REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za granicę tylko z EKUZ

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, w krajach Wspólnoty i w Szwajcarii.

 

 

Prawo do wystąpienia o wydanie karty ma osoba lub członek rodziny takiej osoby w razie wyjazdu do innego państwa członkowskiego (UE/EOG) i Szwajcarii, m.in. w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych, w związku z krótką podróżą służbową, w celu podjęcia studiów, w przypadku oddelegowania pracownika przez polskiego pracodawcę do pracy za granicą.

Prawo do otrzymania EKUZ mają wyłącznie osoby ubezpieczone w NFZ.

EKUZ nie przysługuje osobom nieubezpieczonym, gdy ubezpieczenie w NFZ wygasło, albo w przypadku podjęcia pracy w innym państwie członkowskim i Szwajcarii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zdawać sobie sprawę, że karta:

l nie upoważnia do wyjazdu do innego kraju w celu odbycia planowanego leczenia,

l nie zwalnia z konieczności pokrycia kosztów leczenia prywatnego w innych państwach członkowskich.

W sytuacji wyjazdu za granicę bez karty ubezpieczony może po powrocie do kraju dochodzić zwrotu kosztów leczenia na podstawie przedstawionych rachunków i dowodów zapłaty.

Aby otrzymać EKUZ...

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek w oddziale NFZ. Do wniosku należy załączyć aktualny dokument potwierdzający objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest:

l dla osoby zatrudnionej na umowie o pracę - legitymacja ubezpieczeniowa ważna do końca miesiąca, w którym ją aktualizowano, i przez następne 30 dni, dolny odcinek druku RMUA, druk ZUS ZUA potwierdzony przez pracodawcę,

l dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą - ostatni odcinek wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne na konto ZUS, druk ZUS ZUA,

l dla emerytów i rencistów - ważna legitymacja emeryta lub rencisty lub odcinek wypłaty świadczenia,

l dla osoby ubezpieczonej w KRUS - legitymacja wydawana przez KRUS wraz z odcinkiem wpłaty składki za ostatni kwartał,

l dla osób bezrobotnych - zaświadczenie wydawane przez urząd pracy i aktualna karta wizyt,

l dla członków rodziny:

- jeśli dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia przez pracownika - legitymacja rodzinna, która musi być aktualizowana (zawierać pieczątkę pracodawcy) co 30 dni,

- jeśli dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą - dowód opłacenia składki zdrowotnej za ostatni miesiąc oraz potwierdzenie zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.

Dokument potwierdzający regularne opłacanie składki zdrowotnej zachowuje ważność przez okres do 2 miesięcy, począwszy od miesiąca, w którym opłacono składkę.

Z reguły karta jest wydawana w dniu złożenia wniosku. Jednak w sytuacji braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych NFZ ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku.

Karta wydawana jest bezpłatnie.

Okres ważności karty, licząc od daty wydania, wynosi:

l 2 miesiące - dla osób udających się w celach turystycznych do krajów Wspólnoty i Szwajcarii,

l 1 semestr - dla studentów podejmujących naukę w państwie członkowskim i w Szwajcarii,

l 1 rok szkolny - dla uczniów udających się do szkoły do kraju UE/EOG lub Szwajcarii,

l 5 lat - dla emerytów i rencistów udających się do innego państwa UE lub Szwajcarii.

Za granicą...

EKUZ należy okazywać bezpośrednio w placówce służby zdrowia lekarzowi lub personelowi szpitala wraz z dowodem tożsamości.

EKUZ nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski oraz opłat za świadczenia zdrowotne, obowiązujących w większości państw.

Stąd też wyjeżdżając za granicę, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Niestety w większości państw placówki działające w ramach powszechnego systemu pobierają ustalone opłaty od ubezpieczonych, które nie podlegają zwrotowi.

I tak w poszczególnych krajach wynoszą one, np.:

l w Niemczech - 10 euro przy pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego w danym kwartale, nie podlega zwrotowi,

l we Włoszech - do 36 euro za poradę lub badanie u lekarza i leczenie stomatologiczne (leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie),

REKLAMA

l w Austrii - 10-15 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu (opłaty obowiązują za maksymalnie 28 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego). Leki znajdujące się w austriackim spisie lekarstw można zakupić w każdej aptece na koszt regionalnej kasy chorych na podstawie recepty wystawionej przez lekarza posiadającego umowę z kasą. Jednak za każdy lek naliczana jest bezzwrotna opłata - 4,45 euro,

l we Francji - trzeba ponieść pełne koszty leczenia, a następnie ubiegać się o ich całkowity lub częściowy zwrot; koszty świadczeń medycznych są zwracane przez kasę w wysokości ok. 70 % ceny ustalonej w cenniku. Według cennika kasy porada lekarza ogólnego to koszt 20 euro, natomiast porada lekarza specjalisty - 27 euro,

l na Węgrzech - porady lekarskie są udzielane z reguły nieodpłatnie,

l w Hiszpanii - obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne. Niektóre leki są refundowane do 40% ich ceny; pozostałe leki dostępne są za pełną odpłatnością; z opłat za leki zwolnieni są emeryci i renciści,

REKLAMA

l w Bułgarii - za każdą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty lub stomatologa należy uiścić podatek konsumpcyjny w wysokości 1% najniższego wynagrodzenia w Bułgarii; za leczenie stomatologiczne obowiązuje częściowa odpłatność,

l w Grecji - bezpłatnie można korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub ośrodka zdrowia, który należy do IKA (Zakładu Ubezpieczenia Społecznego) lub podpisał z nim umowę; jednak w wielu miejscowościach, zwłaszcza na wyspach, nie ma placówek służby zdrowia IKA. Jeżeli w miejscu pobytu nie ma takiej placówki i osoba skorzystała ze świadczeń lekarza, stomatologa lub w szpitalu, który nie ma umowy z IKA, należy opłacić wszystkie koszty takiego leczenia; IKA może zwrócić część kosztów (wg stosowanych przez siebie stawek) po przedstawieniu szczegółowych rachunków.

Bez względu na to, w jakim kraju spędza się wakacje, w przypadku korzystania z pomocy medycznej zawsze należy pamiętać o wzięciu rachunków lub dowodów zapłaty potwierdzających płatność za daną usługę czy lek, aby móc po powrocie do kraju dochodzić zwrotu kosztów leczenia.

Bartłomiej Sikora

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA