REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże samochodem po Europie w zgodzie z przepisami

Marek Kobylański

REKLAMA

Każde państwo w Europie stawia kierowcom odmienne wymagania. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o zasadach podróżowania samochodem osobowym w wybranych krajach europejskich.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wyjeżdżając samochodem za granicę, pamiętajmy o ważnych badaniach technicznych, przeprowadzonych w stacji diagnostycznej. Takich badań nie może zastąpić sprawdzenie poszczególnych części samochodu mających wpływ na stan techniczny samochodu, jakie są przeprowadzane przy okazji różnych akcji promocyjnych przez stacje serwisowe niektórych dealerów samochodowych. Ważne badania techniczne potwierdzające właściwy stan techniczny pojazdu muszą znaleźć odzwierciedlenie w stemplu znajdującym się w dowodzie rejestracyjnym. Mimo że na terenie większości państw europejskich nie trzeba już posiadać ubezpieczenia Zielonej Karty, to jednak należy pamiętać o dokumencie potwierdzającym zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

AUSTRIA

Przewóz dzieci. Dzieci do lat 14 i o wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku 14 i więcej lat o wzroście powyżej 150 cm muszą są używać pasów bezpieczeństwa dla dorosłych; natomiast poniżej 150 cm wzrostu mogą używać 3-punktowych pasów bezpieczeństwa bez siedzenia na podwyższeniu, pod warunkiem że pasy nie przebiegają na linii gardła dziecka.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie prędkości - od 11 do 65 euro + ewentualnie zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Nieprawidłowe zatrzymanie i parkowanie - 21 euro, a w sytuacji stwarzającej niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg od 58 do 72 euro. W stosunku do cudzoziemców policjant ma prawo zażądać kaucji w wysokości równej mandatowi lub do 1308 euro. Odmowa złożenia kaucji może spowodować konfiskatę dóbr osobistych.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny w formie winietek.


CHORWACJA

Przewóz dzieci. Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach samochodu.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie prędkości: w terenie zabudowanym - od 300 do 3000 kun, a poza terenem zabudowanym - od 300 do 2000 kun.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami jest płatny. Opłaty pobierane są w zależności od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Płatne gotówką.

CZECHY

Przewóz dzieci. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm i wadze do 36 kg mogą być przewożone jedynie w fotelikach przystosowanych do wymiarów dziecka.

Przykładowe mandaty. Wysokość mandatów waha się od 2 tys. do 5 tys. koron czeskich za takie wykroczenia drogowe, jak np. przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 30 km/h lub w terenie niezabudowanym o 50 km/h, przejazd na czerwonym świetle, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, jazdę, która jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu.

Opłaty drogowe. Korzystanie z autostrad i dróg ruchu szybkiego jest płatne w formie winietek opłat drogowych.


FRANCJA

Przewożenie dzieci. Dzieci do lat 10 winny być przewożone w specjalnym foteliku lub podwyższeniu przystosowanym do wymiarów dziecka. Foteliki lub siedziska do przewożenia dzieci winny być dostosowane do ich wagi, np. dziecko w wieku do 10 lat i o wadze od 15 kg wzwyż winno korzystać z podwyższonego siedziska zabezpieczonego pasami bezpieczeństwa.

Przykładowe mandaty. Nieopłacone parkowanie - od 11 do 35 euro; niewidoczne znaki rejestracyjne - od 45 do 180 euro; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 22 do 180 euro; przekroczenie prędkości od 20 do 50 km/h - od 135 do 1500 euro.

Opłaty drogowe. Większość autostrad jest płatna.


GRECJA

Przewożenie dzieci. Zakaz przewozu dzieci w wieku powyżej 3 lat o wzroście do 1,50 m na przednim siedzeniu pojazdu. Dzieci o wzroście 1,35 m i więcej mogą być zabezpieczane pasami bezpieczeństwa. Dzieci w wieku poniżej 3 lat winny być przewożone w urządzeniu zabezpieczającym (fotelik, podwyższenie itp.) odpowiednim do ich rozmiarów.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie dozwolonej prędkości - od 32,5 euro do 155,5 euro; przejazd przy czerwonym świetle - 167,0 euro; nieużywanie bądź nieposiadanie pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach - 83,0 euro.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami jest płatny.


HISZPANIA

Przewóz dzieci. Dzieci do lat 12 o wzroście do 1,35 m przewożone na przednim lub tylnym siedzeniu pojazdu winny podróżować w urządzeniu zabezpieczającym (fotelik, podwyższenie itp.) przystosowanym do ich rozmiarów.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowy postój/parkowanie - od 91 do 300 euro z możliwością zatrzymania prawa jazdy; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 91 do 300 euro; przekroczenie prędkości - od 301 do 900 euro.

Opłaty drogowe. Przejazd większością autostrad jest płatny.


HOLANDIA

Przewóz dzieci. Dzieci w wieku od 0 do 3 lat winny być przewożone w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów zabezpieczeniu.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowe parkowanie - 45 euro; przejazd na czerwonym świetle, używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 130 euro; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 75 euro.

Opłaty drogowe. Korzystanie z autostrad bezpłatne.


