkole. Zakaz taki można wprowadzić tylko w statucie. Jednak z komórek nie można korzystać podczas egzaminów zewnętrznych. Uczeń, któremu podczas egzaminu zadzwoni komórka, może zostać wyproszony z sali, a jego egzamin zostanie unieważniony.

O CZYM W STATUCIE

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 9 lutego 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 35, poz. 222) zobowiązuje do określenia w statucie zasad dotyczących m.in.:

l udziału w zajęciach edukacyjnych, przygotowania się do nich oraz właściwego zachowania w ich trakcie,

l usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych,

l dbania o schludny wygląd oraz noszenia odpowiedniego stroju,

l warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.

Ważne!

Korzystania z telefonu komórkowego w szkole można zabronić tylko na podstawie statutu - żadne przepisy takiego zakazu nie zawierają

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA