REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapotrzebowanie na fachową pomoc prawną będzie wzrastać

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zapotrzebowanie na fachową pomoc prawną w naszym kraju będzie wzrastać; wynika to m.in. z coraz większego zagmatwania prawa, więc trzeba pomyśleć nad stworzeniem spójnego systemu takiej pomocy - uważają uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez adwokaturę.

Kwestie pomocy prawnej z urzędu i realizacji prawa obywateli do sądu są tematem rozpoczętej w sobotę w Warszawie dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. Udział w niej bierze kilkudziesięciu prawników - w tym m.in. byłych i obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, a także naukowcy, sędziowie prokuratorzy, przedstawiciele Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i reprezentanci organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Zdaniem byłej sędzi Trybunału Konstytucyjnego prof. Ewy Łętowskiej przepisy prawne stają się coraz bardziej skomplikowane i trudne, w związku z tym wymagają "fachowego prowadzenia osoby, która korzysta z tego prawa". "W tym gąszczu trudno się zorientować (...) proponuję poczytać umowy deweloperskie" - mówiła profesor.

"Od blisko 20 lat system prawny wykazuje coś, co powinno wzbudzać radość wszystkich adwokatów - ogromne zapotrzebowanie na fachową pomoc prawną; ono rośnie i będzie rosło. Tam wszędzie, gdzie jest to niezbędne, człowiek powinien móc korzystać ze swojego prawa do sądu w sposób efektywny. W tej chwili jest z tym coraz gorzej" - oceniła Łętowska. Dodała, że taka sytuacja jest pogłębiana przez "tabloidyzację mediów i różne głupstwa, które opowiada się o prawie".

Dlatego, jak podkreśliła, pomocy prawnej z urzędu nie można wiązać jedynie z kwestiami wsparcia dla ludzi ubogich. "Taka pomoc nie powinna być związana z ubóstwem, ale z pewną sytuacją społeczną, dlatego dyskusja niesłusznie ograniczana jest jedynie do sytuacji majątkowej" - mówiła.

REKLAMA

Z kolei zdaniem prof. Pawła Wilińskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu aktualnie nie są zintegrowane systemy pomocy prawnej z urzędu w różnych typach spraw, a także tej świadczonej pro bono na etapie przedsądowym. "Być może należy zastanowić się nad wykorzystaniem aplikantów adwokackich, których jest coraz więcej i pomyśleć, aby częścią aplikacji było wykonywanie pomocy prawnej z urzędu" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prof. Wiliński wskazał jednocześnie na problemy finansowe wiążące się z zapewnieniem takiej pomocy prawnej i przygotowaniem odpowiednich uregulowań ustawowych w tej sprawie. "Nie jest prosto dyskutować z ministrem finansów, gdy próbuje się rozszerzać możliwości pomocy z urzędu" - powiedział.

Prace nad przepisami dotyczącymi bezpłatnej pomocy prawnej, przede wszystkim dla osób niezamożnych, trwają w resorcie sprawiedliwości od kilku lat. Propozycje w tej sprawie zgłaszał już minister Andrzej Kalwas, który pełnił urząd w latach 2004-2005. Ze względu na ograniczenia finansowe na razie ostateczny projekt nie został przyjęty. Tymczasem, jak wskazał dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka obowiązek stworzenia efektywnego systemu pomocy prawnej dla obywateli wynika z przepisów europejskich.

Szczegóły ewentualnych koncepcji dotyczących przedsądowej i pozasądowej pomocy prawnej dla osób niezamożnych mają być omawiane z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości podczas drugiego dnia konferencji, w niedzielę. Jak wskazuje NRA, obecnie osoby ubogie otrzymują pomoc głównie ze strony organizacji pozarządowych i prawników działających pro bono.

Podatki, rachunkowość, prawo - 300 tysięcy porad, 20 czasopism, 200 tysięcy interpretacji - INFORLEX.PL - Sprawdź za darmo

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA