REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo w czasie wyjazdu integracyjnego

Maciej Chakowski

REKLAMA

Pracodawcy wysyłający swoich pracowników nad jeziora czy w góry powinni pamiętać, że również tam obowiązują przepisy prawa.

Pracodawcy organizują często wyjazdy pracownicze o charakterze integracyjnym. Niekiedy są one wzbogacane o merytoryczny program szkoleniowy. Niestety w wielu przypadkach organizatorzy takich wyjazdów zapominają, że nawet na „zielonej trawce” dalej obowiązują regulacje dotyczące dyskryminacji, molestowania seksualnego i czasu pracy. Na wstępie należy podkreślić, że nawet podjęcie decyzji, którzy pracownicy zostaną wysłani na wyjazd integracyjny czy szkoleniowy, może wywołać określone skutki prawne.
Zagrożenie dyskryminacją
Zgodnie z art. 183a k.p. nie można dyskryminować pracowników w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dyskryminacja może polegać np. na niedopuszczaniu z wyżej wskazanych przyczyn do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Często programy wyjazdów integracyjnych przewidują dodatkowe zajęcia, szkolenia merytoryczne, które mogą zostać uznane za szkolenia w rozumieniu art. 183a k.p.
Przykład
Pracodawca nie dopuszcza do wpisania na listę uczestników szkolenia wyjazdowego kilku pracowników, którzy jego zdaniem nie potrzebują tego typu wyjazdów. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że może dojść do dyskryminacji osób, które nie zostają dopuszczone do procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności jeżeli pracownicy ci tworzą jednorodną grupę. Tłumaczenie pracodawcy, że nie ma sensu inwestować np. w osoby wykonujące pracę na podstawie umowy na zastępstwo jest niezgodne z przepisami antydyskryminacyjnymi.
Przygotowanie wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego może dodatkowo przysparzać pracodawcy wielu kłopotów, jeżeli chodzi o dopuszczanie poszczególnych pracowników do różnych szkoleń i atrakcji. W szczególności należy unikać tworzenia podziału na „lepszych” i „gorszych” pracowników.
Przykład
Pracodawca, planując szkolenia i dodatkowe atrakcje dla pracowników, podzielił ich na dwie grupy w zależności od pozycji, jaką zajmują w hierarchii zakładu pracy. Pracownicy zarządzający otrzymali możliwość uczestniczenia w większej liczbie ciekawszych szkoleń i atrakcji dodatkowych niż pozostali pracownicy. Jednocześnie należy podkreślić, iż de facto 90% kadry zarządzającej tym przedsiębiorstwem to mężczyźni. W takiej sytuacji możemy mówić o dyskryminacji pośredniej drugiej grupy pracowników ze względu na płeć.
Duże znaczenie ma również kwestia odpowiedniego przygotowania programu integracyjnego w taki sposób, aby jakieś jego elementy nie stanowiły naruszenia dóbr osobistych pracowników. Udział w poszczególnych atrakcjach i zabawach przygotowanych przez organizatora wyjazdu powinien być zdecydowanie dobrowolny.
Przykład
Pracodawca zaplanował w ramach procesu team buildingu zabawy polegające na przedzieraniu się do wyznaczonego celu przez błotniste tereny leśne. Niektóre pracownice ze względu na wiek i względów zdrowotnych poprosiły pracodawcę o zwolnienie ich z udziału w takiej grze. Pracodawca zdecydowanie odmówił, argumentując, że integracja jest obowiązkowa. W takim przypadku istnieje zagrożenie naruszenia dóbr osobistych tych pracownic w postaci prawa do prywatności i zdrowia.
Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy istnieje niezależnie od tego, czy on sam zorganizował dany wyjazd integracyjny, czy też skorzystał z usług wyspecjalizowanej firmy. Zawierając umowę z zewnętrznym organizatorem wyjazdów integracyjnych należy pamiętać o umieszczeniu klauzuli o jego odpowiedzialności regresowej względem pracodawcy w przypadku, jeżeli program lub sposób przeprowadzenia wyjazdu naruszyłby przepisy prawa pracy i pracodawca zostałby zmuszony do zapłaty pracownikowi odpowiedniego odszkodowania.
Uwaga na alkohol i molestowanie
Szczególnym zagrożeniem dla pracodawcy wysyłającego pracowników na wyjazd integracyjny jest tolerowanie bezpośrednio lub pośrednio działań, które można uznać za molestowanie seksualne, a więc nieakceptowane zachowania o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, których celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Na zachowania te mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.
Ponadto częstym problemem i dylematem pracodawców jest dopuszczalność spożywania alkoholu w trakcie wyjazdów integracyjnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.) kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Przepis ten nakazuje więc pracodawcy odsunąć daną osobę od pracy, w momencie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że jest ona pod wpływem alkoholu. Niestety przepisy nic nie mówią na temat sytuacji pracowników na wyjeździe integracyjnym poza czasem pracy tych pracowników. W przypadku gdy wyjazd odbywa się w dni wolne dla pracowników, można ewentualnie dopuścić spożycie niewielkiej ilości alkoholu, np. lampkę wina do kolacji. Należy wziąć jednak pod uwagę możliwą odpowiedzialność organizatora wyjazdu w przypadku, gdyby nadmierne spożycie alkoholu doprowadziło do wypadku.
Czas pracy na wyjeździe
W praktyce pojawia się pytanie, czy czas poświecony przez pracowników na udział w szkoleniach czy wyjazdach integracyjnych jest dla nich czasem pracy. Odpowiadając na takie pytanie, należy stwierdzić, że czas udziału w szkoleniu będzie czasem pracy pracownika tylko w sytuacji świadczenia pracy w czasie szkolenie czy wyjazdu integracyjnego.
Przykład
Pracownicy zajmujący się przygotowaniem szkoleń i organizacją wyjazdu integracyjnego w jego trakcie będą wykonywali pracę, a więc czas ten będzie ich czasem pracy. Inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku uczestników wyjazdu, np. uczestników szkolenia. Czas poświęcony przez nich na uczestnictwo w szkoleniach czy wyjeździe integracyjnym nie będzie czasem pracy w rozumieniu przepisu prawa pracy.
Wyjątkowa sytuacja będzie miała miejsce w przypadku obowiązkowych szkoleń bhp. Jeżeli takie szkolenie odbędzie się w dniu wolnym od pracy, np. łącznie z innymi szkoleniami podczas weekendowego wyjazdu firmowego, pracodawca jest zobowiązany w zamian udzielić pracownikom innego dnia wolnego.

Maciej Chakowski
Przemysław Ciszek
autorzy są prawnikami i wspólnikami w C&C Chakowski & Ciszek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA