Co można przywieźć z zagranicy
REKLAMA
REKLAMA
Przywiezienie zbyt dużej ilości towarów, w stosunku do których ustalony został limit, zobowiązuje do zapłacenia należności przywozowych. Przewiduje się różne limity w stosunku do towarów przywożonych z Unii Europejskiej i spoza jej granic.
Przywóz towarów z Unii
Odkąd Polska stała się członkiem Unii, towary przywożone do niej z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie są obciążane cłem. Jednak można narazić się na zapłatę akcyzy.
Akcyzie nie podlegają tylko wyroby akcyzowe zharmonizowane, takie jak alkohol, papierosy - najczęściej przywożone przez podróżnych, jeśli akcyza od tych wyrobów została zapłacona na terytorium państwa członkowskiego Unii, w którym te wyroby zostały nabyte. Przy czym wyroby te muszą być nabyte w takich ilościach, które wskazują, że zostały przywiezione na własny użytek podróżnego.
Aby zostały za takowe uznane, nie mogą przekraczać poniższych norm:
- papierosy - 800 szt.,
- cygaretki o masie nieprzekraczającej 3g/szt. - 400 szt.,
- cygara - 200 szt.,
- tytoń do palenia - 1 kg,
- alkohol etylowy - 10 l,
- wino i napoje fermentowane - 90 l, w tym wino musujące - 60 l,
- piwo - 110 l,
- produkty pośrednie - 20 l.
Przywóz towarów w ramach importu z krajów spoza Unii
W odniesieniu do podróżnych przybywających z terytorium państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty, zwolnione z należności przywozowych są towary znajdujące się w ich bagażu osobistym, pod warunkiem że wwożone towary nie mają charakteru handlowego.
Przywóz o charakterze niehandlowym oznacza przywóz, który:
- ma charakter okazjonalny i
- składa się wyłącznie z towarów przeznaczonych do własnego użytku podróżnych lub ich rodzin, lub przeznaczonych na prezenty; rodzaj i liczba tych towarów powinna być taka, aby nie wskazywała na przywóz w celu handlowym.
Podróżnych, którzy ukończyli 17 rok życia, obowiązują następujące normy ilościowe i wartościowe na przywóz ze zwolnieniem z należności przywozowych niżej wymienionych towarów:
- 200 papierosów lub
- 100 cygaretek (cygar o masie nieprzekraczającej 3g/szt.), lub
- 50 cygar, lub
- 250 g tytoniu do palenia lub proporcjonalna ilość tych różnych produktów w zestawie;
- spirytus i napoje alkoholowe: napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% obj. nieskażony alkohol etylowy o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub więcej - 1 litr, lub
- napoje destylowane i spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, tafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22% obj. wina musujące, wina likierowe - 2 litry lub proporcjonalny asortyment tych produktów w zestawie i
- wina niemusujące - 2 litry,
- 50 gramów perfum i nie więcej niż 250 ml wód toaletowych, a produktów leczniczych - w ilości przeznaczonej na własne potrzeby.
Ponadto podróżny może przywieźć rzeczy o łącznej wartości nieprzekraczającej 175 euro, a jeżeli nie ukończył 15 roku życia - 90 euro.
WAŻNE!
Podróżny, który ukończył 17 rok życia, może przywieźć rzeczy o łącznej wartości nieprzekraczającej 175 euro, a jeżeli nie ukończył 15 roku życia - 90 euro, korzystając przy tym ze zwolnienia z należności przywozowych.
Niższe limity
Inne, niższe normy obowiązują podróżnych mających miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej, pracowników strefy nadgranicznej oraz członków załóg środków transportu wykorzystywanych w ruchu między krajami trzecimi a Wspólnotą.
Mogą oni wwieźć do Polski, korzystając ze zwolnienia:
- napoje alkoholowe: napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22%, alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% lub więcej - 0,5 litra albo
- napoje destylowane i napoje spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, ratafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22%, wina musujące, wina wzmocnione - 0,5 litra i wina niemusujące - 0,5 litra;
- papierosy - 20 sztuk, albo
- cygaretki (cygara o masie nieprzekraczającej 3 g) - 15 sztuk, albo
- cygara - 5 sztuk, albo
- tytoń, tabaka - 20 gramów;
- perfumy - 25 gramów; wody toaletowe - 0,1 litra;
- produkty lecznicze - w ilości przeznaczonej na potrzeby osobiste podróżnego.
Ponadto łączna wartość zwolnionych z należności towarów innych niż wymienione wyżej, przywożonych przez podróżnego z ww. grup osób nie może przekraczać równowartości 80 euro.
WAŻNE!
Wartość zwolnionych z należności przywozowych towarów przywozowych w bagażu osobistym podróżnego, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej, nie może przekraczać równowartości 80 euro.
Kiedy dokonać zgłoszenia celnego
W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do kraju przez podróżnego odprawie będą podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich.
Zgłoszenia celne dotyczące towaru niemającego charakteru handlowego wprowadzanego na obszar celny Wspólnoty lub wyprowadzanego z tego obszaru, dokonywane przez podróżnych, powinno być złożone najpóźniej w chwili przystąpienia organu celnego do kontroli celnej.
Podróżny może dokonać zgłoszenia celnego w trzech formach:
1) pisemnej - poprzez wypełnienie formularza SAD;
2) ustnej, która jest najczęściej stosowana; towary przywiezione w bagażu podróżny zgłasza organowi celnemu do kontroli; po dokonaniu ustnego zgłoszenia celnego przez podróżnego funkcjonariusz celny wystawia Dokument Potwierdzający Dokonanie Zgłoszenia Celnego. W dokumencie tym oblicza należności celne i podatkowe dotyczące przywożonego towaru, które muszą być uiszczone przez podróżnego; jeżeli organy celne mają wątpliwości, czy zgłoszone dane są prawidłowe lub kompletne, mogą zażądać przedstawienia zgłoszenia na piśmie; z możliwości ustnego zgłoszenia celnego wyłączone są towary, w odniesieniu do których wnosi się o udzielenie refundacji lub zwrot należności celnych bądź które podlegają środkom zakazów lub ograniczeń albo jakimkolwiek innym szczególnym formalnościom;
3) przez dokonanie innej czynności przewidzianej przepisami prawa celnego; procedura ta podzielona jest na trzy etapy i polega na tym, że:
- w przypadku dostarczenia towarów do urzędu celnego (lub miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny):
a) przejściu zielonym pasem lub „nic do zgłoszenia” w urzędzie celnym, w którym istnieje system dwóch pasów,
b) przejściu przez urząd nieposiadający dwóch kontrolowanych pasów, bez dokonywania zgłoszenia z własnej woli;
- w przypadku zwolnienia z obowiązku dostarczenia towarów do urzędu celnego zgodnie z przepisami wykonawczymi do art. 38 ust. 4 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (m.in. ruch turystyczny, ruch przygraniczny):
c) samym przekroczeniu granicy obszaru celnego Wspólnoty.
Z możliwości stosowania trzeciej formy zgłoszenia celnego wyłączone są (podobnie jak przy zgłoszeniu ustnym) towary, w odniesieniu do których wnosi się o udzielenie refundacji lub zwrot należności celnych bądź które podlegają środkom zakazów lub ograniczeń albo jakimkolwiek innym szczególnym formalnościom.
źródło: www.mf.gov.pl
Sylwia Maciąg
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.