Kiedy odpowiada organizator wycieczki
REKLAMA
Odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta przysługiwać im będzie niezależnie od wypłaconego odszkodowania z ubezpieczenia. Z roszczeniem do biura i przewoźnika mogą wystąpić także rodziny osób, które zginęły w wypadku.
Fakt, że biuro podróży zawarło umowę z ubezpieczycielem o ubezpieczenie turystów, nie zamyka poszkodowanym oraz rodzinom śmiertelnych ofiar wypadku drogi do dochodzenia roszczenia na drodze sądowej. Każde biuro podróży ma obowiązek zawrzeć taką umowę, a o jej rodzaju i zakresie poinformować turystów w Warunkach Uczestnictwa dołączanych do umowy, którą podpisuje każdy uczestnik wycieczki. Podpisując umowę, uczestnik potwierdza, że otrzymał te warunki i że je potwierdza.
W warunkach umowy biuro turystyczne podaje, w jakim towarzystwie ubezpieczeń posiada Polisę Ubezpieczenia Organizatorów i Pośredników Turystycznych, a także na wypłatę jakiej kwoty mogą liczyć poszkodowani i ich rodziny. Natomiast przed sądem oprócz odszkodowania powodowie mogą dochodzić jeszcze zadośćuczynienia i renty.
W razie uszkodzenia ciała i wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty związane z leczeniem i rehabilitacją, zakupem leków, poradami u specjalistów, opieką medyczna transportem na zabiegi, pobytem w szpitalu. Jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, to może domagać się także sumy potrzebnej na koszty przygotowania do innego zawodu. Odszkodowanie obejmuje też pokrycie strat za zniszczony bagaż, uszkodzoną odzież, okulary, sprzęt turystyczny oraz za inne szkody materialne poniesione w związku z wypadkiem, a nawet utracone w wypadku pieniądze.
Obecnie trudno wyliczyć wysokość należnego odszkodowania i ustalić, czy przekracza ono sumę należną z tytułu polisy wykupionej u ubezpieczyciela. Natomiast poszkodowani mogą domagać się wyłożenia z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia, a jeżeli stali się inwalidami, to również sumy potrzebnej na pokrycie kosztów przygotowania do innego zawodu.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Podstawa prawna
l Art. 415 - 446 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 96).
OPINIA
Bartosz Grohman
adwokat z Kancelarii White & Case
Uważam, że o większe odszkodowanie przewyższające sumę wypłaconą przez ubezpieczyciela, zadośćuczynienie albo rentę należy pozwać biuro podróży. Za ustalenie trasy wycieczki odpowiada bowiem pilot, który jest przedstawicielem biura. Do wypadku doszło na drodze, na której nie powinny jeździć autokary. Jeżeli więc pilot ją wybrał, to za szkody odpowiada biuro. Na drodze były znaki zakazujące wjazd autokarom. Doświadczony kierowca powinien na nie zwrócić uwagę pilotowi. Na tej podstawie biuro może przypozwać do udziału w sprawie przewoźnika.
REKLAMA