Zarządzanie szefem

Grażyna Rawska
rozwiń więcej
Na pozór podział ról w biurze wydaje się prosty: szef jest od rządzenia a sekretarka od pomagania mu. Czasem zdarza się jednak, że sekretarka musi przejąć ster nie tylko w kwestii spraw firmy, ale także zarządzania szefem.
Zdarza się, że szef ufa sekretarce na tyle, że wysłucha i skorzysta z jej uwag uznając je za słuszne. Jeśli jednak uważa, że zawsze ma rację i nie zwykł kierować się opiniami innych, a wiadomo, że to źle się skończy dla firmy, możesz tak postąpić, żeby zrobił to, czego od niego oczekujesz.
Łagodna perswazja
Nie musisz wcale bawić się w podchody. Na przykład: od rana usiłujesz skłonić szefa, żeby podpisał ważne dokumenty, ale on ciągle nie ma czasu. Skoro prośby nie odnoszą skutku, sięgnij po środek silniejszej perswazji. Kiedy ty jeszcze siedzisz za biurkiem, a szef mija cię wkładając płaszcz i przez ramię krzyczy „do widzenia”, zawołaj go i powiedz, że nie wyjdzie z biura, dopóki nie podpisze dokumentów. To go zaskoczy, i najpewniej podpisze je od razu. Zanim sięgniesz po tak drastyczny środek zastanów się, czy tego dnia szef nie był w złym humorze, bo w takim przypadku może nie docenić twoich starań o uzyskanie podpisu i nie potraktować sprawy z przymrużeniem oka…
Inna „zagrywka” tego typu to łączenie telefonu mimo wyraźnego zakazu szefa, kiedy wiesz, że akurat ten telefon musi odebrać. Skoro raz postanowił, że nie odbiera, będzie się tego trzymał. Po prostu podnieś słuchawkę, połącz się z jego biurem i uprzedź narzekania mówiąc po prostu: szefie, bardzo ważny telefon, łączę! I zostaw go sam na sam z rozmówcą.
Kotek i myszka
Zastanów się, jak twój szef reaguje na sugestie innych. Czy robi to, co współpracownicy postulują, czy działa wręcz przeciwnie. Jeśli masz do czynienia z tym drugim przypadkiem, musisz zaryzykować: przekonuj go do sprzecznej reakcji z twoimi prawdziwymi intencjami, a to, co chcesz uzyskać próbuj zdyskredytować w jego oczach. Załóżmy, że twój szef nie cierpi konferencji, a jest zaproszony na bardzo ważną, której wręcz nie może opuścić. Możesz powiedzieć: „za miesiąc jest szef zaproszony na konferencję, ale wydaje mi się, że nie ma sensu, żeby pan tam jechał, tym bardziej, że pan nie lubi. Będzie dużo ludzi, goście zagraniczni, zawsze jest zamieszanie, z którego nic nie wynika. Może od razu zadzwonię i powiem, że pana nie będzie?
Jeśli twoje przewidywania są słuszne, szef nie posłucha rady i odpowie: – ależ nie, proszę nigdzie nie dzwonić, od czasu do czasu dobrze jest się pokazać i wcale nie wiem, skąd wzięły się pogłoski, że nie lubię konferencji!
Subtelnie i delikatnie
Do szefa wrażliwego trzeba podejść bardziej subtelnie. Nie próbować forteli, nie stosować sztuczek, nie atakować prośbami. Wręcz przeciwnie, należy przedstawiać mu aktualne potrzeby, dawać wskazówki, a jemu pozostawić wyciąganie wniosków. Delikatnością i brakiem natarczywości można wiele osiągnąć.
Pamiętaj jednak, że każdy kij ma dwa końce. Jeśli ty będziesz zarządzać szefem, kierować jego reakcjami i wpływać na jego decyzje, on może to samo robić z tobą! Może się również zdarzyć tak, że szef doskonale wie, jaką grę prowadzisz, ale godzi się na to dla świętego spokoju, a może nawet dla zabawy. Dlatego dbaj o to, żeby nie przesadzić, a przede wszystkim nie ekscytować się swoją pozorną władzą i nie uwierzyć w to, że rzeczywiście trzymasz szefa w swoich rękach i jesteś w stanie kontrolować każdy jego ruch. Takie zarządzanie szefem nadaje się do stosowania w sporadycznych wypadkach i po uprzednim przemyśleniu strategii i konsekwencji!
 
Grażyna Rawska

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...