REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za granicę tylko z EKUZ

Bartłomiej Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, w krajach Wspólnoty i w Szwajcarii.

 

 

Prawo do wystąpienia o wydanie karty ma osoba lub członek rodziny takiej osoby w razie wyjazdu do innego państwa członkowskiego (UE/EOG) i Szwajcarii, m.in. w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych, w związku z krótką podróżą służbową, w celu podjęcia studiów, w przypadku oddelegowania pracownika przez polskiego pracodawcę do pracy za granicą.

Prawo do otrzymania EKUZ mają wyłącznie osoby ubezpieczone w NFZ.

EKUZ nie przysługuje osobom nieubezpieczonym, gdy ubezpieczenie w NFZ wygasło, albo w przypadku podjęcia pracy w innym państwie członkowskim i Szwajcarii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zdawać sobie sprawę, że karta:

l nie upoważnia do wyjazdu do innego kraju w celu odbycia planowanego leczenia,

l nie zwalnia z konieczności pokrycia kosztów leczenia prywatnego w innych państwach członkowskich.

W sytuacji wyjazdu za granicę bez karty ubezpieczony może po powrocie do kraju dochodzić zwrotu kosztów leczenia na podstawie przedstawionych rachunków i dowodów zapłaty.

Aby otrzymać EKUZ...

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek w oddziale NFZ. Do wniosku należy załączyć aktualny dokument potwierdzający objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest:

l dla osoby zatrudnionej na umowie o pracę - legitymacja ubezpieczeniowa ważna do końca miesiąca, w którym ją aktualizowano, i przez następne 30 dni, dolny odcinek druku RMUA, druk ZUS ZUA potwierdzony przez pracodawcę,

l dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą - ostatni odcinek wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne na konto ZUS, druk ZUS ZUA,

l dla emerytów i rencistów - ważna legitymacja emeryta lub rencisty lub odcinek wypłaty świadczenia,

l dla osoby ubezpieczonej w KRUS - legitymacja wydawana przez KRUS wraz z odcinkiem wpłaty składki za ostatni kwartał,

l dla osób bezrobotnych - zaświadczenie wydawane przez urząd pracy i aktualna karta wizyt,

l dla członków rodziny:

- jeśli dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia przez pracownika - legitymacja rodzinna, która musi być aktualizowana (zawierać pieczątkę pracodawcy) co 30 dni,

- jeśli dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą - dowód opłacenia składki zdrowotnej za ostatni miesiąc oraz potwierdzenie zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.

Dokument potwierdzający regularne opłacanie składki zdrowotnej zachowuje ważność przez okres do 2 miesięcy, począwszy od miesiąca, w którym opłacono składkę.

Z reguły karta jest wydawana w dniu złożenia wniosku. Jednak w sytuacji braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych NFZ ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku.

Karta wydawana jest bezpłatnie.

Okres ważności karty, licząc od daty wydania, wynosi:

l 2 miesiące - dla osób udających się w celach turystycznych do krajów Wspólnoty i Szwajcarii,

l 1 semestr - dla studentów podejmujących naukę w państwie członkowskim i w Szwajcarii,

l 1 rok szkolny - dla uczniów udających się do szkoły do kraju UE/EOG lub Szwajcarii,

l 5 lat - dla emerytów i rencistów udających się do innego państwa UE lub Szwajcarii.

Za granicą...

EKUZ należy okazywać bezpośrednio w placówce służby zdrowia lekarzowi lub personelowi szpitala wraz z dowodem tożsamości.

EKUZ nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski oraz opłat za świadczenia zdrowotne, obowiązujących w większości państw.

Stąd też wyjeżdżając za granicę, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Niestety w większości państw placówki działające w ramach powszechnego systemu pobierają ustalone opłaty od ubezpieczonych, które nie podlegają zwrotowi.

I tak w poszczególnych krajach wynoszą one, np.:

l w Niemczech - 10 euro przy pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego w danym kwartale, nie podlega zwrotowi,

l we Włoszech - do 36 euro za poradę lub badanie u lekarza i leczenie stomatologiczne (leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie),

REKLAMA

l w Austrii - 10-15 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu (opłaty obowiązują za maksymalnie 28 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego). Leki znajdujące się w austriackim spisie lekarstw można zakupić w każdej aptece na koszt regionalnej kasy chorych na podstawie recepty wystawionej przez lekarza posiadającego umowę z kasą. Jednak za każdy lek naliczana jest bezzwrotna opłata - 4,45 euro,

l we Francji - trzeba ponieść pełne koszty leczenia, a następnie ubiegać się o ich całkowity lub częściowy zwrot; koszty świadczeń medycznych są zwracane przez kasę w wysokości ok. 70 % ceny ustalonej w cenniku. Według cennika kasy porada lekarza ogólnego to koszt 20 euro, natomiast porada lekarza specjalisty - 27 euro,

l na Węgrzech - porady lekarskie są udzielane z reguły nieodpłatnie,

l w Hiszpanii - obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne. Niektóre leki są refundowane do 40% ich ceny; pozostałe leki dostępne są za pełną odpłatnością; z opłat za leki zwolnieni są emeryci i renciści,

REKLAMA

l w Bułgarii - za każdą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty lub stomatologa należy uiścić podatek konsumpcyjny w wysokości 1% najniższego wynagrodzenia w Bułgarii; za leczenie stomatologiczne obowiązuje częściowa odpłatność,

l w Grecji - bezpłatnie można korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub ośrodka zdrowia, który należy do IKA (Zakładu Ubezpieczenia Społecznego) lub podpisał z nim umowę; jednak w wielu miejscowościach, zwłaszcza na wyspach, nie ma placówek służby zdrowia IKA. Jeżeli w miejscu pobytu nie ma takiej placówki i osoba skorzystała ze świadczeń lekarza, stomatologa lub w szpitalu, który nie ma umowy z IKA, należy opłacić wszystkie koszty takiego leczenia; IKA może zwrócić część kosztów (wg stosowanych przez siebie stawek) po przedstawieniu szczegółowych rachunków.

Bez względu na to, w jakim kraju spędza się wakacje, w przypadku korzystania z pomocy medycznej zawsze należy pamiętać o wzięciu rachunków lub dowodów zapłaty potwierdzających płatność za daną usługę czy lek, aby móc po powrocie do kraju dochodzić zwrotu kosztów leczenia.

Bartłomiej Sikora

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA