REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak nowego dowodu grozi grzywną

Piotr Trocha
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 8 mln Polaków nie wymieniło jeszcze starych dowodów osobistych. Za pięć miesięcy stracą one ważność, a za brak nowych grozi kara. Złożenie wniosku o nowy dokument przed końcem roku pozwoli uniknąć grzywny.

Ponad 8 milionów obywateli nie wymieniło jeszcze starych dowodów osobistych. Termin wymiany mija 31 grudnia, a od 1 stycznia 2008 r. stare książeczki będą nieważne. Ich posiadacze nie będą mogli załatwić formalności w urzędach, wypłacić pieniędzy z konta, sprzedać lub kupić mieszkania czy odebrać listu poleconego na poczcie. Polacy do szturmu urzędów przystąpią pewnie po wakacjach, ale urzędy nie będą w stanie przerobić takiej liczby wniosków.

- Jeśli większość wniosków Polacy złożą w listopadzie albo w grudniu, zakorkują urzędy, w związku z tym przez długie miesiące będą czekać na wymianę dowodu - przestrzega Janusz Kaczmarek, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zgubne konsekwencje

Przyczyną opieszałości Polaków może być nie tyle cena wymiany (30 złotych plus koszt zdjęć), ale raczej nieświadomość konsekwencji prawnych braku ważnego dowodu.

REKLAMA

- Załatwienie najprostszej sprawy w urzędzie będzie niemożliwe bądź bardzo utrudnione. Na liście najprostszych czynności, których nie da się wykonać bez dowodu osobistego, znajduje się ponad 40 pozycji, a takich spraw może być nawet dwieście - ocenia Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeśli termin nie zostanie odroczony, policja po 1 stycznia będzie postępować zgodnie z literą prawa, które za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu przewiduje karę ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywnę - mówi komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

- Ministerstwo nie przewiduje możliwości wydłużenia terminu - podkreśla Michał Rachoń, rzecznik MSWiA.

Rosną kolejki w ministerstwie

Wymiana starych dowodów osobistych na nowe dowody plastikowe trwa już od 2001 roku. W lipcu nowych dowodów nie posiadało jednak ciągle aż 8 mln Polaków. Tymczasem od 1 stycznia 2008 r. będzie można posługiwać się tylko nowymi, plastikowymi dokumentami tożsamości.

- Te liczby wskazują, że możemy nie zdążyć wymienić wszystkich dowodów. Gdy w grudniu przyjdzie 5-6 milionów osób, technicznie nie damy rady zrealizować tych wniosków - obawia się minister Piętak.

Zainteresowanie obywateli wymianą dowodów osobistych stale rośnie.

- Do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA w kwietniu spłynęło 470 tys. wniosków, a w czerwcu już 700 tys. Są to dane szacunkowe, rzeczywista liczba jest wyraźnie wyższa - mówi Michał Rachoń.

- 30 dni to jest czas zapisany w ustawie na wydanie dowodu. Technicznie taki dokument jest wyrabiany po dwóch, trzech tygodniach, jednak w tej chwili kolejki będą coraz większe - twierdzi minister Piętak.

Ministerstwo wkrótce wyemituje spoty radiowe i telewizyjne do Polaków, by nie zwlekali z wymianą dowodów. Już teraz apeluje o to na plakatach w sklepach sieci handlowych, współpracuje z Kościołem, pocztą, bankami, organizuje dni otwarte w urzędach.

Gminy czekają na wnioski

REKLAMA

Zdaniem ministerstwa trudno jest oszacować możliwości przerobowe gmin w tym zakresie. Niektóre urzędy jednak już dziś oddelegowują pracowników do pomocy w wydziale wydającym dowody osobiste. W wielu województwach wydłużone są godziny pracy urzędów.

- Od sierpnia pracujemy także w soboty. Jeździmy do starszych ludzi i pomagamy w wymianie dowodów. Znacznego wzrostu liczby wniosków spodziewamy się zwłaszcza po wakacjach, ale przecież urzędnicy też muszą kiedyś pójść na urlop - mówi Ryszarda Żelazko, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Otwock.

Gmina przygotowała się jednak do tego wcześniej.

- W 2004 roku rozesłaliśmy do wszystkich mieszkańców imienne zaproszenia do wymiany dowodu. Znaczna część skorzystała. W listopadzie i grudniu spóźnialscy będą pewnie już od siódmej stać w kolejce - dodaje naczelnik Żelazko.

- Na koniec czerwca ponad 290 tys. warszawiaków nie wymieniło starych dowodów. Miesięcznie wydajemy ich ok. 17 tys. i pracujemy do ostatniego klienta z numerem na dany dzień. Po wakacjach trzeba będzie ich wydać jednak ponad 200 tys. - informuje Claudia Frendler-Bielicka, radca prawny z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

- Problem będzie zwłaszcza z tymi, których trzeba odwiedzić w domu. Mamy dużo takich wniosków zgłaszanych telefonicznie - mówi mecenas Frendler-Bielicka.

Kłopoty w banku i na poczcie

Jak informuje ministerstwo, zielone książeczki nie będą respektowane przez żaden podmiot, jeśli w kontaktach z nim wymagany jest dowód tożsamości. Potwierdzają to także urzędnicy i bankowcy.

- Zgodnie z prawem nie będziemy honorować starych dowodów. Klient będzie mógł jednak wykazać swoją tożsamość innym dokumentem ze zdjęciem. Nie każdy jednak posiada paszport czy prawo jazdy - mówi Michał Dziewulski z Poczty Polskiej.

- My rozpoczynamy właśnie akcję skierowaną do klientów, przypominając, że powinni wymienić dowody osobiste, bo tak stanowią przepisy. Klienci mogą jednak u nas legitymować się także paszportami - informuje Piotr Gajdziński, rzecznik Banku Zachodniego WBK.

Policja może ukarać

Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych obywatel polski zamieszkały w Polsce jest obowiązany posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia. Za uchylanie się od posiadania lub wymiany dowodu podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywnie (art. 55).

- Na podstawie tego przepisu będziemy kierować wnioski o ukaranie za brak dowodu osobistego. Oczywiście nie ma obowiązku jego posiadania w trakcie kontroli, ale jesteśmy w stanie zweryfikować w bazie danych, czy nowy dowód został wystawiony - informuje komisarz Szyndler.

- To ministerstwo musiałoby zadecydować, czy mamy stosować taryfę ulgową w stosunku do tych, którzy wnioski złożyli przed terminem, ale nie otrzymali dowodów przed 1 stycznia 2008 r. - dodaje komisarz Szyndler.

Na szczęście ministerstwo wyjaśnia, że takie osoby nie będą traktowane jako sprawcy wykroczenia.

- Osoby, które złożą wniosek przed 31 grudnia 2007 r., nie będą traktowane jako sprawcy wykroczenia braku ważnego dowodu - podsumowuje rzecznik MSWiA.

Wydanie dowodu osobistego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA