REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może skontrolować straż graniczna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że podróżny popełnił przestępstwo, funkcjonariusze straży granicznej mogą dokonać przeszukania zarówno jego, jak i należących do niego bagaży oraz pojazdu.  

Straż graniczna swoje uprawnienia może realizować na obszarze tzw. pogranicza, na które składają się pas drogi granicznej i strefa nadgraniczna. Pasem drogi granicznej jest obszar o szerokości 15 metrów, licząc od linii granicznej w głąb kraju, a strefą nadgraniczną cały obszar wszystkich gmin przyległych do granicy Polski.

Kontrola graniczna

Straż Graniczna jest organem, który ma wyłączne uprawnienia do kontroli dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy naszego państwa (np. paszport, wiza). W przejściach granicznych kontroli dokonują umundurowani funkcjonariusze straży granicznej.

W przypadku wykonywania czynności służbowych przez nieumundurowanych funkcjonariuszy straży granicznej, podróżny ma zawsze prawo zażądać od nich okazania legitymacji służbowej oraz zanotować numery legitymacji, nazwę organu, który ją wydał, oraz nazwiska funkcjonariuszy.

W czasie kontroli osoby przekraczające granicę muszą liczyć się nie tylko z koniecznością okazania wymaganych dokumentów, ale i koniecznością udzielenia stosownych wyjaśnień. Strażnik może żądać informacji na temat celu naszej podróży, czasu, w jakim będziemy przebywali poza granicami kraju, czy zawartości naszego bagażu.

WAŻNE!
Funkcjonariusz straży granicznej nie ma obowiązku wbijania stempla do każdego kontrolowanego paszportu. Nie może jednak odmówić, jeśli zostanie o to poproszony.


Osoby chcące wyjechać z kraju mają obowiązek poddania się kontroli granicznej. Jej głównym celem jest bowiem wykrywanie przypadków nielegalnych przekroczeń, ujawnianie i zatrzymywanie osób poszukiwanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, udaremnianie przemytu i wykonywanie działań emigracyjnych (zapobieganie wjazdowi nieuprawnionych do tego cudzoziemców).

Mandat na granicy

Ustawowym zadaniem straży granicznej jest zapewnianie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Wiąże się to nie tylko z uprawnieniami do kontroli osób, które mogą legitymować na takich samych zasadach jak funkcjonariusze policji, ale również i pojazdów, których stan techniczny lub zachowanie się kierowcy budzą uzasadnione podejrzenie, że zagrażają one bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Mogą także sprawdzić stan zabezpieczenia przewożonych pojazdem substancji niebezpiecznych. W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusz straży granicznej może nawet za pokwitowaniem odebrać kierowcy prawo jazdy lub dowód rejestracyjny.

Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że podróżny popełnił czyn zabroniony prawem, funkcjonariusze straży granicznej mogą dokonać przeszukania osoby podejrzanej, przeszukania jego bagaży oraz pojazdu. Przeszukanie osoby powinno zostać dokonane, w miarę posiadanych możliwości personalnych, przez funkcjonariusza tej samej płci co przeszukiwana osoba.

Funkcjonariusze zajmują się także ściganiem przestępstw z zakresu ruchu drogowego, dlatego nie bądźmy zdziwieni, gdy, przejeżdżając przez obszar strefy granicznej, zostaniemy ukarani przez nich mandatem karnym za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu czy przekroczenie prędkości.

Dodatkowo są uprawnieni do pełnienia wart na pokładzie samolotów oraz stosowania niezbędnych środków, łącznie z użyciem środków przymusu bezpośredniego i broni służbowej, w celu unieszkodliwienia osoby, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, zdrowia lub życia pasażerów i członków załogi.

Do uprawnień funkcjonariuszy straży granicznej należy m.in.:
-
 dokonywanie kontroli granicznej,
- dokonywanie kontroli osobistej,
- przeglądanie zawartości bagaży, sprawdzanie ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach komunikacji lotniczej, drogowej, kolejowej i wodnej,
- dokonywanie kontroli bezpieczeństwa na przejściach granicznych oraz w środkach komunikacji lotniczej, drogowej, kolejowej i wodnej,
- pełnienie wart ochronnych na pokładzie statku powietrznego oraz stosowanie niezbędnych środków, łącznie z użyciem środków przymusu bezpośredniego i broni służbowej,
- legitymowanie lub ustalanie w inny sposób tożsamości osoby,
- zatrzymywanie osób oraz doprowadzanie ich do właściwego organu straży granicznej, sądu lub prokuratury,
- przeszukiwanie osób, rzeczy, pomieszczeń i środków transportu,
- nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia,
- obserwowanie i rejestrowanie, przy użyciu środków technicznych służących do rejestracji obrazu i dźwięku, zdarzeń na drogach oraz w innych miejscach publicznych,
- zatrzymywanie pojazdów i wykonywanie innych czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego,
- przebywanie i poruszanie się na gruntach bez zgody ich właścicieli lub użytkowników,
- zwracanie się w nagłych wypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy.


ADAM MAKOSZ

Podstawa prawna:
- ustawa z 12 października 1990 r. o straży granicznej (DzU z 2005 r. nr 234, poz. 1997 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na rozliczenie PIT-a i odliczenie ulg podatkowych. Czego nie uwzględnia Twój e-PIT? Co zrobić, gdy nie masz PIT-11?

Dzień 30 kwietnia robi na podatnikach coraz mniejsze wrażenie, zwłaszcza na tych rozliczających się na formularzu PIT-37. Teoretycznie nie muszą już pamiętać o wysłaniu dokumentu, bo na koniec miesiąca automatycznie zrobi to za nich e-Urząd Skarbowy (usługa Twój e-PIT). W praktyce jednak – jeśli naprawdę zależy nam na najkorzystniejszym rozliczeniu 2024 roku (w tym np. o rozliczeniu ulg podatkowych), nie możemy odpuścić samodzielnej weryfikacji przygotowanego przez fiskusa rozliczenia. Co warto zrobić na krótko przed upływem terminu?

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

RPO: Sąd pominął apelację oskarżonego – rażące naruszenie prawa do obrony

Sąd odwoławczy rozpoznał jedynie apelację obrońcy, ignorując osobisty środek odwoławczy oskarżonego skazanego za przywłaszczenie – alarmuje zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wniósł on kasację do Sądu Najwyższego, wskazując na poważne naruszenie prawa do rzetelnego procesu i domagając się ponownego rozpoznania sprawy.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. Złóż ZUS DRA lub ZUS RCA i sprawdź czy masz nadpłatę

ZUS przypomina, że każdy, kto w 2024 r. prowadził pozarolniczą działalność i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w dokumencie za kwiecień 2025 r., a termin minie 20 maja.

REKLAMA

Sejm na żywo 23 kwietnia [Transmisja online]

33. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś obrady zostaną zdominowane przez informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r.

Nie chcesz mieć przerwy w wypłacie 800+? Złóż wniosek do 30 kwietnia 2025 r.

1 lutego 2025 r. ZUS rozpoczął zbieranie wniosków na nowy okres świadczeniowy. Obecny okres świadczeniowy zakończy się 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko.

Policja ruszyła z masowymi kontrolami rowerzystów. Wielu z nich nie jest świadomych, że grozi im 3560 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Są już pierwsi ukarani

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje. W kwietniu br., ruszyły pierwsze kontrole i zostały wystawione pierwsze mandaty w tym zakresie, przez krakowską drogówkę.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Rozwiedzeni rodzice muszą oddawać pieniądze z rządowego programu 800 plus?

Część pieniędzy przyznanych w ramach rządowego programu 800 plus do zwrotu? Czy na takie sytuacje muszą się szykować rozwiedzeni rodzice? To pytanie jest w pełni zasadne, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał zwrotu pieniędzy od ojca, który z byłą już żoną sprawował naprzemienną opiekę. Sprawa znalazła finał w sądzie.

KSeF. Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. [WAŻNE TERMINY]

Krajowy System e-Faktur (KSeF). Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. Resort finansów potwierdził wprowadzenie obowiązku wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników. Poinformował, że uwzględnił wszystkie kluczowe postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców w zakresie wystawiania e-faktur w KSeF.

REKLAMA