Jaka jest odpowiedzialność przewoźnika
REKLAMA
Jeżeli wina przewoźnika zostanie wykazana, będzie on zobowiązany do zwrotu kosztów leczenia osób poszkodowanych. Jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, to przewoźnik będzie także zobowiązany do zapłacenia sumy potrzebnej na koszty przygotowania do innego zawodu. Za krzywdy tego rodzaju sąd może przyznać także poszkodowanemu zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę.
- Poszkodowany może również żądać od przewoźnika odpowiedniej renty. Możliwość taka istnieje jednak wyłącznie w sytuacji, gdy poszkodowany utracił częściowo lub całkowicie zdolność do pracy zarobkowej lub jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły możliwości zarobkowe - mówi dr Zbigniew Banaszczyk, cywilista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Renty oraz odszkodowania od przewoźnika mogą żądać również osoby najbliższe zmarłego.
- Osoby najbliższe lub inne, które poniosły koszty leczenia lub pogrzebu zmarłego, również mogą domagać się zwrotu tych kosztów - mówi dr Zbigniew Banaszczyk.
Osoby podróżujące z przewoźnikiem mają również prawo do przewożenia ze sobą bagażu. Jeżeli podczas przewożenia takiego bagażu dojdzie do jego uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia, to wówczas przewoźnik jest zobowiązany do pokrycia kosztów tej straty. Obowiązek taki powstaje jednak wyłącznie wtedy, gdy szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika. Obowiązek udowodnienia winy lub rażącego niedbalstwa przewoźnika spoczywa na podróżnym, który doznał szkody. Jeżeli dowód taki zostanie przeprowadzony, to przewoźnik zobowiązany jest do wypłacenia odszkodowania równego wartości bagażu. Wartość ta również musi być wykazana przez podróżnego.
Arkadiusz Jaraszek
Podstawa prawna
l Art. 415 - 449 i art. 774 - 793 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
l Ustawa z 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz.U. z 2000 r. nr 50, poz. 601 z późn. zm.).
OPINIA
Maria Przybylska-Karczemska
adwokat z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy
Przewoźnik ponosi odpowiedzialność wynikającą z art. 443 kodeksu cywilnego, który stanowi, że prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody, ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch tego przedsiębiorstwa lub zakładu. Aby odpowiedzialność taka wystąpiła, musimy mieć do czynienia ze szkodą, winą przewoźnika oraz związkiem przyczynowym pomiędzy tą szkodą a winą. Przewoźnik może zwolnić się z tej odpowiedzialności jedynie w przypadku, gdy szkoda powstała na skutek siły wyższej albo na skutek winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności.
REKLAMA