REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak najtaniej się dokształcić

Jolanta Góra

REKLAMA

REKLAMA

Mając dodatkowe kwalifikacje łatwiej o pracę oraz wyższe wynagrodzenie. Zatem warto pomyśleć o szkoleniu, kursie językowym czy studiach podyplomowych, które mogą być tańsze nawet o 80 proc. dzięki dofinansowaniu z EFS.

A jeśli pracodawca zdecyduje się na pokrycie reszty kosztów, pracownik przeszkoli się bezpłatnie.

Osoby najbardziej zapracowane w czasie letniego urlopu załatwiają ważne sprawy, na zajęcie się którymi nie miały czasu wcześniej. Gazeta Prawna stara się w tym pomóc. Może warto ten czas przeznaczyć na edukację.

W konkurencyjnych czasach stałe dokształcanie się, a jeszcze lepiej - podwyższanie kwalifikacji, jest sprawą pierwszorzędną. Co prawda, edukacja kosztuje - i to niemało, ale przy odpowiednim przygotowaniu się można te wydatki zminimalizować, a nawet załatwić sprawę, nie wydając ani grosza z własnej kieszeni.

Na początek trzeba stworzyć plan edukacji

Polskie prawo sprzyja osobom dokształcającym się. Pracodawca może wydatki na szkolenie pracownika wliczyć w koszty, zaś dla pracownika uzyskana w taki sposób korzyść jest zwolniona z podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mało tego, pracownikowi skierowanemu przez pracodawcę na studia mogą przysługiwać dodatkowe przywileje: specjalne urlopy, zwrot kosztów dojazdu itp.

Od niedawna niektóre kursy i szkolenia mogą być finansowane ze środków europejskich. Oznacza to, że pracodawca, który zainwestuje w edukację swoich pracowników uzyska zwrot znacznej części poniesionych nakładów.

REKLAMA

Z kolei osoby, które nie są zadowolone z posiadanych kwalifikacji czy specjalności, bo są one mało perspektywiczne co do gwarancji pracy lub dobrego wynagrodzenia, w tani sposób mogą się przekwalifikować, korzystając z funduszy urzędów pracy (gdy są bezrobotnymi) albo przyszłego pracodawcy.

Wystarczy więc poświęcić trochę czasu na analizę, wybór właściwej strategii, by po zrealizowaniu przygotowanego planu zyskać bądź atrakcyjniejszą pracę dającą większe gwarancje trwałości zatrudnienia, bądź w ogóle, po zmianie zawodu, raz na zawsze pożegnać status bezrobotnego.

Studia ze skierowaniem od pracodawcy

Coraz więcej pracodawców kieruje swoich pracowników na studia, zwłaszcza podyplomowe. Wiele z nich jest bowiem dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki czemu firma pokrywa najwyżej 40 proc. kosztów nauki.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że pracownikom skierowanym na dokształcanie przez pracodawcę przysługują pewne przywileje. Określa je rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103 poz. 472 z późn. zm.). Najważniejszy bonus, to urlop szkoleniowy, za który przysługuje wynagrodzenie takie jak za urlop wypoczynkowy.

Studia magisterskie i licencjackie

Osoby, które na wniosek pracodawcy rozpoczęły dokształcanie w szkole wyższej na studiach magisterskich lub licencjackich mają prawo do urlopu szkoleniowego przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach, przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Jego wymiar wynosi dla pracownika skierowanego na studia wieczorowe 21 dni roboczych, a na studia zaoczne - 28 dni, na każdym roku studiów. Uczestnik studiów zaocznych samodzielnie decyduje, jaką część przysługującego mu w danym roku akademickim urlopu szkoleniowego przeznaczy na udział w zajęciach obowiązkowych, a jaką na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. W sytuacji, gdy zajęcia obowiązkowe na studiach zaocznych odbywają się w dni wolne od pracy (w soboty i w niedziele), urlop szkoleniowy może być w całości wykorzystany na przygotowanie się do egzaminów i przystąpienie do egzaminów. Niewykorzystanie przez pracownika studiującego w szkole wyższej należnego mu urlopu szkoleniowego w odpowiednim czasie (w danym roku akademickim) nie daje mu prawa do korzystania z tego urlopu w następnym roku akademickim.

Ponadto osoby studiujące na ostatnim roku mają prawo do 21 dodatkowych dni wolnych na napisanie pracy magisterskiej lub dyplomowej.

Studia podyplomowe na specjalnych prawach

REKLAMA

Nieco inne przywileje mają osoby, które podejmą naukę na wniosek pracodawcy, na studiach podyplomowych. Studentom studiów podyplomowych, zarówno wieczorowych, jak i zaocznych, przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze do sześciu dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych. O tym, ile dni wolnych otrzymują, decyduje zakład pracy, biorąc pod uwagę czas trwania egzaminów.

Ponadto studenci studiów podyplomowych zaocznych mają prawo do urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach. Jego wymiar wynosi do 28 dni roboczych w ciągu całego okresu trwania nauki.

Prawa do tylu wolnych dni nie mają studenci wieczorowych studiów podyplomowych. Jeżeli godziny pracy uniemożliwiają punktualne przybycie na zajęcia, przysługuje im jednak zwolnienie z części dnia pracy. Maksymalnie można być zwolnionym z pięciu godzin pracy tygodniowo.

Firma może, ale nie musi dodatkowo przyznać

Pracodawca może ponadto przyznać dodatkowe przywileje, a w szczególności:

l zwiększyć wymiar urlopu szkoleniowego

l sfinansować opłaty za naukę

l zakupić materiały szkoleniowe

l zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych, pod warunkiem że nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i pracy pracownika.

Są to jednak dodatkowe świadczenia, które pracodawca może przyznać, ale nie musi. Jeśli jednak zostaną one zapisane w umowie z pracodawcą, to firma będzie miała obowiązek je zrealizować.


Jak zaplanować dokształcanie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

 
 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA