Brak nowego dowodu grozi grzywną

Piotr Trocha
rozwiń więcej
inforCMS
Ponad 8 mln Polaków nie wymieniło jeszcze starych dowodów osobistych. Za pięć miesięcy stracą one ważność, a za brak nowych grozi kara. Złożenie wniosku o nowy dokument przed końcem roku pozwoli uniknąć grzywny.

Ponad 8 milionów obywateli nie wymieniło jeszcze starych dowodów osobistych. Termin wymiany mija 31 grudnia, a od 1 stycznia 2008 r. stare książeczki będą nieważne. Ich posiadacze nie będą mogli załatwić formalności w urzędach, wypłacić pieniędzy z konta, sprzedać lub kupić mieszkania czy odebrać listu poleconego na poczcie. Polacy do szturmu urzędów przystąpią pewnie po wakacjach, ale urzędy nie będą w stanie przerobić takiej liczby wniosków.

- Jeśli większość wniosków Polacy złożą w listopadzie albo w grudniu, zakorkują urzędy, w związku z tym przez długie miesiące będą czekać na wymianę dowodu - przestrzega Janusz Kaczmarek, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zgubne konsekwencje

Przyczyną opieszałości Polaków może być nie tyle cena wymiany (30 złotych plus koszt zdjęć), ale raczej nieświadomość konsekwencji prawnych braku ważnego dowodu.

- Załatwienie najprostszej sprawy w urzędzie będzie niemożliwe bądź bardzo utrudnione. Na liście najprostszych czynności, których nie da się wykonać bez dowodu osobistego, znajduje się ponad 40 pozycji, a takich spraw może być nawet dwieście - ocenia Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

- Jeśli termin nie zostanie odroczony, policja po 1 stycznia będzie postępować zgodnie z literą prawa, które za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu przewiduje karę ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywnę - mówi komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

- Ministerstwo nie przewiduje możliwości wydłużenia terminu - podkreśla Michał Rachoń, rzecznik MSWiA.

Rosną kolejki w ministerstwie

Wymiana starych dowodów osobistych na nowe dowody plastikowe trwa już od 2001 roku. W lipcu nowych dowodów nie posiadało jednak ciągle aż 8 mln Polaków. Tymczasem od 1 stycznia 2008 r. będzie można posługiwać się tylko nowymi, plastikowymi dokumentami tożsamości.

- Te liczby wskazują, że możemy nie zdążyć wymienić wszystkich dowodów. Gdy w grudniu przyjdzie 5-6 milionów osób, technicznie nie damy rady zrealizować tych wniosków - obawia się minister Piętak.

Zainteresowanie obywateli wymianą dowodów osobistych stale rośnie.

- Do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA w kwietniu spłynęło 470 tys. wniosków, a w czerwcu już 700 tys. Są to dane szacunkowe, rzeczywista liczba jest wyraźnie wyższa - mówi Michał Rachoń.

- 30 dni to jest czas zapisany w ustawie na wydanie dowodu. Technicznie taki dokument jest wyrabiany po dwóch, trzech tygodniach, jednak w tej chwili kolejki będą coraz większe - twierdzi minister Piętak.

Ministerstwo wkrótce wyemituje spoty radiowe i telewizyjne do Polaków, by nie zwlekali z wymianą dowodów. Już teraz apeluje o to na plakatach w sklepach sieci handlowych, współpracuje z Kościołem, pocztą, bankami, organizuje dni otwarte w urzędach.

Gminy czekają na wnioski

Zdaniem ministerstwa trudno jest oszacować możliwości przerobowe gmin w tym zakresie. Niektóre urzędy jednak już dziś oddelegowują pracowników do pomocy w wydziale wydającym dowody osobiste. W wielu województwach wydłużone są godziny pracy urzędów.

- Od sierpnia pracujemy także w soboty. Jeździmy do starszych ludzi i pomagamy w wymianie dowodów. Znacznego wzrostu liczby wniosków spodziewamy się zwłaszcza po wakacjach, ale przecież urzędnicy też muszą kiedyś pójść na urlop - mówi Ryszarda Żelazko, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Otwock.

Gmina przygotowała się jednak do tego wcześniej.

- W 2004 roku rozesłaliśmy do wszystkich mieszkańców imienne zaproszenia do wymiany dowodu. Znaczna część skorzystała. W listopadzie i grudniu spóźnialscy będą pewnie już od siódmej stać w kolejce - dodaje naczelnik Żelazko.

- Na koniec czerwca ponad 290 tys. warszawiaków nie wymieniło starych dowodów. Miesięcznie wydajemy ich ok. 17 tys. i pracujemy do ostatniego klienta z numerem na dany dzień. Po wakacjach trzeba będzie ich wydać jednak ponad 200 tys. - informuje Claudia Frendler-Bielicka, radca prawny z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

- Problem będzie zwłaszcza z tymi, których trzeba odwiedzić w domu. Mamy dużo takich wniosków zgłaszanych telefonicznie - mówi mecenas Frendler-Bielicka.

Kłopoty w banku i na poczcie

Jak informuje ministerstwo, zielone książeczki nie będą respektowane przez żaden podmiot, jeśli w kontaktach z nim wymagany jest dowód tożsamości. Potwierdzają to także urzędnicy i bankowcy.

- Zgodnie z prawem nie będziemy honorować starych dowodów. Klient będzie mógł jednak wykazać swoją tożsamość innym dokumentem ze zdjęciem. Nie każdy jednak posiada paszport czy prawo jazdy - mówi Michał Dziewulski z Poczty Polskiej.

- My rozpoczynamy właśnie akcję skierowaną do klientów, przypominając, że powinni wymienić dowody osobiste, bo tak stanowią przepisy. Klienci mogą jednak u nas legitymować się także paszportami - informuje Piotr Gajdziński, rzecznik Banku Zachodniego WBK.

Policja może ukarać

Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych obywatel polski zamieszkały w Polsce jest obowiązany posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia. Za uchylanie się od posiadania lub wymiany dowodu podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywnie (art. 55).

- Na podstawie tego przepisu będziemy kierować wnioski o ukaranie za brak dowodu osobistego. Oczywiście nie ma obowiązku jego posiadania w trakcie kontroli, ale jesteśmy w stanie zweryfikować w bazie danych, czy nowy dowód został wystawiony - informuje komisarz Szyndler.

- To ministerstwo musiałoby zadecydować, czy mamy stosować taryfę ulgową w stosunku do tych, którzy wnioski złożyli przed terminem, ale nie otrzymali dowodów przed 1 stycznia 2008 r. - dodaje komisarz Szyndler.

Na szczęście ministerstwo wyjaśnia, że takie osoby nie będą traktowane jako sprawcy wykroczenia.

- Osoby, które złożą wniosek przed 31 grudnia 2007 r., nie będą traktowane jako sprawcy wykroczenia braku ważnego dowodu - podsumowuje rzecznik MSWiA.

Wydanie dowodu osobistego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...