REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą przepisy nakładające akcyzę na liście tytoniowe

© gosphotodesign - Fotolia.com
© gosphotodesign - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo finansów jeszcze w tym roku zamierza opodatkować akcyzą niepocięte liście tytoniowe - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica. Obecnie sprzedaż takich liści jest nieopodatkowana, są one wykorzystywane do produkcji nielegalnych papierosów.

Ministerstwo finansów chce całościowo uregulować problem opodatkowania tytoniu. Takie zmiany znalazłyby się w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Chodzi o to, by nieopodatkowany tytoń nie trafiał do nielegalnych wytwórni papierosów - tłumaczył Kapica na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

REKLAMA

Jednak by szybko zareagować na problem, resort zdecydował, by w ustawie okołobudżetowej, która wejdzie w życie najpóźniej od 1 stycznia 2013 r. ująć susz tytoniu, czyli wysuszone i nie pocięte liście, jako wyrób akcyzowy. W ten sposób handlować suszem tytoniowym będzie mógł tylko upoważniony podmiot, który zgłosi taką działalność do urzędu - wyjaśnił wiceminister.

Jak mówił, problem wykorzystywania nieopodatkowanych, niepociętych liści tytoniowych został zauważony przez resort już w 2010 r. Powstał on z powodu zmiany przepisów dotyczących rynku tytoniu dostosowującej je do unijnego prawa. Zrezygnowano wówczas z wymogu kontrakcji tytoniu i liście stały się przedmiotem wolnego obrotu.

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym tytoniem do palenia jest surowiec już pocięty. Brak kontraktacji spowodował, że wysuszone, ale niepocięte, liście tytoniu nie są opodatkowane - tłumaczył wiceminister. Jak mówił, problem narasta. W wyniku kontroli w 2010 r. zatrzymano 135 ton nielegalnie sprzedawanych liści tytoniu przeznaczonych dla palaczy, w 2011 - 240 ton, a w pierwszej połowie tego roku było to już ponad 180 ton.

Według ministerstwa szara strefa w obrocie liściem tytoniowym szacowana jest na poziomie 30 proc., co daje uszczerbek budżetowi państwa w wysokości ok. 450 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O problemie sygnalizowała także Polska Izba Handlu informując, że od kilku miesięcy spada liczba sprzedawanych papierosów, natomiast rośnie gilz, czyli bibułek do robienia tzw. skrętów. Według rzecznika PIH Marcina Kraszewskiego, liście łatwo jest użyć do produkcji nieopodatkowanych papierosów, wystarczy tylko tytoń pociąć nawet w maszynce do robienia makaronów. Z powodu spadku sprzedaży wyrobów tytoniowych handel i budżet państwa stracił już w 2011 r. 1 mld zł - zaznaczył Kraszewski.

Kapica zapytany o problem przemytu papierosów zza wschodniej granicy stwierdził, że szara strefa w handlu papierosami nie jest taka duża i szacowana jest na ok. 15 proc. całego obrotu. "Moim zdaniem, to jest niski poziom. Inne kraje mają szarą strefę w tego rodzaju wyrobach na poziomie 20-30 proc. np. dotyczy to Niemiec i Wielkiej Brytanii" - argumentował. Jego zdaniem jest to zjawisko ekonomiczne i szarej strefy nie da się całkowicie wyeliminować.

Wiceminister poinformował, że nasz kraj ma jedną z najniższych stawek podatku akcyzowego w UE. Polska musi dostosować poziom akcyzy do unijnych wymogów. Do 2017 r. musi ona wynosić 90 euro za 1000 sztuk papierosów. Zaznaczył, że proces dostosowania rozpoczął się w 2009 r., wtedy akcyza wynosiła 60 euro na 1000 szt. papierosów. Co roku akcyza jest podnoszona o 4-5 proc. Obecnie podatek ten wynosi 75 euro za 1000 szt.

Podatki, rachunkowość, prawo - 300 tysięcy porad, 20 czasopism, 200 tysięcy interpretacji - INFORLEX.PL - Sprawdź za darmo

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA