REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od wyroku do ETS

REKLAMA

Prawo odwołania od orzeczeń Sądu Pierwszej Instancji przyznaje Traktat Wspólnoty Europejskiej w art. 225 ust. 1, ograniczając jednak to uprawnienie do kwestii prawnych, tj. braku właściwości SPI, złamania reguł proceduralnych negatywnie wpływających na interesy autora odwołania oraz naruszenia prawa wspólnotowego.


Szczegółowe regulacje odnoszące się do kwestii wnoszenia i rozpoznawania odwołań znajdują się w Statucie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (art. 56-62) oraz Regulaminie ETS (tytuł IV - art. 110-123).

 

Termin dwóch miesięcy

Zgodnie z art. 56 Statutu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odwołanie może być wniesione do Trybunału Sprawiedliwości w terminie dwóch miesięcy od zawiadomienia odwołującego się o orzeczeniu, od którego wnoszone jest odwołanie. Odwołanie może zostać wniesione przez każdą stronę, której wnioski nie zostały uwzględnione w całości lub części, przy czym odwołanie może dotyczyć:

l ostatecznych orzeczeń SPI rozstrzygających sprawę merytorycznie;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l orzeczeń rozstrzygających sprawę merytorycznie w części;

l orzeczeń rozstrzygających zagadnienie proceduralne dotyczące braku właściwości lub niedopuszczalności wniesienia skargi przed SPI.

REKLAMA

Postępowanie odwoławcze toczy się według ogólnych reguł procesowych ETS, podobnie jak w postępowaniu przez SPI, dzieląc je na część pisemną i ustną. Językiem postępowania odwoławczego jest język postępowania przed SPI, chyba że Trybunał na wniosek strony wniesiony w trybie art. 29 par. 2 lit. b) i c) oraz art. 29 par. 3 akapit 4 zezwoli na użycie innego języka (art. 110 ETS).

Odwołanie może być wniesione przez złożenie pisma w Kancelarii SPI lub bezpośrednio w Kancelarii ETS. Odwołanie powinno zawierać elementy określone w art. 112 ust. 1 Regulaminu ETS i Instrukcjami ETS:

WAŻNE!

Odwołaniu spełniającemu wymogi formalne nadaje się dalszy bieg poprzez doręczenie odpisów odwołania wszystkim stronom postępowania

Treść odwołania

Na początku każdego odwołania muszą znajdować się:

l nazwisko lub nazwa i adres zamieszkania lub siedziba wnoszącego odwołanie;

l nazwisko i status pełnomocnika albo adwokata lub radcy prawnego wnoszącego odwołanie;

l wskazanie orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji, od którego wnosi się odwołanie (rodzaj orzeczenia, skład orzekający, data i numer sprawy) oraz stron postępowania przed Sądem Pierwszej Instancji;

l wskazanie daty doręczenia wnoszącemu odwołanie orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji;

l oświadczenia, dotyczące wskazania adresu do doręczeń w Luksemburgu i/lub wyrażenie zgody na doręczenia za pomocą faksu lub innych technicznych środków komunikacji;

l twierdzenia o charakterze prawnym i wspierające je argumenty prawne;

l dokładne wskazanie rozstrzygnięcia wnioskowanego przez odwołującego się.

REKLAMA

W odwołaniu wystarczy wskazać kwestionowane orzeczenie SPI i dołączony odpis przedmiotowego orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji. Zgodnie z Instrukcjami ETS wymagane też jest, aby autor odwołania sporządził krótkie podsumowanie (maksymalnie dwie strony) podstaw odwołania i wspierających je głównych argumentów prawnych. Autor odwołania związany jest zakresem postępowania przed SPI. Nie może rozszerzać ani zmieniać przedmiotu postępowania. Uprawniony jest jedynie do wnioskowania o uchylanie w całości lub w części orzeczenia SPI lub o wydanie rozstrzygnięcia zgodnie z wnioskiem składanym uprzednio przed Sąd Pierwszej Instancji (art. 113 Regulaminu ETS).

W postępowaniu odwoławczym, podobnie jak przy wnoszeniu skargi, gdy odwołanie zawiera braki lub nie dołączono do dokumentacji odpisu orzeczenia SPI, szef Kancelarii wyznacza rozsądny termin na usunięcie wady. Jeśli wady w wyznaczonym terminie nie zostaną usunięte, Trybunał, po wcześniejszym wysłuchaniu rzecznika generalnego, podejmuje decyzję o ewentualnym odrzuceniu odwołania.

Stanowisko Trybunału

Gdy Trybunał uzna, że odwołanie jest w oczywisty sposób w całości lub części niedopuszczalne lub bezzasadne, może na podstawie art. 119 Regulaminu ETS, na każdym etapie postępowania, działając na podstawie sugestii przedstawionej przez sędziego sprawozdawcę i po wysłuchaniu rzecznika generalnego, zarządzić odrzucenie odwołania. Do konkluzji takiej może też dojść w wyroku kończącym postępowanie. Jeżeli Trybunał uzna odwołanie za uzasadnione, uchyla orzeczenie SPI i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Pierwszej Instancji lub też sam wydaje ostateczne merytoryczne rozstrzygnięcie, jeśli stan sprawy na to zezwala.

Zgodnie z art. 66 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS można żądać sprostowania oczywistych pomyłek, jakie pojawiły się w wyroku, oraz na podstawie art. 102 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS wnosić do ETS o wykładnię wyroku. Wobec orzeczenia wydanego w drodze odwołania może zostać wniesione powództwo przeciwegzekucyjne (art. 97 Regulaminu ETS) oraz skarga o wznowienie postępowania (art. 98 w zw. z art. 118 Regulaminu ETS).


Postępowanie przed sądem pierwszej instancji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA