REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo w czasie wyjazdu integracyjnego

Maciej Chakowski

REKLAMA

Pracodawcy wysyłający swoich pracowników nad jeziora czy w góry powinni pamiętać, że również tam obowiązują przepisy prawa.

Pracodawcy organizują często wyjazdy pracownicze o charakterze integracyjnym. Niekiedy są one wzbogacane o merytoryczny program szkoleniowy. Niestety w wielu przypadkach organizatorzy takich wyjazdów zapominają, że nawet na „zielonej trawce” dalej obowiązują regulacje dotyczące dyskryminacji, molestowania seksualnego i czasu pracy. Na wstępie należy podkreślić, że nawet podjęcie decyzji, którzy pracownicy zostaną wysłani na wyjazd integracyjny czy szkoleniowy, może wywołać określone skutki prawne.
Zagrożenie dyskryminacją
Zgodnie z art. 183a k.p. nie można dyskryminować pracowników w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dyskryminacja może polegać np. na niedopuszczaniu z wyżej wskazanych przyczyn do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Często programy wyjazdów integracyjnych przewidują dodatkowe zajęcia, szkolenia merytoryczne, które mogą zostać uznane za szkolenia w rozumieniu art. 183a k.p.
Przykład
Pracodawca nie dopuszcza do wpisania na listę uczestników szkolenia wyjazdowego kilku pracowników, którzy jego zdaniem nie potrzebują tego typu wyjazdów. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że może dojść do dyskryminacji osób, które nie zostają dopuszczone do procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności jeżeli pracownicy ci tworzą jednorodną grupę. Tłumaczenie pracodawcy, że nie ma sensu inwestować np. w osoby wykonujące pracę na podstawie umowy na zastępstwo jest niezgodne z przepisami antydyskryminacyjnymi.
Przygotowanie wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego może dodatkowo przysparzać pracodawcy wielu kłopotów, jeżeli chodzi o dopuszczanie poszczególnych pracowników do różnych szkoleń i atrakcji. W szczególności należy unikać tworzenia podziału na „lepszych” i „gorszych” pracowników.
Przykład
Pracodawca, planując szkolenia i dodatkowe atrakcje dla pracowników, podzielił ich na dwie grupy w zależności od pozycji, jaką zajmują w hierarchii zakładu pracy. Pracownicy zarządzający otrzymali możliwość uczestniczenia w większej liczbie ciekawszych szkoleń i atrakcji dodatkowych niż pozostali pracownicy. Jednocześnie należy podkreślić, iż de facto 90% kadry zarządzającej tym przedsiębiorstwem to mężczyźni. W takiej sytuacji możemy mówić o dyskryminacji pośredniej drugiej grupy pracowników ze względu na płeć.
Duże znaczenie ma również kwestia odpowiedniego przygotowania programu integracyjnego w taki sposób, aby jakieś jego elementy nie stanowiły naruszenia dóbr osobistych pracowników. Udział w poszczególnych atrakcjach i zabawach przygotowanych przez organizatora wyjazdu powinien być zdecydowanie dobrowolny.
Przykład
Pracodawca zaplanował w ramach procesu team buildingu zabawy polegające na przedzieraniu się do wyznaczonego celu przez błotniste tereny leśne. Niektóre pracownice ze względu na wiek i względów zdrowotnych poprosiły pracodawcę o zwolnienie ich z udziału w takiej grze. Pracodawca zdecydowanie odmówił, argumentując, że integracja jest obowiązkowa. W takim przypadku istnieje zagrożenie naruszenia dóbr osobistych tych pracownic w postaci prawa do prywatności i zdrowia.
Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy istnieje niezależnie od tego, czy on sam zorganizował dany wyjazd integracyjny, czy też skorzystał z usług wyspecjalizowanej firmy. Zawierając umowę z zewnętrznym organizatorem wyjazdów integracyjnych należy pamiętać o umieszczeniu klauzuli o jego odpowiedzialności regresowej względem pracodawcy w przypadku, jeżeli program lub sposób przeprowadzenia wyjazdu naruszyłby przepisy prawa pracy i pracodawca zostałby zmuszony do zapłaty pracownikowi odpowiedniego odszkodowania.
Uwaga na alkohol i molestowanie
Szczególnym zagrożeniem dla pracodawcy wysyłającego pracowników na wyjazd integracyjny jest tolerowanie bezpośrednio lub pośrednio działań, które można uznać za molestowanie seksualne, a więc nieakceptowane zachowania o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, których celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Na zachowania te mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.
Ponadto częstym problemem i dylematem pracodawców jest dopuszczalność spożywania alkoholu w trakcie wyjazdów integracyjnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.) kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Przepis ten nakazuje więc pracodawcy odsunąć daną osobę od pracy, w momencie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że jest ona pod wpływem alkoholu. Niestety przepisy nic nie mówią na temat sytuacji pracowników na wyjeździe integracyjnym poza czasem pracy tych pracowników. W przypadku gdy wyjazd odbywa się w dni wolne dla pracowników, można ewentualnie dopuścić spożycie niewielkiej ilości alkoholu, np. lampkę wina do kolacji. Należy wziąć jednak pod uwagę możliwą odpowiedzialność organizatora wyjazdu w przypadku, gdyby nadmierne spożycie alkoholu doprowadziło do wypadku.
Czas pracy na wyjeździe
W praktyce pojawia się pytanie, czy czas poświecony przez pracowników na udział w szkoleniach czy wyjazdach integracyjnych jest dla nich czasem pracy. Odpowiadając na takie pytanie, należy stwierdzić, że czas udziału w szkoleniu będzie czasem pracy pracownika tylko w sytuacji świadczenia pracy w czasie szkolenie czy wyjazdu integracyjnego.
Przykład
Pracownicy zajmujący się przygotowaniem szkoleń i organizacją wyjazdu integracyjnego w jego trakcie będą wykonywali pracę, a więc czas ten będzie ich czasem pracy. Inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku uczestników wyjazdu, np. uczestników szkolenia. Czas poświęcony przez nich na uczestnictwo w szkoleniach czy wyjeździe integracyjnym nie będzie czasem pracy w rozumieniu przepisu prawa pracy.
Wyjątkowa sytuacja będzie miała miejsce w przypadku obowiązkowych szkoleń bhp. Jeżeli takie szkolenie odbędzie się w dniu wolnym od pracy, np. łącznie z innymi szkoleniami podczas weekendowego wyjazdu firmowego, pracodawca jest zobowiązany w zamian udzielić pracownikom innego dnia wolnego.

Maciej Chakowski
Przemysław Ciszek
autorzy są prawnikami i wspólnikami w C&C Chakowski & Ciszek
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA