REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ułożyć relacje z przełożonym

Sylwia Szykuła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każda firma ma własną strukturę i podział władzy: są w niej prezesi, dyrektorzy i pracownicy „szeregowi”. Zazwyczaj łatwo określić, z kim możemy rozmawiać na luzie, a do kogo powinniśmy zwracać się bardziej oficjalnie.

Relacje z przełożonym

W każdej firmie obowiązuje szacunek wobec przełożonego, szczerość i konieczność wykonywania poleceń szefa. Może się jednak zdarzyć, że nasze stosunki z szefem lub szefową przerodzą się w koleżeństwo, a nawet w przyjaźń. To nic złego. Lepiej jednak nie obnosić się z tym, ponieważ może to rodzić niepotrzebne konflikty i emocje wśród współpracowników.

W przypadku zbyt dużej zażyłości z szefem pojawiają się problemy. Będziesz miała rozterki - co się stanie, jeśli odmówisz wspólnego obiadu? A jeśli nie skorzystasz z zaproszenia na urodziny córki szefowej? Zdarza się, że szef tak ci ufa, iż prosi cię o załatwianie swoich prywatnych spraw. Twoja odmowa może spowodować nawet zwolnienie z pracy, a przyjmowanie ofert spotka się z antypatią współpracowników. Może więc warto porozmawiać z szefem o swoich wątpliwościach?

Jeżeli stosunki z przełożonym przekroczyły barierę kontaktów służbowych, zawsze będzie nam trudno utrzymać równowagę pomiędzy traktowaniem szefa jako szefa i jako kolegi. Może się zdarzyć, że podczas rozmów przy innych pracownikach nie okażemy mu szacunku, albo przestaniemy się przykładać do wykonywania swoich obowiązków. A szef może mieć obiekcje przed karą lub przyznawaniem kolejnych zadań. Warto więc rozdzielić pracę od prywatności.

Negatywne skutki przyjaźni współpracowników z szefem:

Reakcje współpracowników. Ludzie nie akceptują tego rodzaju kontaktów, ponieważ budzi to w nich zazdrość i negatywne emocje. Współpracownicy nie zapraszają nas na imprezy, ponieważ nie należymy do ich „obozu”, a jesteśmy po stronie szefa.

Ocena pracownicza. Przełożony może oceniać cię nieobiektywnie, patrząc przez pryzmat życia prywatnego. Zdarza się, że chciałby ocenić cię szczerze, ale boi się twoich reakcji.

Wynagrodzenie. Pracodawca ma problem, ile powinien zapłacić swojemu przyjacielowi, ponieważ jeśli da mu podwyżkę, pozostali pracownicy będą niezadowoleni. Kwestie finansowe zawsze budzą kontrowersje.

Awans. Czy dać awans dobremu pracownikowi, czy koledze? W tej sprawie zawsze będą problemy oraz domysły innych.

Zwolnienie z pracy. Może się zdarzyć, że zaczniesz wykorzystywać dobre relacje z szefem w życiu prywatnym, który cię „kryje” i działać na niekorzyść firmy. Zawsze musisz się liczyć z możliwością zwolnienia, jak każdy, kto działa nie fair w stosunku do organizacji i kierownictwa.

Rozterki. Czasem miewasz pretensje do szefa, który stosunki służbowe przekłada nad waszą przyjaźń.

Życie prywatne kontra praca. Rozdzielenie tych płaszczyzn może być trudne dla ludzi, którzy się przyjaźnią, ale konieczne, bo uzdrowi stosunki wasze i otoczenia.


Sylwia Szykuła


Czego unikać, aby nie tworzyć konfliktów?

l Nie przesiaduj za długo w gabinecie szefa

l Nie opowiadaj współpracownikom, jak blisko jesteś z szefem

l Nie tylko tobie należy się awans lub podwyżka

l Nie przejmuj roli przełożonego. To że znacie się bliżej, nie znaczy, że masz prawo zarządzać zespołem

l Jeśli w firmie obowiązuje oficjalny sposób zwracania się do przełożonego, nie odbiegaj od tego schematu

l Niezależnie od sympatii szefa, pracuj tak, aby osiągać dobre wyniki

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA