Zarządzanie szefem

Grażyna Rawska
rozwiń więcej
Na pozór podział ról w biurze wydaje się prosty: szef jest od rządzenia a sekretarka od pomagania mu. Czasem zdarza się jednak, że sekretarka musi przejąć ster nie tylko w kwestii spraw firmy, ale także zarządzania szefem.
Zdarza się, że szef ufa sekretarce na tyle, że wysłucha i skorzysta z jej uwag uznając je za słuszne. Jeśli jednak uważa, że zawsze ma rację i nie zwykł kierować się opiniami innych, a wiadomo, że to źle się skończy dla firmy, możesz tak postąpić, żeby zrobił to, czego od niego oczekujesz.
Łagodna perswazja
Nie musisz wcale bawić się w podchody. Na przykład: od rana usiłujesz skłonić szefa, żeby podpisał ważne dokumenty, ale on ciągle nie ma czasu. Skoro prośby nie odnoszą skutku, sięgnij po środek silniejszej perswazji. Kiedy ty jeszcze siedzisz za biurkiem, a szef mija cię wkładając płaszcz i przez ramię krzyczy „do widzenia”, zawołaj go i powiedz, że nie wyjdzie z biura, dopóki nie podpisze dokumentów. To go zaskoczy, i najpewniej podpisze je od razu. Zanim sięgniesz po tak drastyczny środek zastanów się, czy tego dnia szef nie był w złym humorze, bo w takim przypadku może nie docenić twoich starań o uzyskanie podpisu i nie potraktować sprawy z przymrużeniem oka…
Inna „zagrywka” tego typu to łączenie telefonu mimo wyraźnego zakazu szefa, kiedy wiesz, że akurat ten telefon musi odebrać. Skoro raz postanowił, że nie odbiera, będzie się tego trzymał. Po prostu podnieś słuchawkę, połącz się z jego biurem i uprzedź narzekania mówiąc po prostu: szefie, bardzo ważny telefon, łączę! I zostaw go sam na sam z rozmówcą.
Kotek i myszka
Zastanów się, jak twój szef reaguje na sugestie innych. Czy robi to, co współpracownicy postulują, czy działa wręcz przeciwnie. Jeśli masz do czynienia z tym drugim przypadkiem, musisz zaryzykować: przekonuj go do sprzecznej reakcji z twoimi prawdziwymi intencjami, a to, co chcesz uzyskać próbuj zdyskredytować w jego oczach. Załóżmy, że twój szef nie cierpi konferencji, a jest zaproszony na bardzo ważną, której wręcz nie może opuścić. Możesz powiedzieć: „za miesiąc jest szef zaproszony na konferencję, ale wydaje mi się, że nie ma sensu, żeby pan tam jechał, tym bardziej, że pan nie lubi. Będzie dużo ludzi, goście zagraniczni, zawsze jest zamieszanie, z którego nic nie wynika. Może od razu zadzwonię i powiem, że pana nie będzie?
Jeśli twoje przewidywania są słuszne, szef nie posłucha rady i odpowie: – ależ nie, proszę nigdzie nie dzwonić, od czasu do czasu dobrze jest się pokazać i wcale nie wiem, skąd wzięły się pogłoski, że nie lubię konferencji!
Subtelnie i delikatnie
Do szefa wrażliwego trzeba podejść bardziej subtelnie. Nie próbować forteli, nie stosować sztuczek, nie atakować prośbami. Wręcz przeciwnie, należy przedstawiać mu aktualne potrzeby, dawać wskazówki, a jemu pozostawić wyciąganie wniosków. Delikatnością i brakiem natarczywości można wiele osiągnąć.
Pamiętaj jednak, że każdy kij ma dwa końce. Jeśli ty będziesz zarządzać szefem, kierować jego reakcjami i wpływać na jego decyzje, on może to samo robić z tobą! Może się również zdarzyć tak, że szef doskonale wie, jaką grę prowadzisz, ale godzi się na to dla świętego spokoju, a może nawet dla zabawy. Dlatego dbaj o to, żeby nie przesadzić, a przede wszystkim nie ekscytować się swoją pozorną władzą i nie uwierzyć w to, że rzeczywiście trzymasz szefa w swoich rękach i jesteś w stanie kontrolować każdy jego ruch. Takie zarządzanie szefem nadaje się do stosowania w sporadycznych wypadkach i po uprzednim przemyśleniu strategii i konsekwencji!
 
Grażyna Rawska

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...