REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpatrując sposób ujawnienia błędów lub zdarzeń gospodarczych następujących po dniu bilansowym, należy wziąć pod uwagę wpływ tych okoliczności na możliwość kontynuacji działalności, ponieważ od tego zależy wiarygodność oraz rzetelność sprawozdania finansowego.

Ustawa o rachunkowości reguluje sposóbpostępowania z błędami w ramach przepisów art. 22, art. 25oraz art. 54. Przepisy art. 22 i 25 dotyczą błędów w dowodachksięgowych oraz - co z tego wynika - w księgach rachunkowych.Wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące danego okresusprawozdawczego muszą być zapisane w księgach rachunkowych napodstawie dowodów księgowych.

REKLAMA

Co do zasady dowody księgowe powinny być uprzedniosprawdzone pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym.Dowody księgowe powinny być rzetelne. Oznacza to, że dokumentująrzeczywiste operacje gospodarcze. Do sprawdzenia rzetelności dowodusłuży kontrola merytoryczna. Powinna być ona wykonywana przezsłużby inne niż księgowe. Dokumenty muszą być też poddane kontroliformalnej, tj. sprawdzeniu, czy spełniają kryteria art. 21 uor. Wramach kontroli rachunkowej sprawdza się, czy dowód jest wolny odbłędów rachunkowych.

Jest jednak faktem, że - mimo kontroli - zarówno wksięgach rachunkowych, jak i w sprawozdaniu finansowym występująbłędy. Niekiedy "zaginęły" dokumenty lub z jakichś powodów niewszystkie zdarzenia z danego okresu sprawozdawczego zostały objęteewidencją. Dlatego warto sprawdzać dowody księgoweprzynajmniej raz w miesiącu. Ułatwia to sporządzenierocznego sprawozdania finansowego i eliminację nieprawidłowości,które mogą stać się zdarzeniami po dniu bilansowym.

Przepisy art. 54 odnoszą się z kolei do błędu wkontekście zdarzeń po dniu bilansowym, który dotyczy poprzednichokresów sprawozdawczych i powoduje, że sprawozdania finansowego zaten okres nie można uznać za rzetelne.

Rodzaje błędów oraz sposoby ich ujawniania

Błędy to niezamierzonenieprawidłowości, które muszą być wycenione na podstawiedowodów potwierdzających wartość i znaczenie ekonomiczne faktówuznanych za błędne. Podstawowy podział uwzględniający sposóbpostępowania z nieprawidłowościami klasyfikuje je w dwóchgrupach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• błędy wymagające korekty,

• błędy niewymagające korekty.

Ponieważ błędnie ujawnione lub nieujawnione wksięgach rachunkowych zdarzenia gospodarcze znajdą swojeodzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym, należy wnikliwiedokonać oceny każdego faktu. Błędy w zapisach księgowych, wdokumentach księgowych, odkrywane po dniu bilansowym, zaliczamy dokategorii zdarzeń po dniu bilansowym.

Moment ujawniania błędów

W praktyce można wskazać na kilka momentów, wktórych mogą być ujawnione nieprawidłowości. Przyjmując kryteriumczasu, błędy można usystematyzować w następujący sposób:

1. Ujawnione przed sporządzeniemsprawozdania finansowego.

2. Ujawnione po sporządzeniusprawozdania finansowego, ale przed jego badaniem oraz w trakciebadania przez biegłego rewidenta.

3. Ujawnione po zakończeniubadania, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.

4. Ujawnione po zatwierdzeniu(opublikowaniu) sprawozdania finansowego za dowolny okressprawozdawczy.

Ad 1. Najwięcej błędów jestujawnianych podczas weryfikacji ksiąg rachunkowych na koniec okresusprawozdawczego, a więc przed sporządzeniem sprawozdaniafinansowego. Okres ten jest właściwy do wprowadzeniaostatnich zapisów korygujących lub uzupełniających.

Błędy ujawnione przed sporządzeniem sprawozdaniafinansowego należy ująć w księgach rachunkowych na dwa sposoby:

• pod datą ich ujawnienia, jeżeli ujawnieniema miejsce przed dniem bilansowym,

• pod datą 31 grudnia (lub na inny dzieńkończący okres sprawozdawczy), jeżeli ujawnienie miało miejsce podniu bilansowym.

REKLAMA

Samo ujawnienie polega na wprowadzeniu zapisówksięgowych do ksiąg rachunkowych na podstawie zweryfikowanychdowodów odpowiednich dla zdarzenia gospodarczego. Dopiero powprowadzeniu wszystkich korekt księgi rachunkowe można uznać zawiarygodne i mogą one stanowić podstawę sporządzenia sprawozdaniafinansowego.

Szczególna uwaga wymagana jest przyweryfikacji ksiąg przed dniem bilansowym w tych jednostkachgospodarczych, w których sprawozdanie finansowe nie podlega badaniuprzez biegłego rewidenta. W tych podmiotach nie ma bowiemetapu dodatkowej weryfikacji, która obiektywnie potwierdziwiarygodność oraz zgodność sprawozdania finansowego z księgamirachunkowymi. Tu dobrą praktyką jest dwukrotne sporządzeniesprawozdania finansowego.

Pierwsze sprawozdanie,sporządzone dowolną techniką, należy odłożyć i następnie sporządzićdrugie, nie sugerując się poprzednimi ustaleniami. Po sporządzeniudwóch sprawozdań finansowych porównuje się obie wersje, rozpatrujeewentualne różnice i koryguje błędy. Jeśli sprawozdanie finansowejest sporządzane automatycznie z wykorzystaniem programufinansowo-księgowego, warto sporządzić drugie sprawozdaniefinansowe w innym programie, np. w Excelu. Ważne jest, żebywpisywać każdą wartość po przeanalizowaniu i zastanowieniu się nadjej treścią ekonomiczną. Porównanie niezależnie od siebiesporządzonych dwóch egzemplarzy sprawozdania finansowego wzdecydowanej większości wypadków ujawnia błędy. Najprostszymprzykładem mogą być odpisy aktualizujące należności, tworzone dlaróżnych nieuregulowanych w terminie należności. Tu błędy występująza sprawą algorytmów programów finansowo-księgowych lub systemukont korespondujących. Jedne i drugie funkcjonują automatycznie.Najczęściej pomniejszane są o całą kwotę odpisów aktualizującychtylko należności od pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług.Równocześnie w bilansie są wykazywane kwoty należne, mimo żewcześniej utworzono odpisy aktualizujące. Innym przykładem danychnieprawidłowo prezentowanych w sprawozdaniu finansowym sąnależności oraz zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe.

Więcej na ten temat przeczytasz wInternetowym Serwisie Księgowego w artykule Błędy w księgach rachunkowych i sprawozdaniufinansowym


REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA