REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne świadczenia tylko z kartą

autor zbiorowy

REKLAMA

Przed wyjazdem do innego państwa Unii Europejskiej należy wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. W razie wypadku lub choroby gwarantuje ona taki sam dostęp do świadczeń zdrowotnych, jaki mają obywatele odwiedzanego kraju.


Prawo do otrzymania europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) mają wszystkie osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, a także członkowie ich rodzin.

Karty nie dostaną osoby, które przestały podlegać polskiemu prawu, np. w związku z podjęciem pracy w innym państwie członkowskim (nie mylić z czasowym oddelegowaniem do pracy) oraz te, których ubezpieczenie w NFZ wygasło, np. ze względu na brak regularnego opłacania składki zdrowotnej.

Niezbędny wniosek

Planując wyjazd, należy wcześniej (około dwóch tygodni przed podróżą) złożyć wniosek o wydanie karty do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału NFZ. Jest ona wydawana w 80 miejscach w kraju, czyli nie tylko w głównych oddziałach funduszu, ale także w ich delegaturach położonych w mniejszych miejscowościach.

NIE TYLKO W EUROPIE

Przepisy dotyczące leczenia w UE obowiązują również na terytoriach:

n francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska;

n portugalskich: na Azorach i Maderze,

n hiszpańskich: na Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Wniosek można otrzymać w oddziale lub delegaturze, a także pobrać ze stron internetowych funduszu (www.nfz.gov.pl). Należy do niego dołączyć także dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być np. aktualnie podstemplowana przez pracodawcę książeczka ubezpieczeniowa, druk ZUS poświadczający o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym, aktualna książeczka studencka. Wypełniony wniosek wraz załącznikami składa się osobiście w odpowiednim oddziale NFZ albo wysyła pocztą lub faksem.

Z reguły karta jest wydawana w dniu złożenia wniosku. W przypadku braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych, fundusz ma siedem dni na jego rozpatrzenie. Jeżeli okaże się, że składka nie jest opłacona, EKUZ nie zostanie wydany. Na wniosek osoby ubiegającej się o kartę może ona być do niego wysłana pocztą pod wskazany adres lub odebrana przez inną, upoważnioną do tego osobę.

Ważność na dwa miesiące

W przypadku wyjazdu turystycznego nie warto występować o kartę za wcześnie. Rzecz w tym, że dla turystów karta jest ważna tylko przez dwa miesiące. Jedynie emeryci i renciści otrzymują ją na pięć lat. W przypadku studentów uczących się na terenie innych państw UE, karta obowiązuje do końca roku akademickiego, a dla uczniów zachowuje swoją ważność do końca roku szkolnego.

Karta uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innych państwach członkowskich w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu, bez konieczności jego przerywania i powrotu do kraju. Oznacza to, że jeżeli wymagamy terapii tlenowej, to musi ona nam zostać zapewniona. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób wymagających stałego dializowania nerek.

Także podróżujące kobiety w ciąży mają zapewniony dostęp do niezbędnych świadczeń związanych z porodem i okresem połogu. Jeżeli termin porodu wypadnie w czasie pobytu na terenie Niemiec czy Francji, należy zgłosić się tam do szpitala. Trzeba jednak wiedzieć, że NFZ sprawdza, czy wyjazd kobiety w ciąży nie był podyktowany tylko i wyłącznie chęcią porodu w innym państwie UE, np. w Niemczech, gdzie są dużo lepsze warunki porodu niż w większości polskich szpitali. W takim przypadku kosztami porodu może być obciążona rodząca.

Ważne!

Europejska karta uprawnia jednak do korzystania z opieki medycznej tylko w tych szpitalach i przychodniach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie w prywatnych placówkach medycznych pacjent płaci z własnej kieszeni

Czasami trzeba zapłacić

W większości państw europejskich także publiczne placówki medyczne pobierają pewne opłaty za usługi od ubezpieczonych. Nawet EKUZ nie zwalnia z ich poniesienia. Z takimi wydatkami muszą się liczyć osoby wyjeżdżające np. do Anglii, Francji, Belgii czy Niemczech. Na terenie Niemiec każdy płaci 10 euro w trakcie pierwszej wizyty u lekarza rodzinnego. Tyle samo kosztuje dzień pobytu w szpitalu (dopiero po 28 dniach jest on bezpłatny). Takie koszty będzie musiał ponieść także polski obywatel i nie są one zwracane po powrocie do kraju.

TERYTORIA POZA SYSTEMEM

Przepisów wspólnotowych nie stosuje się w przypadku:

n Danii - na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych oraz

n Wielkiej Brytanii - na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark oraz na Wyspie Man

Może się zdarzyć i tak, że mimo posiadania karty i korzystania ze świadczenia nieobjętego żadnymi dodatkowymi opłatami pacjent będzie zmuszony do zapłacenia za nie. Wtedy należy zbierać wszystkie faktury i rachunki potwierdzające niesłusznie poniesione wydatki. Po powrocie do kraju można ubiegać się o ich zwrot z NFZ. W tym celu trzeba będzie wypełnić odpowiedni wniosek o zwrot niesłusznie poniesionych kosztów oraz dołączyć wszystkie rachunki. Na zwrot można jednak czekać nawet kilka miesięcy.

Zamiast karty certyfikat

Jeżeli przed wyjazdem nie uda się wyrobić EKUZ lub po prostu o tym ktoś zapomni, nie oznacza to jeszcze, że w przypadku choroby, wypadku lub konieczności pobytu w szpitalu, trzeba będzie za wszystkie wykonane badania zapłacić z własnej kieszeni. Osoba, która jest uprawniona do karty, ale jej nie posiada, powinna skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w kraju z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziałem funduszu. Jego pracownicy wystawią tzw. certyfikat zastępczy. Jest to dokument zastępujący EKUZ. Fundusz może przesłać go pocztą pod wskazany adres lub w nagłych przypadkach faksem np. bezpośrednio do szpitala w Niemczech, Francji czy Irlandii.

Także brak certyfikatu nie oznacza pozbawienia niezbędnej pomocy medycznej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że za wszystkie koszty leczenia należy zapłacić i dopiero po powrocie do kraju można starać się o ich zwrot z NFZ.

Dodatkowe ubezpieczenie

Posiadanie EKUZ nie zapewnia bezpłatnego leczenia w prywatnych przychodniach i szpitalach. Warto więc, jeszcze przed wyjazdem na wypoczynek doubezpieczyć się i wykupić komercyjne ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa pokryje także koszty ewentualnego transportu chorego z powrotem do Polski.

ZA CO TRZEBA PŁACIĆ

Irlandia:

n Leczenie będące skutkiem wypadku drogowego

n Transport sanitarny

Wielka Brytania:

n Za leki osoby dorosłe ponoszą opłatę ryczałtową w wysokości 6,40 funta za każdy przepisany lek

n Leczenie stomatologiczne - zryczałtowana opłata za badanie i 80 proc. kosztów leczenia

n Transport sanitarny

Hiszpania:

n Leczenie stomatologiczne (pełna odpłatność)

n Leki refundowane - opłata 40 proc., pozostałe odpłatne w 100 proc.

Francja:

n Świadczenia ambulatoryjne i leki - 100 proc. odpłatności (ale część poniesionych kosztów jest później zwracana przez lokalną kasę chorych)

n Porada lekarza ogólnego - 20 euro

n Porada lekarza specjalisty - 27 euro

n Pobyt w szpitalu - za jeden dzień 15 euro

Włochy:

n Porada lekarza - 36 euro

n Leczenie stomatologiczne

Niemcy:

n Pierwsza wizyta u lekarza ogólnego - 10 euro na kwartał

n Pierwsza wizyta u lekarza stomatologa - 10 euro na kwartał

n Wizyta u lekarza specjalisty bez skierowania - 10 euro

n Pobyt w szpitalu - za jeden dzień 10 euro

n Leki na receptę - dopłata nie mniej niż 5 euro, nie więcej niż 10 euro

Austria:

n Pobyt w szpitalu - za jeden dzień 10-15 euro

n Leczenie stomatologiczne (częściowa odpłatność)

n Leki na receptę - bezzwrotna opłata w wysokości 4,45 euro

Norwegia:

n Wizyta u lekarza rodzinnego (125 koron)

n Poradę specjalisty (265 koron)

n  Badania laboratoryjne

n Materiały wykorzystane w trakcie udzielania porady

n Opiekę ambulatoryjną w szpitalu

Szwecja

n Za poradę lekarza ogólnego i specjalisty - opłata jest zróżnicowana w zależności od hrabstwa

n Za leczenie stomatologiczne, ale tylko do pewnego limitu

n Za porady ambulatoryjne w szpitalu

n Za każdy dzień pobytu w szpitalu

n Za transport sanitarny - nawet w nagłym przypadku

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA