Nowela doprecyzowuje finansowanie szkół
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowela doprecyzowuje przepisy, tak by szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy, np. szkoły artystyczne, w okresie wakacji miały zapewnione środki z subwencji oświatowej także za absolwentów z ostatniego rocznika.
Potrzeba nowelizacji ustawy była związana z kwestionowaniem przez niektóre organy kontroli, np. regionalne izby obrachunkowe, stosowanej dotychczas przez większość samorządów zasady wliczania w okresie wakacji do liczby uczniów także absolwentów z ostatniego rocznika. W efekcie część szkół niepublicznych o uprawnieniach publicznych, a także szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy przestała otrzymywać od samorządów za ten okres środki z subwencji naliczane na absolwentów. Tymczasem funkcjonowanie szkół pociąga za sobą koszty nie ograniczające się tylko do wydatków w okresie od września do czerwca, gdy odbywają się lekcje. Także w czasie wakacji ponoszone są wydatki na utrzymanie budynków oraz wynagrodzenia nauczycieli.
"Zgodnie z nowelizacją, w przypadku szkół publicznych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, dotacja z budżetu jednostki samorządu terytorialnego przysługiwać będzie również na każdego absolwenta szkoły w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę. Analogiczna zasada znajdzie zastosowanie w odniesieniu do szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, nie wymienionych w art. 79 ustawy o systemie oświaty (tj. nie będących szkołami prowadzonymi przez ministrów) publicznych szkół artystycznych oraz niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach szkół publicznych" - podała Kancelaria Prezydenta RP.
REKLAMA