LITWA

Przewóz dzieci. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach, mocowanych na tylnym siedzeniu pojazdu. Dzieci w wieku do 12 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera również w specjalnych fotelikach lub w urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do rozmiarów dziecka.

Przykładowe mandaty. Nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 25 litów litewskich; brak trójkąta ostrzegawczego - od 20 do 40 litów; nieprawidłowe parkowanie - od 50 do 100 litów; przekroczenie prędkości - od 20 do 500 litów + ew. zatrzymanie prawa jazdy na okres maks. sześciu miesięcy.

Opłaty drogowe. Przejazd drogami i autostradami jest bezpłatny.


NIEMCY

Przewóz dzieci. W pojazdach do 3,5 tony dzieci o wzroście do 1,5 m winny podróżować na specjalnych siedzeniach lub być zabezpieczone odpowiednio do swoich wymiarów. Jeżeli samochód nie ma takiego wyposażenia, to dzieci w wieku 3 i więcej lat powinny podróżować na tylnych siedzeniach zabezpieczone pasami bezpieczeństwa lub innym systemem zabezpieczenia. Dzieci w wieku do 3 lat mogą podróżować samochodem tylko wtedy, gdy system zabezpieczający jest przystosowany do wymiarów dziecka.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowe parkowanie - od 10 do 35 euro; nierespektowanie czerwonego światła - od 50 do 200 euro; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 30 euro; przewożenie dzieci bez specjalnego zabezpieczenia - 40 euro.

Opłaty drogowe. Korzystanie z autostrad i dróg krajowych, dla podróżujących turystycznie samochodami osobowymi, jest bezpłatne.


SŁOWACJA

Przewóz dzieci. Dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby o wzroście poniżej 150 cm nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

Przykładowe mandaty. Nieużywanie pasów bezpieczeństwa w mieście - od 500 do 1500 koron słowackich, a poza terenem zabudowanym - 1500 koron; jazda na niewłączonych światłach mijania od 500 do 2000 koron; nieprawidłowe parkowanie - 500 koron + odholowanie pojazdu.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny w formie winietek.


SZWECJA

Przewóz dzieci. Dzieci do 7 lat winny być przewożone w specjalnym foteliku lub na siedzeniu podwyższonym (z racji wzrostu) pozwalającym na używanie pasów bezpieczeństwa, zarówno na przednim, jak i tylnym.

Przykładowe mandaty. Przejazd na czerwonym świetle - 1200 koron szwedzkich; zawracanie na autostradzie - 1000 koron; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 600 koron; nierespektowanie znaków drogowych - 600 koron.

Opłaty drogowe. Drogi i autostrady są bezpłatne.


WĘGRY

Przewóz dzieci. Dzieci w wieku do lat 12 i wzroście poniżej 1,50 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że jest ono wyposażone w fotelik ochronny lub inne urządzenie zabezpieczające, odpowiednie do wagi i wzrostu dziecka, pod warunkiem iż nie jest wyposażone w poduszki powietrzne (te same wymagania odnoszą się do dzieci przewożonych na tylnych siedzeniach).

Przykładowe mandaty. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, bez urządzenia głośnomówiącego - 30 tys. forintów; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 3-5 tys. forintów; przekroczenie prędkości - 60 tys. forintów + sankcje sądowe.

Opłaty drogowe. Przejazd za autostrady płatny w formie winiet.


WIELKA BRYTANIA

Przewóz dzieci. Dzieci poniżej 3 lat - zarówno na przednim jak i tylnym siedzeniu - winny być przewożone w specjalnie przystosowanym foteliku. Dzieci w wieku 3-12 lat i wzroście poniżej 1,35 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu, o ile jest wyposażone w specjalny fotelik lub pasy bezpieczeństwa przystosowane do rozmiarów dziecka. Dzieci w wieku 12 i więcej lat oraz powyżej 1,35 m wzrostu winny używać pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów.

Przykładowe mandaty. Przekroczenie prędkości na drodze - do 1 tys. funtów + 3 punkty karne; przekroczenie prędkości na autostradzie - do 5 tys. funtów + od 3 do 6 pkt karnych i ew. zatrzymanie prawa jazdy na okres od 42 do 56 dni; nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 90 do 1 tys. funtów.

Opłaty drogowe. Przejazd większością autostrad jest bezpłatny.


WŁOCHY

Przewóz dzieci. Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony), pod warunkiem że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Przykładowe mandaty. Nieprawidłowe parkowanie od 36 do 148 euro; parkowanie stwarzające niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi - od 74 do 296 euro; przekroczenie prędkości - od 36 do 1485 euro.

Opłaty drogowe. Przejazd autostradami jest płatny.

 

WWW.PBUK.PL

To strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Pod tym adresem można:

l pobrać wspólne zgłoszenie szkody i zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd

l sprawdzić, w których krajach wymagana jest Zielona Karta

l złożyć zapytanie o ubezpieczyciela sprawcy szkody i jego reprezentanta do spraw roszczeń w kraju poszkodowanego

l jeśli reprezentant ds. roszczeń nie wypłaci odszkodowania w ciągu 90 dni od zgłoszenia roszczenia, zrobi to za niego Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Opracowano na podstawie danych i informacji Polskiego Związku Motorowego

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

marek kobylański

marek.kobylanski@infor.pl


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA