Jak ułożyć relacje z przełożonym

Sylwia Szykuła
rozwiń więcej
inforCMS
Każda firma ma własną strukturę i podział władzy: są w niej prezesi, dyrektorzy i pracownicy „szeregowi”. Zazwyczaj łatwo określić, z kim możemy rozmawiać na luzie, a do kogo powinniśmy zwracać się bardziej oficjalnie.

Relacje z przełożonym

W każdej firmie obowiązuje szacunek wobec przełożonego, szczerość i konieczność wykonywania poleceń szefa. Może się jednak zdarzyć, że nasze stosunki z szefem lub szefową przerodzą się w koleżeństwo, a nawet w przyjaźń. To nic złego. Lepiej jednak nie obnosić się z tym, ponieważ może to rodzić niepotrzebne konflikty i emocje wśród współpracowników.

W przypadku zbyt dużej zażyłości z szefem pojawiają się problemy. Będziesz miała rozterki - co się stanie, jeśli odmówisz wspólnego obiadu? A jeśli nie skorzystasz z zaproszenia na urodziny córki szefowej? Zdarza się, że szef tak ci ufa, iż prosi cię o załatwianie swoich prywatnych spraw. Twoja odmowa może spowodować nawet zwolnienie z pracy, a przyjmowanie ofert spotka się z antypatią współpracowników. Może więc warto porozmawiać z szefem o swoich wątpliwościach?

Jeżeli stosunki z przełożonym przekroczyły barierę kontaktów służbowych, zawsze będzie nam trudno utrzymać równowagę pomiędzy traktowaniem szefa jako szefa i jako kolegi. Może się zdarzyć, że podczas rozmów przy innych pracownikach nie okażemy mu szacunku, albo przestaniemy się przykładać do wykonywania swoich obowiązków. A szef może mieć obiekcje przed karą lub przyznawaniem kolejnych zadań. Warto więc rozdzielić pracę od prywatności.

Negatywne skutki przyjaźni współpracowników z szefem:

Reakcje współpracowników. Ludzie nie akceptują tego rodzaju kontaktów, ponieważ budzi to w nich zazdrość i negatywne emocje. Współpracownicy nie zapraszają nas na imprezy, ponieważ nie należymy do ich „obozu”, a jesteśmy po stronie szefa.

Ocena pracownicza. Przełożony może oceniać cię nieobiektywnie, patrząc przez pryzmat życia prywatnego. Zdarza się, że chciałby ocenić cię szczerze, ale boi się twoich reakcji.

Wynagrodzenie. Pracodawca ma problem, ile powinien zapłacić swojemu przyjacielowi, ponieważ jeśli da mu podwyżkę, pozostali pracownicy będą niezadowoleni. Kwestie finansowe zawsze budzą kontrowersje.

Awans. Czy dać awans dobremu pracownikowi, czy koledze? W tej sprawie zawsze będą problemy oraz domysły innych.

Zwolnienie z pracy. Może się zdarzyć, że zaczniesz wykorzystywać dobre relacje z szefem w życiu prywatnym, który cię „kryje” i działać na niekorzyść firmy. Zawsze musisz się liczyć z możliwością zwolnienia, jak każdy, kto działa nie fair w stosunku do organizacji i kierownictwa.

Rozterki. Czasem miewasz pretensje do szefa, który stosunki służbowe przekłada nad waszą przyjaźń.

Życie prywatne kontra praca. Rozdzielenie tych płaszczyzn może być trudne dla ludzi, którzy się przyjaźnią, ale konieczne, bo uzdrowi stosunki wasze i otoczenia.


Sylwia Szykuła


Czego unikać, aby nie tworzyć konfliktów?

l Nie przesiaduj za długo w gabinecie szefa

l Nie opowiadaj współpracownikom, jak blisko jesteś z szefem

l Nie tylko tobie należy się awans lub podwyżka

l Nie przejmuj roli przełożonego. To że znacie się bliżej, nie znaczy, że masz prawo zarządzać zespołem

l Jeśli w firmie obowiązuje oficjalny sposób zwracania się do przełożonego, nie odbiegaj od tego schematu

l Niezależnie od sympatii szefa, pracuj tak, aby osiągać dobre wyniki

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...